هاشمی :قدرتهای جهانی برای منافع کوتاه مدت سراغ گروههای تندرو رفتند وحالا همانها دامن خودشان را گرفته

ایرنا نوشت:

 آیت الله «اکبر هاشمی رفسنجانی»روز دوشنبه در دیدار اعضای اتاق فکر مسایل بین المللی در معاونت بین المللی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، اصطلاح منافع ملی و حیاتی را دارای معانی خاص در سیاست خارجی دانست و با اشاره به سفر خویش به مسکو در زمان شوروی سابق گفت:در مذاکرات با گورباچف توافقاتی داشتیم که تاثیرات آنها در تقویت ایران برای دفاع از حریم آبی و خاکی کشور فراوان بود و هنوز هم پایه بسیاری از قراردادها است.


وی با اشاره به سیاست جمهوری اسلامی ایران در سال های پس از فروپاشی شوروی و استقلال کشورهای آسیای میانه، گفت: هم دانش و هم فناوری کشور را در موضوعات خاص ارتقا دادیم و هم همسایگانی داشتیم که به خاطر رفتار انسانی ایران در سال های نیازمندی آنان، مشتاق گسترش روابط و مبادلات اقتصادی و بازرگانی با جمهوری اسلامی بودند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، سیاست ایران در مقطع پذیرش قطعنامه را یک نمونه از اتخاذ سیاست خارجی مبتنی بر عزت، حکمت و مصلحت دانست و گفت: ادامه جنگ به ادله ای خاص، مصلحت کشور نبود و چنان حکیمانه وارد شدیم که همه کشورهای غربی و مخصوصا آمریکا در سازمان ملل سند عزت مردم ایران و ذلت حزب بعث را امضا و بین المللی کردند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ماجرای مک فارلین، گفت: با اتخاذ روش های سیاسی، عمده ترین نیازهای جنگ را که در آن مقطع قطعات هواپیما و رادارها و موشک های دریایی، ضد تانک و ضدهوایی بود، تامین کردیم و پس از آن نیز چنان مدیریت کردیم که آمریکایی ها خودشان بر طبل رسوایی خود کوبیدند.

وی با ابراز تاسف از سیاست خارجی چند سال گذشته که بسیاری از فرصت ها را تبدیل به تهدید کرد،گفت:چرا باید همسایگان ما برای همراهی با دشمنان ایران،بپذیرند که درآمدهای نفتی خویش را ارزان بفروشند؟

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تشریح تفاوت های سیاست خارجی ایران در قبال کشورهای آسیای میانه، همسایگان و کشورهای عربی طی دولت های گذشته، گفت: در تعاملات با کشورهاست که تولیدات افزایش می یابند و اقتصاد رونق می گیرند.

وی با اشاره به اهمیت سیاست خارجی در نظم جهانی و احساس امنیت مردم، پیامدهای تروریستی سال های اخیر را نتیجه اشتباهات قدرت های جهانی طی دو دهه گذشته خواند و گفت که وقتی دچار روزمرگی سیاسی شدند و برای اهداف کوتاه مدت از گروه های تندرو حمایت های سیاسی و نظامی کردند، آتش آنها دامن خودشان را گرفت و امروز القاعده،طالبان، داعش و بوکوحرام، مخل امنیت سیاسی آنها و زندگی مردم حتی در قاره آمریکا و اروپا هستند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به اختلافات اخیر روسیه با آمریکا و غرب در ماجرای اوکراین اشاره کرد و گفت: اگر درست مدیریت نشود و براساس منافع کشورها و لج بازی های سیاسی عمل کنند،امنیت روانی غرب برای تامین انرژی مخدوش می شود.

1717

کد N478871