دستگیری 13 نظامی سابق صرب به اتهام جنایات جنگی در بوسنی

اروپا

پلیس بوسنی 13 سرباز و پلیس سابق صرب‌های بوسنی را به اتهام شرکت در قتل‌عام صدها کرووات و مسلمان بوسنیایی در جنگ سال 1992 تا 1995 این کشور بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این پرونده از جانب دادگاه جرایم جنگی واقع در لاهه به دادستان‌های بوسنی واگذار شده است. از جمله این افراد بازداشت شده چند تن از افسران پلیس در زمان جنگ و اعضای یک گروه نظامی بد نام موسوم به "موش‌ها" هستند که متهم به جنایت جنگی در شهرهای شمالی "تسلیچ" و "دوبوج" هستند.

دفتر دادستان بوسنی در بیانیه‌ای اعلام کرد: بازداشت‌شدگان متهم به قتل دست‌کم 40 کروات و بوسنیایی و آزار، آوارگی اجباری و بازداشت غیر قانونی چند صد نفر و همچنین دزدی و نابودی اموال قربانیان کروات و بوسنیایی در منطقه هستند.

دادگاه کیفری بین‌المللی ویژه یوگسلاوی سابق که در سال 1993 به منظور محاکمه مجرمان جنگی در جنگ‌ دهه 1990 در بالکان تاسیس شد، چندین پرونده مربوط به متهمان رده متوسط و پایین را به دادگاه جرایم جنگی بوسنی ارجاع داده است.

در حال حاضر محاکمه‌های دو متهم اصلی جنگ بوسنی یعنی "رادووان کارادزیچ" و ژنرال "راتکو ملادیچ"، در دادگاه لاهه در جریان است. کارادزیچ، رهبر صرب‌های بوسنی و ملادیچ، فرمانده ارتش وی بود.

انتهای پیام

کد N478730