نقش خاندان رضوی در تاریخ ایران غیرقابل انکار است

امام رضا ع ,ذي‌القعده,جشنواره امام رضا ع ,دهه كرامت

یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: جشنواره امام رضا(ع) باید در حرکت سالیانه آینده خود در تمام حوزه‌ها برنامه ریزی کند و تحلیل کننده مسایل منطقه و جهان بر پایه معارف فرهنگ رضوی باشد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، جواد کریمی قدوسی، با اشاره به اینکه بینش به همراه روش، فرهنگ، ایدئولوژی، مکتب و سبک زندگی را می‌سازد، اظهار کرد: در حکومت اسلامی و کشور اسلامی ایران این دو اصل بر پایه یک بینش اسلامی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه روش ملت ایران در این مقطع از تاریخ هم یک روش انقلابی است، افزود: بر پایه این دو اصل بینش اسلامی و روش انقلابی امروز ملت ایران شناسایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ریشه فرهنگ امروز ایران اسلامی و روش این ملت در معارف اهل بیت جستجو می‌شود، گفت: امام راحل در تاسیس جمهوری اسلامی دو اصل بینش اسلامی و روش انقلابی را مورد توجه برجسته قرار دادند و مقام معظم رهبری نیز بارها فرمودند "هر کجا من سخن از فرهنگ می‌گویم منظورم از فرهنگ همین بینش اسلامی و روش انقلابی است همین اصول و مبانی اخلاقی اسلامی است. و برهمین اساس در حوزه مسایل فرهنگی اگر بخواهیم ارزیابی درستی از محصولات و دستاوردهای فرهنگی داشته باشیم باید این محصولات را بر پایه این دو اصل ارزیابی کنیم.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی حرکت فرهنگی جشنواره امام رضا(ع) را براساس تعاریف اسلام از فعالیت فرهنگی اقدامی قابل ارزیابی دانست و گفت: راز موفقیت و ماندگاری جشنواره بین المللی امام رضا(ع) عمل به سیره اولیای خدا و فرهنگ رضوی و نگاه به جهان و حکومت و سیاست از نگاه امام رضا(ع) است.

وی با اشاره به اینکه معارف اهل بیت(ع) همچون بحر بیکرانی است که هر کس وارد آن شود به عجز خود پی می‌برد و نمی‌تواند به آنچه که اسلام و سیره اولیا و ائمه اطهار آن را تبیین کرده‌اند دسترسی کاملی داشته باشد، گفت: امروز نمی‌شود ادعا کرد که جشنواره امام رضا(ع) توانسته است به قله رفیع معارف اهل بیت(ع) رسیده باشد اما تحقق و رسیدن به این معارف غیرممکن نیست.

کریمی قدوسی تاکید کرد: جشنواره امام رضا(ع) باید در حرکت سالیانه آینده خود در تمام حوزه‌های سیاست، فرهنگ فردی، فرهنگ اجتماعی، مراودات بین الملل، در حوزه تولید و کارآفرینی، الگوی تولید و مصرف، حوزه دفاع و ... برنامه ریزی کند و تحلیل کننده مسایل منطقه و جهان بر پایه معارف فرهنگ رضوی باشد.

وی با بیان اینکه در زمان امام رضا(ع) فتنه‌های بسیاری وجود داشت که یکی از فعالیت‌های اصلی جشنواره امام رضا(ع) پرداختن به اینگونه موضوعات و چگونگی مواجه آن حضرت با فتنه‌ها باید باشد، خاطرنشان کرد: حضرت رضا(ع) در زمان فردی به نام مامون عباسی زندگی می‌کردند که ادعا داشت یکی از علما و دانشمندان آن عصر است و با حربه علم، فتنه را مدیریت کرد و بر پایه تفسیر قرآن و با استفاده از علما و دانشمندان عصر خود به مواجه با حق می‌پرداخت.

وی گفت: امکانات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امکانات حکومت اسلامی است و باید این امکانات در پشتوانه فرهنگ اصیل اسلامی قرار گیرد و تقویت کننده این منش و روش و بینش باشد.

وی تاکید کرد: چه خوب است در قم نیز حرکتی همچون جشنواره بین المللی امام رضا(ع) بر مبنای فرهنگ فاطمی شکل بگیرد که حضرت زهرا(س) و فاطمه معصومه (س) چگونه از حریم ولایت دفاع کردند و سبک و روش این دو بزرگوار در تربیت و امور حکومتی و در حمایت از اصل حکومت و امامت به عنوان اصل این حرکت فرهنگی قرار داشته باشد.

نماینده مردم مشهد و کلات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه چه خوب است در حرم سوم یعنی حرم شاهچراغ نیز فرهنگ امام موسی بن جعفر(ع) تبیین شود و در نجف اشرف نیز با هدایت جمهوری اسلامی ایران و تجربیات جشنواره امام رضا(ع)، فرهنگ علوی شکل بگیرد، تصریح کرد: این مسایل باید توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیریت شود و دست اندرکاران جشنواره بین المللی امام رضا(ع) تجربیاتی که در طی چند سال برگزاری این جشنواره به دست آورده اند را در اختیار این مراکز فرهنگی قرار دهند.

با سخنرانی آیت الله ری شهری؛ دومین همایش سراسری حدیث رضوی 11 شهریور در قم به کار خود پایان می‌دهد

معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم از برگزاری اختتامیه دومین همایش سراسری حدیث رضوی در قم خبر داد و گفت: این مراسم 11 شهریورماه با سخنرانی آیت الله ری شهری در تالار شهید آوینی برگزار می‌شود.

