صلیب سرخ تاکید کرد:

مفقودان در سراسر جهان نباید به فراموشی سپرده شوند

آمریکا اروپا

به مناسبت فرارسیدن روز جهانی مفقودان كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ از جامعه‌ جهانی خواست تا به مصیبت كسانی كه مفقود شده‌اند و نیز مشكلات خانواده‌های آنان توجه بیشتری نشان دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در ژنو، صدها هزار نفر در سراسر جهان در نتیجه‌ درگیری مسلحانه، بلایای طبیعی و یا مهاجرت ناپدید شده‌اند. با ناپدیدی هر نفر، تعداد زیادی از افراد دیگر به خصوص افراد خانواده‌ی وی، از ندانستن سرنوشت عزیز خود عذاب می‌كشند.

در همین رابطه "ماریان پِكاسو" رئیس بخشی در كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ كه مسئول رسیدگی به امور مفقودان و خانواده‌های آنان است گفت: وقتی كسی ناپدید می‌شود دو نوع قربانی وجود دارد؛ یكی خود فرد مفقود و دیگری اعضای خانواده‌ی وی كه در برزخ یأس و امید دست و پا می‌زنند، زندگی را با عدم اطمینان از آینده و رنج می‌گذرانند و گاهی حتی برای چندین دهه در انتظار خبری هستند. گرچه چیزی كه خانواده‌ها بیش از همه نیاز دارند یافتن پاسخی برای این است كه چه بر سر عزیزشان آمده، اما آنها به راهی مناسب برای بزرگداشت خاطرات عزیز گمشده‌ خود نیز نیاز دارند.

وی افزود: آنان با فراموشی پرونده‌ خود هم در جنگند. به همین منظور، چنین مراسم یادبودی توجه عموم را به مشكل آنان جلب نموده و صدای آنان می‌شود تا از انزوای خود به در آیند. در برخی از مناطق تعداد مفقودان باورنكردنی‌ است. برای مثال در كلمبیا بیش از 68 هزار نفر از 90 هزار مفقود اولیه كماكان مفقودند. در سریلانكا نیز سرنوشت و مكان بیش از 16 هزار نفر هنوز در هاله‌ای از ابهام است. در پرو، بین 13 تا 16 هزار نفر ناپدید شده‌اند و خانواده‌های آنان هنوز در انتظار خبری هستند. همچنین از سرنوشت بیش از 11 هزار نفر از مجموع حدود 35 هزار موردی كه در رابطه با جنگ بالكان ناپدید و به كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ گزارش شده‌اند، كماكان اطلاعی در دست نیست.

"كریستین بیرلی" معاون رئیس كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در مراسم بزرگداشتی كه در دفتر مركزی سازمان در حضور نمایندگان دولت و اعضای مجامع بشردوست و دیپلماتیک ژنو برگزار شد، گفت: بر اساس حقوق بین‌المللی بشردوستانه، دولت‌ها ملزم هستند تمامی اقدمات ممكن را انجام دهند تا سرنوشت و مكان مفقودان را مشخص و به خانواده‌های آنان اطلاع دهند.

آلام مفقودان و خانواده‌های آنان، كه تقریبا همیشه نادیده گرفته می‌شود، همیشه یكی از دغدغه‌های كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ بوده است. این سازمان در حال حاضر در تلاش است تا سرنوشت و مكان بیش از 52 هزار نفر را مشخص نماید. به گفته خانم پکاسو این عدد فقط قله كوه یخ را نشان می‌دهد، چرا كه نشانگر مواردی‌ست كه توسط اعضای خانواده به اطلاع این كمیته رسیده‌اند. این در حالی است که سرنوشت افراد خیلی بیشتری در سراسر جهان نامشخص است. كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ نقش مهمی در طرح مسئله‌ مفقودان در نزد اذهان عمومی دارد. این سازمان از مقامات می‌خواهد تا اقدمات لازم را به منظور پاسخگویی به نیازهای خانواده‌ها انجام داده و آنها را به انجام عملیات جستجو تشویق می‌كند.

به منظور بزرگداشت روز جهانی مفقودان، كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ همچنین از نشریه‌ جدیدی تحت عنوان "زندگی در غیبت: كمک به خانواده‌های مفقودان" رونمایی كرده است كه در آن مشكلات مفقودان معرفی و بر نیازهای چندوجهی‌ِ خانواده‌های آنان تأكید شده و واكنش ویژه‌ كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ به این قبیل نیازها توصیف می‌شود.