سال تحصیلی جدید در صربستان با تظاهرات آغاز شد

تظاهرات,صربستان

بلگراد-ایرنا- سال تحصیلی جدید در صربستان امروز (دوشنبه) در حالی شروع شد که اعضای برخی از اتحادیه های آموزش و پرورش این کشور به خاطر مخالفت با مصوبه دولت برای کاهش حقوق کارکنان ،دست به تظاهرات هشدار آمیز زدند.

اتحادیه کارکنان آموزش و پرورش صربستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد آموزگاران و دبیران و کارکنان مراکز درمانی و بهداشتی خواستار جلوگیری از کاهش حقوق بخش های دولتی به میزان ده درصد توسط دولت هستند.

دولت صربستان برای جبران کسری بودجه و مقابله با بحران های اقتصادی ،درنظر دارد حقوق کارکنان شاغل و بازنشسته را به میزان ده درصد کاهش دهد.

لیوبیشا آنتونیویچ معاون وزیر آموزش و پرورش صربستان روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: آموزش و پروش با مازاد نیروی شاغل روبرو بوده و این مسئله با توجه به کاهش شمار دانش آموزان ، یک مشکل عمده برای صربستان است .

براساس اعلام آموزش و پرورش صربستان، در سال تحصیلی جدید برای اولین بار بیش از68 هزار و پانصد دانش آموز اول ابتدایی در مدارس سراسر صربستان در کلاس های درسی حاضر شدند.

سال تحصیلی در دو مقطع ابتدایی و دبیرستان دراین کشور به دو نیمه سال تقسیم شده است. نیمه نخست سال تحصیلی از اول سپتامبر شروع و تا 28 دسامبر ادامه خواهد داشت و نیمه دوم سال تحصیلی از 22 ژانویه شروع و تا نیمه اول ماه ژوئن خاتمه می یابد.

دانش اموزان صربستانی علاوه بر تعطیلات زمستانی از 31 دسامبر تا 21 ژانویه، از تعطیلات بهاری 10 روزه نیز برخوردارند.

اروپام**3**436**5981
کد N478688