حاشیه اجلاس روز جهانی مسجد/تمجید و تکبیر روحانیون در تایید سخنان رییس دولت تدبیر و امید

اجلاس روز مسجد,حاشیه

تهران- ایرنا- رییس دولت تدبیر و امید که در یک سال گذشته با اقشار مختلف جامعه دیدار داشت و همواره بر ضرورت وحدت، همدلی و همکاری برای عبور از مشکلات تاکید کرد: امروز و در روزهای آغازین دومین سال فعالیت دولت یازدهم در اجلاس روز جهانی مسجد حضور یافت.

21 آگوست 1969 (30 مرداد) سالروز واقعه تلخ به آتش کشیده شدن مسجد الاقصی توسط صهیونیست ها است که به عنوان روز جهانی مسجد نام گذاری شده است و هر سال آیین گرامیداشتی در این زمینه برگزار می شود.

در جمهوری اسلامی ایران هم، همزمان با این روز دهه ای را به نام تکریم مساجد درنظر گرفته اند و امروز (دوشنبه) مرکز رسیدگی به امور مساجد، اجلاسی را برگزار کرد تا به قول رییس آن، این اجلاس اختتامیه ای بر این دهه باشد.

**در این اجلاس که محل برگزاری آن سالن همایش های برج میلاد تهران بود، ائمه جماعات استان تهران دعوت شده بودند و در آن از بانک ایده های مسجدی و سامانه مجازی مسجد توسط حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی با همراهی رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

** علاوه بر این سه مسوول، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری، حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهوری، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سفرا و نمایندگانی از فلسطین، امارات متحده عربی، قطر، تونس، سوریه، کویت و پاکستان حضور داشتند.

**پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری درباره جایگاه مساجد و لزوم تقویت آن به ایراد سخن پرداخت.

**رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد در بخش پایانی سخنان خود به رییس جمهوری گفت: این جلسه فرصت مناسبی برای یادآوری درخواست از رییس جمهوری بود، سال گذشته که اجلاس برگزار شد ایام تشکیل دولت یازدهم بود و شما امکان حضور در آن جلسه را نداشتید.

**وی ادامه داد: ما آغاز به کار دولت جدید را با ایام مسجد به فال نیک گرفتیم، مخصوصا حضور جنابعالی به عنوان رییس جمهوری که شخصیت برجسته و آشنا به مبانی اسلام ناب محمدی(ص) است.

**حاج علی اکبری اضافه کرد: در همان ایام، فرصت غنیمت شمرده شد و طی نامه ای دلمشغولی های این حوزه به محضر شما و اعضای دولت که روزهای آغاز فعالیت را می گذراندند، تقدیم شد.

**رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد افزود: حضرتعالی به عنوان رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی و بسیاری از شوراهای عالی و هم چنین شخصیتی آشنا به مبانی اسلامی درباره مساجد توقعی داریم که نگاه راهبردی درباره مساجد در همه مراکز تصمیم گیری و مدیریت عالی در نظر قرار گیرد.

**حاج علی اکبری اظهار داشت: امیدواریم با تدبیر حضرتعالی مسجد جایگاه عالی پیدا کند و کم و کاستی هایی که در سال گذشته داشتیم، برطرف شود.

** در این اجلاس از آیت الله محمد رضا مهدوی کنی رییس مجلس خبرگان رهبری به عنوان موسس مرکز رسیدگی به امور مساجد یاد شد و شرکت کنندگان برای شفای ایشان حمد و صلواتی قرائت کردند.

** شرکت کنندگان در این اجلاس همچنین یاد امام راحل(ره) و شهدای عزیز که معجزه اسلام را در عصر حاضر بازآفرینی کردند، گرامی داشتند و اظهار امیدواری کردند که در سایه هدایت های حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی، این مسیر روشن و پرافتخار با امید فراوان طی شود.

** رییس جمهوری در این اجلاس پس از رونمایی از بانک ایده های مسجد و هم چنین چند کتاب درباره مسجد از 17 امام جماعت مساجد به عنوان مسجد یاران تقدیر کرد.

وی سپس پشت تریبون قرار گرفت و با امامان جماعت استان تهران سخن گفت.

