رییس جمهور در اجلاس روزجهانی مساجد:

رسالت امروز روحانیت سخت و سنگین است

دولت

اگر روحانیت ومرجعیت نبود عراق به طوری که امروز شاهدیم دارای امنیت نسبی نبود و اگر روحانیت، امام و رهبری معظم و فریاد روحانیت شعیه و سنی نبود، امروز غزه نیز همانند سرو در برابر اشغالگران سربلند نبود.

رییس جمهور رسالت امروز روحانیت را سخت و سنگین توصیف کرد و گفت: اگر روحانیت از یک سو به قرآن و از سوی دیگر به مردم متصل نبودند، امروز نمی‌توانستیم در برابر توطئه استکبار جهانی بایستم و مقاومت کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در اجلاس روز جهانی مساجد گفت: روز مسجد روز تجلیل از مکان عبادت مومنان و مخلصان و تجلیل از مکانی است که همواره مرکز عبادت مردم و شروع حرکت‌های مردمی، نهضت‌ها و انقلاب‌ها به نفع مردم و جامعه بوده است.

رییس جمهور یادآور شد: در این روز ضروری است که از قبله‌گاه اول مسلمین و مسجدالاقصی یاد کنیم که متاسفانه تحت سلطه شروران و تجاوزگران است.

وی مسجد و روحانیت را همواره دو عنوان و مفهومی دانست که در کنار هم دیده شده و می‌شوند و ادامه داد: کدام مسجد بدون روحانی و عالم می‌تواند کارکرد خود را داشته باشد و کدام عالم و روحانی است که بدون مسجد جایگاه مناسب برای بیان سخن حق داشته باشد؟

روحانی در ادامه تاکید کرد: روحانیت وظیفه و رسالتی بس سنگین را بر دوش داشت و امروز رسالتش سخت‌تر و سنگین‌تر است. اگر انقلاب اسلامی در برابر همه دسیسه‌ها و توطئه‌ها به ثمر رسید با امیدی بود که روحانیت در دل مردم به وجود آورد و آن امید را تا پیروزی انقلاب زنده نگاه داشت.

رئیس قوه مجریه در ادامه به تعبیر امام راحل اشاره کرد و گفت: آن روزی که همه روشنفکران از پیروزی نهضت اسلامی و پیروزی انقلاب مایوس شده بودند آنها که ایستادند و امید را زنده نگه داشتند، روحانیت بودند.

وی ادامه داد: روحانیت در آغاز نهضت اسلامی خود را در صف مقدم این حرکت قرار داد که حادثه خون‌بار مدرسه فیضیه قم در دوم فروردین سال 1342 و شهادت اولین روحانی در مسیر نهضت اسلامی از نمونه‌های آن است. در آن حادثه و در همه حوادث روحانیت پیشتاز بوده و از زندان و تبعید وحتی شهادت استقبال کرده است.

رئیس جمهور به شهادت یک روحانی جوان در 15 خرداد ماه اشاره کرد و گفت: در همه حوادث و مراحل روحانیت هم پرچم و هم بار مسئولیت را بر دوش گرفت. اگر اتصال روحانیت از یک سمت به قرآن،شرعیت و دین مبین اسلام و از سوی دیگر اتصال به مردم نبود، انقلاب اسلامی پیروز نمی شد.

رئیس دولت تدبیر و امید اتصال روحانیت از یک سو به قرآن و از سوی دیگر به مردم را موجب پیروزی در برابر اهریمنان عنوان کرد و گفت: اگر اینها نبود امروز نمی‌توانستیم در برابر توطئه استکبار جهانی بایستم و مقاومت کنیم.

وی ادامه داد: اگر روحانیت ومرجعیت نبود عراق به طوری که امروز شاهدیم دارای امنیت نسبی نبود و اگر روحانیت، امام و رهبری معظم و فریاد روحانیت شعیه و سنی نبود، امروز غزه همانند سرو در برابر اشغالگران سربلند نبود.

کد N477380