تمرکز نخست‌وزیر جدید ترکیه بر اتحادیه اروپا و صلح با کردها

تركيه

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر جدید ترکیه قرار است امروز (دوشنبه) برنامه دولتش را ارائه دهد و این در حالی است که بسته‌ 10 ماهه دولتش در آستانه انتخابات ژوئن آتی آماده شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، شصت و دومین دولت ترکیه به رهبری احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه قرار است برنامه‌هایش را ارائه دهد و این در حالی است که روی موضوع "ترکیه جدید" و نیز "تقویت روند مذاکرات صلح با کردها"، "تسهیل مذاکرات با اتحادیه اروپا" و "ایجاد اصلاحات اقتصادی جدید" تمرکز دارد.

داوود اوغلو در ادامه فعالیت‌های حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) می‌خواهد که مبارزه با دولت موازی را ادامه دهد. این اصطلاح برای اشاره به شعبه زیرزمینی دولت است که از سوی حامیان فتح الله گولن، روحانی برجسته ترکیه اداره می‌شود.

مجمع عمومی ترکیه قرار است ساعت دو عصر امروز به وقت محلی جلسه‌ای فوق العاده تشکیل دهد تا داوود اوغلو برنامه‌های دولتی را ارائه دهد.

طبق برنامه از پیش تعیین شده قرار است در چهارم سپتامبر بحث و رایزنی درباره برنامه‌ها انجام شود و در ششم سپتامبر به کابینه رای اعتماد داده شود.

پیش از این برنامه داوود اوغلو برای اولین بار در جمع کابینه‌اش سخنرانی خواهد کرد و وزیران این برنامه دولت را بررسی خواهند کرد و آخرین تغییرات ضروری را اعمال می‌کنند و پس از آن داوود اوغلو در گروه پارلمان حزب حاکم حضور خواهد یافت.

تیمی از مشاوران داوود اوغلو از زمان تعیین وی به سمت نخست وزیری کار روی این برنامه را آغاز کرده‌اند اما عمر این برنامه تنها 10 ماه خواهد بود چرا که قرار است انتخابات پارلمانی در ماه ژوئن آتی برگزار شود.

انتهای پیام

کد N477770