** روحانی در بخشی از سخنان خود به یک کتاب تاریخی انگلیسی اشاره کرد و افزود: آن تاریخ نویس انگلیسی در کتاب تاریخ ایران که دانشگاه کمبریج آن را تالیف کرده است، می گوید در انقلاب اسلامی دنیا از قدرت روحانیت و سازماندهی مساجد غافل ماند، فکر می کرد احزاب و گروه ها و آنهایی که نام ونشان سیاسی دارند، آنها می خواهند حرکت انقلاب را به پیروزی رسانند، او می گوید در سال 1977، حالا این تعبیر این کتاب است «اگر شهید بهشتی ها ومساجد تهران و شهرستان ها نبود و اگر سازماندهی روحانیت نبود، انقلاب به پیروزی نمی رسید».

** رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با استناد به این آیه شریفه « یا ایها الذین آمنوا اتقوا الله و قولوا قولا سدیدا، یصلح لکم اعمالکم، یغفرلکم ذنوبکم و من یطع الله و رسوله فقد فاز فوزا عظیما» قول سدید را میانه روی، قول صدق تاثیرگذار استوار محکم میانه روانه و توام با میانه روی تعبیر کرد.

**روحانی همچنین اظهار داشت: کلام امام راحل(ره) و کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی و روحانیتی که در مسیر اسلام راستین قرار دارند، قول سدید است.

** رییس جمهوری در این باره اظهار داشت: همه سخنان پیامبر قول سدید بود که گفت«ما خطب» یا «ما جلس رسول الله علی هذا المنبر الا و تلی هذه الآیه؛ یا ایها الذین آمنوا اتقوا الله و قولوا قولا سدیدا»، مداوم رسول الله این آیه شریفه را تکرار می کرد، گویی هم به خود تذکر می داد که او منبع صدق، راستی، میانه روی و اقتصاد بود و هم می خواست به مسلمانان، مومنان و خطیبان آینده بر منبر یادآوری و تذکر دهند که دنبال قول سدید باشند.

**روحانی در توصیف شرایط دنیای امروزی و آلودگی های موجود در آن به شرایط دفاع مقدس و بمباران شیمیایی اشاره کرد و گفت: آن ها که در جبهه بودند یادشان هست وقتی که سلاح شیمیایی آن قدر به کار می رفت و بمب های شیمیایی بر سر رزمندگانمان فرود می آمد، اگر کسی می گفت من می خواهم از این هوا فاصله بگیرم، نه زمان بود و نه مکان، آن چه درمان می کرد، ماسک بود، از ماسک استفاده می کردیم تا از آن فضا عبور کنیم.

** رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی که انگار به مسایل مطرح شده درباره دنیای ارتباطات و فناوری پاسخ می داد به پر شدن فضای امروز از وسایل ارتباطی جدید اشاره کرد و ادامه داد: یک روزی بود که یک مومنی اگر در خانه اش رادیویی داشت، آن را در قفسه ای می گذاشت، در کمدی می گذاشت و درب آن را قفل می کرد، کلید را در جیب می گذاشت تا فرزند و زنش از آن رادیو در ساعاتی که نباید استفاده کنند، استفاده نکنند و خود که از مغازه به خانه می آمد در موقع اخبار روشن می کرد و دو مرتبه در داخل آن کمد می گذاشت و قفل می کرد.

** روحانی ادامه داد: «خیلی وقته که از آن دوران عبور کردیم نه کمدی وجود دارد، نه قفلی وجود دارد و...» با رسیدن به این قسمت از جمله که می بایست درباره کلید صحبت کند، روحانی مکث کرد و روحانیت حاضر در جلسه با یادآوری کلید انتخاباتی رییس جمهوری به خنده افتادند، روحانی هم خود به خنده افتاده بود و با کمی مکث گفت که «حالا اگر کلیدی هم وجود دارد»، خنده حضار بیشتر شد که بخشی از جمعیت با فرستادن صلواتی فضا را برای ادامه سخنان رییس جمهوری آماده کردند.

** رییس شورای عالی امنیت ملی در بخش پایانی سخنان خود به موضوع مسجد الاقصی هم اشاره کرد و گفت که جهان اسلام و مسلمانان نخواهند گذاشت قبله اول مسلمانان در اشغال متجاوزان باقی بماند که همه حضار برای تایید این جمله تکبیر گفتند.

** همچنین این جمله روحانی که گفت«مطمئن هستیم پیروزی نهایی از آن مسلمانان خواهد بود» نیز با تکبیر روحانیون حاضر در جلسه تایید شد.

** رییس جمهوری از حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد به عنوان شخصیت فرهیخته یاد کرد و برای شفای آیت الله مهدوی کنی هم شفا آرزو کرد. علاوه بر آن رییس جمهوری اظهار امیدواری کرد در آینده فرصتی بیشتر پیدا شود تا از نظرات روحانیون هم استفاده کند.

سیام(3)1429
کد N478514