همایش «تکفیری، نقشه‌ای برای تخریب وحدت امت مسلمان»در اندونزی برگزار شد

رایزنی فرهنگی ایران در بانکوک با همکاری مؤسسه‌ی مطالعات اسلامی تایلند، همایش علمی یک روزه با عنوان «تکفیری، نقشه‌ای برای تخریب وحدت امت مسلمان» را در شهر بانکوک برگزار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این همایش با حضور نجاریان‌زاده، رایزن فرهنگی ایران در تایلند و بیش از 250 تن از شخصیت‌های نخبه‌ی مذهبی، فرهنگی، پژوهشی و علمی، آکادمیک و رسانه‌یی از جامعه‌ی مسلمانان اهل سنت و شیعیان این کشور در شهر بانکوک برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمد شریف کتسومبون، دانشجوی مقطع دکتری جامعةالمصطفی (ص) در قم، به عنوان نخستین سخنران، به بازخوانی ریشه تکفیری‌ها پرداخت و گفت: وهابیت از اصلی‌ترین جریان‌هایی است که به رشد و شکل‌گیری تکفیری‌ها کمک کرده است و با توجه به مقبولیت نداشتن وهابیت در جهان کنونی، باید بدانیم که تکفیری‌ها راه به جایی نخواهند برد و به زودی با اراده‌ی الهی و همت و مجاهدت مسلمانان و امت‌های اسلامی، مسیر نابودی و سیر نزول را طی خواهند کرد.

حجت‌الاسلام مجاهد کیتاراتای، استاد دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه سیلی پاکورن هم گفت: ‌فرقه‌ی تکفیری، یک دین دست ساخته و کالایی تقلبی است که برای خراب کردن چهره‌ی اسلام توسط اسکتبار و صهیونیست ایجاد شده است.

هم‌چنین فرید دینگ یونگ، مدیر اجرایی و رییس شبکه‌ی تلویزیونی اینترنتی مؤسسه‌ی مطالعات اسلامی، با ارایه‌ی مطلب خود به صورت پاورپوینت، به بررسی ریشه‌یی تکفیری‌ها از زمان صدر اسلام تا زمان معاصر پرداخت و بیان کرد: ماهیت پلید این فرقه، ریشه در وهابیت و یهود دارد و هم‌اکنون نیز عربستان سعودی و صهیونیست‌های اشغالگر قدس، بیش‌ترین حمایت‌ها را از آنان می‌کنند.

در ادامه نیز، مصطفی نجاریان‌زاده، رایزن فرهنگی ایران در تایلند، در سخنانی به تقابل آشکار تکفیری‌ها با جریان بیداری و وحدت اسلامی از منظر مقام معظم رهبری اشاره کرد.

وی گفت: مسأله‌ای که امروزه وحدت جهان اسلام را تهدید کرده و بر خلاف منافع اسلام و مسلمین است، مسأله‌ی افراط‌گرایی، تندروی و تکفیر است.

او ادامه داد: باید بدانیم که تکفیری، یک جریان است که از زمان صدر اسلام تاکنون وجود داشته و در هر مقطعی به چهره و قالبی خاص بروز کرده‌ است. در صدر اسلام با چهره‌ی خوارج و در دوران‌های بعدی و جهان معاصر در قالب سلفی‌ها، طالبان و امروز هم در قالب داعش و خلافت اسلامی رخ نما شده‌اند.

رایزن فرهنگی کشورمان در تایلند تأکید کرد: ما باید با بصیرت و هوشیارانه در خط ولایت باشیم و با بهره‌گیری از رهنمودهای ارزشمند و حکمیانه‌ی مقام معظم رهبری، حضرت امام خامنه‌ای، خود را برای مقابله با این جریان تکفیری و فرقه‌های وابسته به آنان که به تعبییر مقام معظم رهبری تبدیل به «یکی از مصائب اسلام» شده‌اند و فجایعی را برای امت اسلامی به همراه آورده‌اند، همیشه و در همه دوران آماده نگهداریم.

انتهای پیام

کد N478628