درخواست عراق برای بررسی جنایت های داعش در شورای حقوق بشر سازمان ملل

داعش

تهران – ایرنا – دولت عراق روز دوشنبه از بالاترین نهاد حقوق بشری سازمان ملل متحد خواست در باره جنایت های ارتکابی گروه تروریستی داعش علیه شهروندان غیرنظامی در تهاجم خود در شمال شرق سوریه و شمال و غرب عراق، تحقیق کند.

به گزارش آسوشیتدپرس از ژنو ، دیپلمات های این نهاد سرگرم ارزیابی و بررسی درخواست عراق هستند که در نشست یک روزه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ویژه عراق و گروه تروریستی داعش، مطرح شد.

در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد 47 کشور عضویت دارند.

بر اساس پیش نویس قطعنامه پیشنهادی عراق، یک هیات حقیقت یاب سازمان ملل متحد برای تحقیق در باره موارد نقض حقوق بشر به دست تروریست های داعش، تشکیل خواهد شد.

چنین ماموریتی به دست کارکنان سازمان ملل متحد به اجرا درخواهد آمد، در حالی که 5 کمیسیون مستقل قبلی مامور تحقیق در باره جنایت ها در جمهوری آفریقای مرکزی، اریتره، غزه، سریلانکا و سوریه با حضور کارشناسانی خارج از این نهاد، تشکیل شد.

این نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که در مقر اروپایی این سازمان در ژنو برگزار شد، بر تهدید گروه تروریستی داعش متمرکز بود که با اشغال شهرها، شهرک ها و بخش های گسترده ای از خاک عراق و سوریه، دست به شماری از کشتارها و بریدن سر مردم و زندانیان خود زده است.

مقام های سازمان ملل متحد نیز روز دوشنبه در ژنو نگرانی عمیق خود را از جنایت ها و وحشیگری هایی که در عراق رخ داده است، از جمله اعدام بازداشت شدگان و گلوله باران مناطق غیرنظامی ابراز داشتند.

خاورم**1486**1010
کد N478574