مروری بر آخرین تحولات یمن

تحولات

تهران - ایرنا - تظاهرات ضد دولتی مردم یمن و کشته شدن 21 نفر در درگیری های اخیر این کشور از مهم ترین اخبار روز دوشنبه مربوط به یمن است.

** تظاهرات ضد دولتی مردم یمن در صنعا

مردم یمن در پاسخ به دعوت ˈعبدالملک حوثیˈ رهبر ˈحوثی هاˈ در خیابان های اصلی ˈصنعاˈ پایتخت این کشور راهپیمایی کردند.

همزمان با آغاز راهپیمایی حوثی ها که خواهان سرنگونی دولت و لغو مصوبه افزایش نرخ فرآورده های نفتی هستند، آسمان صنعا امروز شاهد پرواز جنگنده ها در سطح گسترده ای بود و نیروهای ضد شورش در سراسر پایتخت مستقر شدند.

پایگاه اینترنتی روزنامه ˈالقدس العربیˈ چاپ لندن، نوشت: حوثی ها با این اقدام خود سومین و آخرین مرحله از خیزش مدنی جهت سرنگون کردن دولت یمن را آغاز کردند.

** تاکید رهبر حوثی های یمن بر ادامه اعتراض ها علیه دولت

عبدالملک الحوثی رهبر حوثی های یمن، دولت را به فساد متهم و بر ادامه اعتراض های مردمی تاکید کرد و گفت: تداوم کار دولت فعلی به معنای ادامه وخامت اوضاع امنیتی و اقتصادی در کشور است.

بنابر گزارش رسانه های خبری خارجی، وی افزود: مردم یمن به اقدامات مسالمت آمیز برای دستیابی به خواسته های عادلانه و مشروع خود ادامه خواهند داد.

وی، از بین بردن فساد، سرنگونی دولت و اجرای تصمیم های در ˈگفت وگوی ملیˈ را به عنوان سه خواست مشروع ملت یمن عنوان کرد و دستیابی به آنها را حق مردم دانست.

** 21 نفر در درگیری های یمن کشته شدند

درگیری روزهای اخیر میان مبارزان گروه حوثی معروف به ˈانصاراللهˈ و اعضای قبایل حامی دولت یمن دست کم 21 کشته برجای گذاشت .

به گزارش خبرگزاری ˈفرانسهˈ، درگیری ها از جمعه شب ، منطقه ˈمجزرˈ در دو استان ˈالجوفˈ و ˈمأربˈ را فراگرفته است.

ریش سفید یکی از قبایل درگیر با حوثی ها به شرط فاش نشدن نامش به این خبرگزاری گفت که مبارزان انصار الله می کوشند تا جاده مأرب به صنعا را به عنوان مسیر کلیدی انتقال سوخت به تصرف خود درآورند.

حوثی ها همچنین هفته گذشته شهر صنعا را به محاصره درآورده و تظاهرات اعتراضی گسترده ای را برپا کردند. آن ها در این اعتراض های خود خواستار استعفای دولت یمن شدند.

گزارش ها حاکی است که جمعه گذشته نیز ده ها هزار نفر از شهروندان یمن در شمال صنعا به راهپیمایی پرداخته اند.

این در حالی است که شماری از حامیان دولت یمن نیز تظاهرات مشابهی را در مقابله با این اقدام اعتراضی حوثی ها در جنوب پایتخت برگزار کردند.

یمن از سال 2011 و به دنبال اعتراض های مردمی گسترده که به سرنگونی حکومت 33 ساله ˈعبدالله صالحˈ منتهی شد، در دوره گذار سیاسی به سر می برد.

این کشور علاوه بر چالشی که مواجه است، با مشکلات مهم دیگری از جمله حملات شاخه ˈالقاعدهˈ در شبه جزیره عربستان و شورش های جدایی طلبان در جنوب نیز روبه رو است.

خاورم**7074**1651
کد N478463