افشای جاسوسی آمریکا و انگلیس از ترکیه

هفته‌نامه آلمانی اشپیگل براساس اسناد ادوارد اسنودن اعلام کرد که آمریکا و انگلیس از ترکیه جاسوسی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، این اسناد که از سوی ادوارد اسنودن، افشاگر آژانس امنیت ملی آمریکا فراهم شده، نشان می‌دهد که ترکیه یکی از اهداف اصلی آمریکا در زمینه جاسوسی بوده است و رهبری سیاسی در واشنگتن، آژانس امنیت ملی را موظف کرده بود تا مقاصد رهبری ترکیه را پیگیری کرده و عملیات‌های آنها را در 18 حوزه دیگر نظارت کند.

طبق این گزارش، در یکی از اسناد ترکیه در حد ونزوئلا و حتی بالاتر از کوبا قرار گرفته و در راستای منافع آمریکاست که درباره آن اطلاعات جمع آوری کند.

طبق اسناد، مقاصد رهبری ترکیه بالاترین درجه اهمیت را داشته است و پس از آن اطلاعات نظامی، زیرساختی، اهداف سیاست خارجی و امنیت انرژی قرار داشتند.

آژانس امنیت ملی آمریکا در سال 2006 عملیات جاسوسی گسترده‌ای را با هدف نفوذ در کامپیوترهای رهبران سیاسی ارشد ترکیه آغاز کرد.

ترکیه ماه گذشته سفیر آلمان در آنکارا را پس از انتشار گزارشی مبنی بر اینکه برلین، آنکارا را از سال 2009 جزو لیست جاسوسی قرار داده و سال‌هاست که از ترکیه جاسوسی می‌:رده است احضار کرد.

وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به این جاسوسی‌ها گفت که چنانچه این گزارش‌ها صحت داشته باشد، غیرقابل پذیرش است. طبق اسناد اسنودن، ترکیه از شرکای قدیمی ان اس ای در آسیا بوده است. ماموران مخفی آمریکا در جنگ با شبه نظامیان حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) سال‌ها از نیروهای ترکیه حمایت کرده‌اند.

در همین حال اسناد اسنودن نشان می‌دهد که مقر ارتباطات دولتی انگلیس (GCHQ) از اکتبر 2008 ماموران خود را موظف کرد تا دسترسی خود را به وزارت انرژی ترکیه ارتقا دهند. نام مهمت شیمشک، وزیر دارایی ترکیه نیز علنا به عنوان "هدف" سازمان اطلاعاتی انگلیس عنوان شده است و این در حالی است که وی شهروندی دوگانه ترکیه انگلیس را دارد.

انتهای پیام

کد N477473