در جمع دانشجویان مطرح شد:

درخواست معاون ظریف از دانشجویان بسیجی/ اقدامات اخیر آمریکا اعتماد سوز است

سیاست خارجی

معاون وزیر امور خارجه خواستار دریافت طرح های مکتوب دانشجویان بسیجی در خصوص تقویت دیپلماسی عمومی، طرح کاهش فضای ایران هراسی و شیعه هراسی، طرح نحوه همکاری و تعامل سازنده منطقه ای، طرح مقابله با تروریسم در عرصه همکاری های منطقه ای و بین المللی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن قشقاوی معاون وزیر خارجه در امور کنسولی، مجلس و ایرانیان خارج از کشور صبح امروز در اردوی بسیج دانشجویی خواهران سراسر کشور به تبیین آخرین تحولات منقطه و دستاوردهای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

وی در آغاز با اشاره به عدم تباین نگاه ایدئولوژیک در سیاست خارجی و حفظ منافع ملی گفت: تجربه تاریخی ایران نشان می دهد که هر گاه نگاه ایدئولوژیک در خدمت حفظ حاکمیت ملی و تمامیت ارضی ایران قرار گرفت از تجزیه و متلاشی شدن کشور جلوگیری به عمل آمد و هر گاه گرایش دینی قوا تضعیف شد، استقلال و تمامیت ارضی در معرض خطر جدی قرار گرفت. چنانچه در عصر صفویه تضعیف قزلباشها و در عصر قاجار و جنگهای  ایران و روس، تضعیف عملی فتوای عالم ربانی محمد مجاهد، به وضوح در تضعیف حاکمیت و انعقاد قراردادهای ننگین، تاثیرگذار بوده است و برعکس در هشت سال دفاع مقدس و فعالیت های هسته ای، پایمردی رزمندگان، ایثارگران و شهدای ما علت اصلی کسب موفقیت های پی در پی بوده است.

قشقاوی گفت: هم اینک نیز پیگیری سیاست های مبتنی بر اصول و ارزشهای پایدار در کنار نگاه کاملا واقع بینانه به تحولات منطقه و جهان برای ما یک دیپلماسی موفق با دستاوردهای مشخصی را در عرصه منطقه ای و حتی جهانی بوجود آورده است. آیا امروز کسی هست که واقع بینی و توفیقات سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در عرصه خاورمیانه در کمک به مردم مظلوم فلسطین، جلوگیری از فروپاشی حاکمیت و تمامیت ارضی در سوریه، عراق و لبنان را انکار نماید.

آیا استراتژی ما در قبال جریانهای تروریستی نظیر داعش و سایر افراط گرایان در سالهای اخیر صحیح بوده است یا راهبرد مخالفان سیاست های منطقه ای ما؟ این روزها کدام مسئولان دیپلماسی کشورها به اشتباهات خود اعتراض می نمایند؟

قشقاوی در پاسخ به سئوال یکی از دانشجویان در خصوص افزایش تحریم های اخیر آمریکا و روند مذاکرات هسته ای گفت: ما چه تحریم های جدید آمریکا را مغایر با روح یا متن توافق ژنو بدانیم و یا آن را ناشی از فشارهای داخلی آمریکا و یا تست و آزمون سیاستهای مقامات جمهوری اسلامی ایران تلقی نماییم، تردیدی نیست که این اقدام مقامات آمریکایی در آستانه مذاکرات دوجانبه و یا چند جانبه 1+5 با ایران در شهریورماه، اعتماد سوز و آشکارا استمرار سیاستهای شکست خورده قبلی آمریکایی ها در قبال ایران تلقی خواهد شد.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به سئوالی در خصوص سفر اخیر امیر عبداللهیان به عربستان سعودی گفت: این سفر به دعوت رسمی طرف سعودی و با استقبال و برنامه ریزی مطلوب وزارت خارجه این کشور صورت گرفت و مذاکرات به عمل آمده با وزیر خارجه عربستان در فضای کاملا دوستانه و سازنده ای بود، امیدواریم استمرار این گونه رایزنی ها به نفع روابط دوجانبه و مسائل منطقه ای باشد.

یکی از دانشجویان در خصوص علت کم تحملی مقامات دولتی و وزارت خارجه در برابر منتقدین مذاکرات هسته ای گفت: دستگاه دیپلماسی کشور همواره خود را پاسخگوی سئوالات و نقدهای پی در پی منتقدین می داند و حضور فعال همکاران ما، در رسانه ها، دانشگاهها و مراکز علمی و همچنین کمیسیونها و جلسات مجلس شورای اسلامی بهترین گواه در این خصوص است. اما من فکر نمی کنم مسائل سایست خارجی را فقط بتوان با نقد و انتقاد حل و فصل کرد.

مذاکرات هسته ای و شدت تحولات منطقه ای و مسائل عدیده سیاست خارجی نیاز به اخذ اطلاعات سریع و صحیح و ارائه تحلیل های دقیق و به روز دارد، متاسفانه فضای کنونی غالب رسانه های کشور عموما بیان انتقادت و یا صدور بیانیه ها و اعلام مواضع است تا پیشنهادات مشخص و مسئولانه.

قشقاوی در پایان خطاب به دانشجویان بسیجی گفت: شخصا امیدوارم طرح مکتوب شما را در خصوص موضوعاتی چون طرح تقویت دیپلماسی عمومی، طرح کاهش فضای ایران هراسی و شیعه هراسی، طرح نحوه همکاری و تعامل سازنده منطقه ای، طرح مقابله با تروریسم در عرصه همکاری های منطقه ای و بین المللی را دریافت کنم.

قشقاوی در پاسخ به سئوال یکی از دانشجویان که راه عزت کشور را نه در مذاکرات بلکه در عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص اجرای اقتصاد مقاومتی نامید، گفت: قطعا پایه اساسی تقویت اقتصاد ملی در عمل به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و تحقق اقتصاد مقاومتی است اما این امر مستلزم اصلاح فرهنگ اقتصادی در سال فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی است، فرهنگی که عمیقا به تقویت بخش خصوصی اعتقاد داشته باشد، فرق محسوسی بین سرمایه گذار و سرمایه بر بگذارد، بین کارآفرین مولد و غیرکارآفرین دلال بگذارد عمیقا به جذب یک میلیارد دلار سرمایه ایرانیان مقیم خارج معتقد باشد این تفکیک ها را ساختا بانکی و مالیاتی ما باید معتقد بوده، اعمال کنند. ضمنا باید فرهنگی در اقتصاد داشته باشیم که همه سرمایه داران را زالو صفت ندانیم.