هشدار اعضای کنگره آمریکا درباره تهدید تروریست های غربی

آمریکا

تهران - ایرنا - رییس ˈکمیته اطلاعات مجلس نمایندگانˈ آمریکا از صدها تبعه غربی که توسط گروه تروریستی ˈداعشˈ آموزش دیده و در عراق و سوریه مشغول جنگ هستند، به عنوان ˈتهدیدی بسیار جدیˈ برای واشنگتن یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری ˈرویترزˈ، ˈمایک راجرزˈ دیروز (یکشنبه) در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ˈفاکس نیوزˈ از دولت ˈباراک اوباماˈ خواست تا به صورت جدی شهروندان آمریکایی که در خارج از این کشور آموزش های تروریستی دیده اند را تحت تعقیب قضایی قرار دهد.

راجرز معتقد است که علاوه بر حدود 500 شهروند انگلیسی و صدها تبعه کانادایی، صدها نفر از شهروندان آمریکایی نیز توسط داعش آموزش دیده اند و می توانند در آینده واشنگتن را هدف حملات تروریستی قرار دهند.

ˈاریک هولدرˈ دادستان کل آمریکا نیز در ماه ژوییه (تیر/مرداد) اعلام کرد که بر اساس آمار آژانس های اطلاعاتی این کشور، دهها نفر از حدود هفت هزار جنگجوی خارجی که در سوریه حضور یافته اند ، آمریکایی هستند.

هرچند به گفته راجرز، شمار آمریکایی هایی که دست کم یک بار به خارج از این کشور سفر کرده و توسط تروریست ها آموزش دیده اند، از این رقم به مراتب بالاتر است.

ˈداچ روپرزبرگرˈ عضو حزب ˈدمکراتˈ کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا نیز در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ˈسی ان انˈ دیدگاه راجرز را درباره تهدید تروریست های غربی تایید کرد.

وی گفت: بزرگ ترین تهدیدی که اکنون متوجه آمریکا است، اتباع آمریکایی و انگلیسی هستند که بدون نیاز به اخذ روادید و صرفا با در دست داشتن گذرنامه هایشان می توانند آزادانه وارد کشور شوند.

وی افزود: پیشتر شاهد بودیم که یک بمب گذار انتحاری آمریکایی که برای دیدار والدینش به کشور بازگشت، بار دیگر به سوریه رفت و در عملیات انتحاری شرکت کرد، اکنون این اتفاق می تواند در آمریکا رخ دهد.

این تروریست 22 ساله آمریکایی ساکن ˈفلوریداˈ در ماه مه (اردیبهشت/خرداد) در یک بمب گذاری انتحاری در استان ˈادلبˈ سوریه کشته شد.

خاورم**9156**1651
کد N478405