نماینده تبریز در گفتگو با مهر:

رئیس جمهور فردی غیر سیاسی برای تصدی وزارت علوم به مجلس معرفی کند/گزینه های تکراری شانسی برای رای اعتماد ندارند

مجلس

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: دولت فردی را برای تصدی وزارت علوم معرفی کند که نخبه علمی بوده و دارای خلاقیت باشد تا بتواند رتبه علمی ایران را جهش قابل توجهی بدهد.

علیرضا منادی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر به رئیس جمهور توصیه کرد برای تصدی وزارت علوم فردی را معرفی کند که معیار های مورد نظر مقام معظم رهبری را داشته باشد و دغدغه های مورد نظر نمایندگان در حوزه وزارت علوم را رفع کند.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت فردی را برای تصدی وزارت علوم معرفی کند که نخبه علمی بوده و دارای خلاقیت باشد تا بتواند رتبه علمی ایران را جهش قابل توجهی بدهد. رئیس جمهور نباید گزینه های تکراری که یک بار نتوانسته اند رای اعتماد مجلس را بدست بیاورند به خانه ملت معرفی کند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس اظهار داشت: وزیر علوم نباید فردی سیاسی باشد کسی که برای هدایت این وزارتخانه مهم معرفی می شود باید همه فکر و ذکرش توسعه کیفی علم و دانش در کشور ما باشد.

وی تاکید کرد: مدیری برای این وزارتخانه باید معرفی شود که دارای نگاه و نظریه علمی و فرهنگی بوده و دنبال سیاسی کاری و تبدیل فضای علمی دانشگاه ها به فضای سیاسی نباشد.

عضو هیات رئیسه مجلس ادامه داد: زمانی که فردی علمی و دانشگاهی در وزارت علوم روی کار بیاید و تمام تلاش خود را برای ارتقای فضای علمی دانشگاه ها به کار بندد به خودی خود دانشگاه ها از فضای سیاسی فاصله می گیرند.

منادی با انتقاد از کاهش رتبه علمی ایران در جهان گفت: متاسفانه دانشگاه های ما 6 ماه و 20 روز از سال تعطیل هستند در حالی که در کشور های پیشرفته محققان و دانشجویان یک ثانیه را هم از دست نمی دهند این روند رشد علمی کشور را دچار خلل کرده است. در همین راستا باید روحانی گزینه ویژه ای را برای جهش آموزش عالی کشور معرفی کند.

عضو فراکسیون رهروان ولایت اظهار داشت: رشد علمی در کشور ما متوقف شده است و این امر ناشی از پرداختن دانشگاه ها به مسائل فرعی و عدم وجود فرهنگ فراگیری علم و دانش است.