حامد حجتی در خصوص ویژگی‌های دومین همایش حدیث رضوی گفت: این همایش از مجموعه برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) است که همزمان با دهه کرامت، با هماهنگی و همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم و موسسه دارالحدیث با موضوع تاثیر زمان بر صدور احادیث رضوی و با محوریت میراث حدیثی امام رضا(ع) به شکلی کاملا تخصصی در قم برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: پژوهشگاه قرآن و حدیث، دانشگاه قرآن و حدیث، مرکز تخصصی حدیث حوزه، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و انجمن حدیث حوزه و چند مرکز دیگر در برگزاری دومین همایش حدیث رضوی همکاری داشته‌اند.

معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم از سخنرانی آیت الله ری شهری در اختتامیه این همایش خبر داد و گفت: دومین همایش سراسری حدیث رضوی در روز 11 شهریورماه با تجلیل از مقالات برتر به کار خود پایان خواهد داد.

حجت الاسلام و المسلمین سبحانی نیا نیز در این نشست با بیان اینکه تا پایان مهلت مقرر، آثار و مقالات تخصصی ارزشمندی به دبیرخانه این همایش ارسال شد، اضافه کرد: داوری آثار به پایان رسیده و از صاحبان آثار برتر در مراسم اختتامیه تجلیل به عمل خواهد آمد.

معاون فرهنگی و ارتباطات مؤسسه دارالحدیث از رونمایی کتاب حکمتنامه رضوی، مجموعه مقالات اولین همایش حدیث رضوی و یک نرم افزار دینی در این همایش خبر داد و افزود: دو مقاله برتر دومین همایش حدیث رضوی نیز در اختتامیه این همایش ارائه خواهد شد.

نقش خاندان رضوی در تاریخ ایران غیر قابل انکار است

مدیر کل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه جشنواره نهضت کتابخوانی رضوی گفت: وجود بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) و برخی از اعضای خاندان ایشان در ایران از نعمت‌های ویژه‌ای است که خدا در اختیار ایرانیان قرار داده است.

علی شجاعی صائین در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره نهضت کتابخوانی رضوی اظهار کرد: در گوشه و کنار این کشور (مشهد، شیراز، قم و ...) پرچمی از خاندان رضوی و موسوی برافراشته شده و ایرانیان در طول تاریخ به مدد استمداد از این بزرگوران توانسته‌اند در مسیر هدایت و سعادت گام بردارند.

وی افزود: بدون شک وجود خاندان رضوی و موسوی در ایران نقش به سزایی در ترویج فرهنگ شیعی در میان مردم داشته است.

وی در ادامه با اشاره به برخی از ویژگی‌های امام رضا (ع) گفت: امام رضا(ع) ویژگی‌ها و خصایص ارزنده بسیاری داشتند اما ایرانیان با علم و رحمت ایشان بیشتر مانوس هستند.

شجاعی صائین تصریح کرد: ایرانیان نیز در طول تاریخ با ملل و کشورهای دیگر با انس و الفت رفتار می‌کردند و در دانش و علم نیز سرآمد روزگار خود بودند به طوری که پیامبر اسلام (ص) فرمودند اگر دانش در ثریا هم باشد مردانی از پارس به آن دست می یابند.

این مسوول تاکید کرد: مردم باید قدردان خانواده رضوی باشند و آموزه و بیانات ایشان را سرلوحه فعالیت‌های خود در زندگی فردی و اجتماعی قرار دهند.

مدیر کل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری چهارمین جشنواره نهضت کتابخوانی رضوی در البرز گفت: تمامی شرکت کنندگان در این جشنواره در لحظه لحظه های زندگی خود از آثار و نتایج شرکت در این رویداد فرهنگی استفاده می‌کنند.

شجاعی صائین گفت: آنچه از خواندن کتاب به انسان منتقل می‌شود همواره و در شرایط مختلف زندگی با او همراه است و کمتر به فراموشی سپرده می‌شود.

وی اظهار کرد: شرکت کنندگان در این جشنواره مشمول توفیق الهی شده‌اند و امید است همواره مورد عنایت خاص امام رضا (ع) قرار بگیرند.

ارسال 5000 پاسخ نامه به جشنواره کتابخوانی رضوی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز گفت: برگزاری جشنواره نهضت کتابخوانی رضوی کلان‌ترین برنامه استان برای ترویج فرهنگ اهل بیت است .

سید موسی حسینی کاشانی اظهار کرد:ا ستان البرز برای چهارمین سال متوالی میزبانی برگزاری جشنواره نهضت کتابخوانی رضوی را به عهده داشت.

وی خاط نشان کرد: امسال کتاب حکمت های رضوی که حاوی هزار سخن و کلام گهر بار از امام رضا (ع) بود به عنوان منبع این جشنواره انتخاب شد و به صورت نسخه چاپی و اینترنتی در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.

وی ادامه داد: همه کسانی که توفیق مطالعه کتاب حکمت های رضوی را داشتند به نوعی برنده محسوب می شوند چراکه توانسته اند با گوشه ای از سیره فکری هشتمین امام شیعیان آشنا شوند .

محمدرضا اصلانی ارد عطارپور و آزاده بی‌زارگیتی؛ داوران بخش مستند جشنواره فیلم رضوی شدند

دهبیدی پور سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد از معرفی اعضای هیئت داوران فیلم های مستند نهمین دوره جشنواره ملی مستند و فیلم کوتاه رضوی یزد خبر داد.

وی با بیان اینکه در این جشنواره در بخش فیلم های مستند 3 نفر به عنوان اعضای هیئت داوری از سوی دبیر اجرایی جشنواره برای داوری فیلم های مستند معرفی شده است گفت: هیئت داوران بخش مستند نهمین جشنواره را محمدرضا اصلانی، اردعطارپور، و آزاده بی زار گیتی تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام

کد N478680