رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

تحریم وسیع آمریکا، فضای کشور را تحت تأثیر منفی قرار می‌دهد/ دسترسی داعش به سلاح شیمیایی تهدید انسانیت است

سایر حوزه ها

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مانع‌تراشی‌ها در مسیر مذاکرات هسته‌ای را بهانه‌های سیاسی خواند و گفت: ایران بارها اعلام کرد که سلاح هسته‌ای را حرام می‌داند و این تصمیم در سیاست‌های ایران اصول روشنی دارد،

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عصر دیروز در دیدار وزیر امور خارجه فنلاند، سفر مقامات سیاسی را برای تحول روابط کشورها مهم خواند و گفت: ظرفیت‌های دو کشور ایران و فنلاند کشش همکاری‌های دوجانبه در همه ابعاد را به دنبال دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 را صفحه جدیدی در فضای سیاسی ایران و غرب دانست و افزود: تحریم وسیع آمریکا در آستانه دور جدید مذاکرات، فضای کشور را تحت تأثیر منفی قرار می‌دهد.

هاشمی رفسنجانی با تشریح اشتباهات سیاست‌های غرب در منطقه که منجر به خلق گروه‌های تروریستی چون داعش شد، گفت: اشتباه فعلی آنان عدم حمایت جدی از مردم و دفاع همه‌جانبه از عراق در مقابل تروریست‌هایی است که به سلاح‌های پیشرفته تجهیز شده‌اند و خطری برای همگان هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تأیید آمریکا نسبت به حمله اسرائیل به غزه و جنایاتی که علیه مردم به خصوص زنان و کودکان غزه داشت را اشتباه دیگر دولت آمریکا خواند و گفت: هر انسان آزاده و دولت منصفی می‌دید که اسرائیل در هیأت یک تروریست دولتی، مردم بی‌گناه را به خاک و خون می‌کشد.

وی دسترسی داعش به مواد هسته‌ای و سلاح شیمیایی در عراق را تهدید انسانیت در منطقه و تهدیدی برای انسان‌های عاقل و معتدل در همه جای دنیا دانست و گفت: اینکه علاوه بر عراق و سوریه، در بعضی کشورهای دیگر عقبه دارند، خطری بالقوه برای اروپاست، چون از سراسر اروپا هم کسانی به این گروه پیوستند.

هاشمی رفسنجانی اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را نشانه‌ای از سردرگمی آمریکا در سیاست خارجی و مخصوصاً در نگاه به جمهوری اسلامی دانست و گفت: از عقلای جهانی و از کشورهای معتدل اتحادیه اروپا انتظار می‌رود که عواقب بد این سیاست‌ها را به آمریکا یادآوری نمایند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مانع‌تراشی‌ها در مسیر مذاکرات هسته‌ای را بهانه‌های سیاسی خواند و گفت: ایران بارها اعلام کرد که سلاح هسته‌ای را حرام می‌داند و این تصمیم در سیاست‌های ایران اصول روشنی دارد، اما گویا بعضی از طرف‌های مذاکره میلی به حل مسئله ندارند.

هاشمی ادامه داد: اگر واقعاً مشکل غرب عدم اعتماد است، می‌توانند شرایطی را فراهم کنند که به موازات رفع تحریم‌ها علیه ایران و پذیرفتن پیوست الحاقی توسط ایران، اعتماد دو طرف تأمین شود.

ارکی توئومیویا، وزیر امور خارجه فنلاند نیز با بیان اهداف سفر خویش به ایران، به مذاکرات هسته‌ای ایران با طرف‌های غربی اشاره کرد و گفت: مطمئنم اگر پرونده به سرانجام برسد، تحولات گسترده‌ای در روابط ایران با کشورهای اروپایی و به ویژه فنلاند ایجاد می‌شود.

وی با تأکید بر اهمیت توجه به اوضاع ناآرام بعضی از کشورهای جهان گفت: باید با اراده جمعی علیه تروریسم مقابله کنیم که تهدیدی برای همگان است.

وزیر خارجه فنلاند با ابراز نگرانی از اوضاع اوکراین و انتقاد از سیاست‌های روسیه، گفت: در سال جاری توافقاتی انجام شد تا به درگیری‌ها پایان دهیم و دیروز، رئیس جمهور اوکراین در جلسه وزرای خارجه اروپا آمادگی کشورش را برای آتش‌بس اعلام کرد.

ارکی توئومیویا، با اشاره به اتفاقات عراق، گفت: در اتحادیه تصمیم گرفتیم که اگر دولت عراق بخواهد، کشورهای ناتو رأساً وارد می‌شوند و حمایت می‌کنند.

وی با بیان تفاوت‌های سیاست‌های اتحادیه اروپا و آمریکا در غزه گفت: ما از وجود دو کشور مستقل حمایت می‌کنیم، البته در اتحادیه اروپا بحث شد که اگر نسبت به اشغال کریمه توسط روسیه ناراحتیم، چرا نسبت به نیم قرن اشغالگری صهیونیست‌ها سکوت کردیم!!