انتقادهای فرا حزبی از اوباما بر سر سیاست خارجی

آمريكا

در شرایطی که رئیس جمهوری آمریکا با چالش‌های عراق، سوریه و اوکراین رو به روست، قانونگذاران دموکرات و جمهوری خواه، سیاست خارجی باراک اوباما را به باد انتقاد گرفتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، جمهوری خواهان آمریکا از اظهارات باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در روز پنجشنبه هفته گذشته انتقاد کردند و گفتند که این نشان دهنده "سردرگمی" است.

اوباما گفته بود که "ما هنوز هیچ راهبردی برای مقابله با گروه شبه نظامی داعش نداریم." دموکرات‌های پرنفوذ نیز روز یکشنبه از سیاست خارجی اوباما انتقاد کرده و گفتند که وی بسیار "محتاطانه" درباره سوریه رفتار می‌کند و از وی خواستند که کار بیشتری را در حمایت از اوکراین برای مقابله با پیشروی‌های روسیه انجام دهد.

"دایان فاینستین" دموکرات، رهبر کمیته اطلاعات سنا در مصاحبه با شبکه ان بی سی در واکنش به اظهارات اوباما درباره داعش گفت: من یک مساله را درباره رئیس جمهور متوجه شدم و آن این است که وی بسیار محتاط است. شاید بتوان گفت که در این مورد وی بسیار بسیار محتاط است. آدام اسمیت، دموکرات ارشد در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا نیز هشدار داد که هر اقدام آمریکا در سوریه باید با دقت بررسی شود تا ناخواسته از حکومت بشار اسد (رئیس جمهوری سوریه) حمایت نکنیم.

وی نیز به سایر جمهوری خواهان پیوست و از اوباما خواست تا بیشتر از "کمک‌های غیر کشنده" به دولت اوکراین کمک کند تا کی‌یف بتواند با نیروهای روس مقابله کند.

آدام اسمیت در گفت‌وگو با سی‌بی‌اس تاکید کرد: زمانی که بحث حمایت از دولت اوکراین مطرح می‌شود ما باید با قدرت بیشتری از آنها حمایت کنیم. گمان می‌کنم که افزایش حمایت از آنها صحیح باشد و نیروهای آنها را قادر سازد تا در مقابل این تهاجم‌ ایستادگی کنند.

این انتقادها در شرایطی مطرح می‌شود که دولت اوباما با بحران‌های مختلفی در سراسر جهان رو به روست. مقام‌های کاخ سفید در واکنش به سخنان اوباما که گفته بود هنوز هیچ راهبردی برای مقابله با گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش) ندارد، گفت که این بدین معناست که پنتاگون همچنان در حال تدوین گزینه‌هایی درباره اقدام نظامی احتمالی درباره سوریه است.

انتهای پیام

کد N477303