کاهش تولید ناخالص داخلی آلمان و نگرانی از وضعیت اقتصادی منطقه یورو

آلمان

تهران- ایرنا- در حالیکه اقتصاد آلمان پیش از این به عنوان موتور محرکه منطقه یورو مطرح می شد، آمار کاهش تولید ناخالص داخلی این کشور طی سه ماهه دوم سال جاری به نگرانی ها بابت وضعیت اقتصادی این منطقه دامن زده است.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، دفتر آمار فدرال آلمان اعلام کرد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه دوم سال 2014، دو دهم درصد کاهش یافته است. در حالیکه بخشی از این کاهش را می توان به زمستانی معتدل نسبت داد که تولید ناخالص داخلی را در سه ماهه اول افزایش داد، بانک مرکزی آلمان (بوندس بانک) نسبت به جبران تولید ناخالص داخلی در شش ماهه دوم سال 2014 ابراز تردید کرد.

افزون بر این، سرمایه گذاری در آلمان در سه ماهه دوم 2.3 درصد کاهش یافته و بخش ساخت و ساز 4.2 درصد کاهش سرمایه گذاری را تجربه کرده است.

بر اساس این گزارش، آلمان به عنوان مهم ترین صادرکننده به روسیه به دلیل تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه بر سر بحران اوکراین خسارت زیادی را متحمل شده است.

بانک مرکزی آلمان نیز در گزارش ماهانه خود در 18 اوت (27 مرداد) اعلام کرده بود: چشم انداز اقتصادی آلمان در میانه سال 2014 به دلیل اخبار ناخوشایند بین المللی تیره است. انتظارات برای ارتقای وضعیت اقتصادی در شش ماهه دوم سال جاری به کلی زیر سوال رفته است.

بانک مرکزی آلمان در ماه ژوئن رشد اقتصادی آلمان را 1.9 درصد در سال جاری و 2 درصد در سال 2015 پیش بینی کرده بود. این امر در مقایسه با پیش بینی های بانک مرکزی اروپا برای منطقه یورو که شامل رشد اقتصادی 1 درصدی در سال جاری و 1.7 درصدی در سال بعد می شد، هماهنگ بود اما به نظر می رسد این پیش بینی ها محقق نخواهد شد و بانک مرکزی اروپا پیش بینی های تجدیدنظر شده خود را در هفته جاری در این زمینه منتشر خواهد کرد.

گزارش ها از وضعیت اقتصادی ضعیف آلمان که از زمان بروز بحران بدهی ها بهتر از بقیه کشورهای اتحادیه اروپا بود، در حالی مطرح می شود که ˈماریو دراگیˈ رییس بانک مرکزی اروپا افزایش بسته های پولی و مالی بیشتر را برای مبارزه با تورم معکوس بررسی می کند.

ˈمایکلا مارکاسنˈ کارشناس اقتصادی بانک ˈسوسیت ژنرالˈ در لندن می گوید: منطقه یورو در حال فرو رفتن به تله تورم معکوس به دلیل کاهش رشد اقتصادی سالانه بین صفر تا یک درصد است.

هیات مدیره بانک مرکزی اروپا برای تعیین سیاست های پولی و مالی منطقه روز 4 سپتامبر (13 شهریور) در فرانکفورت جلسه خواهد داشت.

در حالیکه منطقه یورو با 18 کشور طی سه ماهه دوم کاهش رشد اقتصادی را تجربه کرد و تحقیقات اولیه از آمار مدیران خرید نشان داد فعالیت تولیدی در پایین ترین میزان طی ماه اوت (مرداد/شهریور) قرار داشته است، بانک مرکزی اروپا یقینا چشم انداز اقتصادی خود را کاهش خواهد داد.

ˈاوالد نوتنیˈ یکی از اعضای هیات مدیره بانک مرکزی اروپا گفت: روشن است که همه شاهد کاهش رشد اقتصادی در منطقه هستیم. آلمان دیگر نمی تواند موتور رشد باشد.

اروپام**9157**1485** 1337
کد N478102