انتقاد جمهوریخواهان و دمکرات ها از سیاست خارجی اوباما

سیاست خارجی

تهران-ایرنا- انتقاد اعضای دمکرات و جمهوریخواه کنگره امریکا از سیاست خارجی ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری این کشور در حالی شدت گرفته که کاخ سفید با بحران های عراق، سوریه، لیبی و اوکراین دست و پنجه نرم می کند.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری رویترز از واشنگتن، جمله ای که اوباما روز پنجشنبه در سخنانش گفت مبنی بر اینکه آمریکا هنوز راهبردی برای مقابله با داعش ندارد به مهم ترین دستاویز جمهوریخواهان برای انتقاد از او و نشان دادن ضعف و تردیدش در عرصه سیاست خارجی تبدیل شده است.

بر پایه این گزارش در همین حال اعضای متنفذ دمکرات کنگره آمریکا نیز سیاست خارجی اوباما را نادرست دانسته، او را به دلیل احتیاط کاری بیش از حد مورد انتقاد شدید قرار دادند و از وی خواستند به اوکراین برای مقابله با پیشرفت های جدایی طلبان طرفدار روسیه بیشتر کمک کند.

ˈدایان فاینشتاینˈ عضو دمکرات مجلس سنای آمریکا و رییس کمیسیون اطلاعات و امنیت این مجلس گفت: یک نکته را در مورد رییس جمهوری آمریکا فهمیده ام و آن اینکه او بسیار محتاط است. شاید در این مورد (سیاست خارجی) بیش از حد محتاط باشد.

در همین حال ˈآدام اسمیتˈ عضو دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا و از اعضای کمیسیون نیروهای مسلح این مجلس هشدار داد اقدام آمریکا در سوریه باید به خوبی طراحی شود تا از دولت ˈبشار اسدˈ رییس جمهوری سوریه حمایت نکند.

وی در همان حال از اوباما خواست کمک های نظامی به دولت اوکراین را برای مقابله با نیروهای روسیه افزایش دهد و گفت: ما باید در حمایت از دولت اوکراین قوی تر باشیم. به نظر من باید کمک ها را افزایش دهیم تا آنها بتوانند برای مقابله با نفوذ نیروهای روس با قدرت بیشتری عمل کنند.

انتقادات از سیاست خارجی اوباما در حالی است که دولت او با بحران های فراوانی در سراسر جهان از جمله حمله به مجتمع مسکونی سفارت آمریکا در طرابلس روبروست. در پاسخ به انتقادات از سیاست خارجی اوباما مقام های کاخ سفید تنها به بیان این امر بسنده کرده اند که وزارت دفاع این کشور هنوز در حال بررسی گزینه های اقدام نظامی در سوریه برای سرکوب داعش است.

با وجود این حتی صدای واحدی هم از کنگره شنیده نمی شود و اوباما برای عملیات نظامی گسترده در سوریه علیه داعش با چالش همراه کردن کنگره و موافقت نمایندگان عضو آن روبروست.

ˈمایک راجرزˈ رییس کمیسیون اطلاعات و امنیت مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفت: سیاست خارجی او (اوباما) اسفبار است، این سیاست محتاط کاری موفقیت آمیز نیست.

ˈجان مک کینˈ سناتور جمهوریخواه نیز گفت آمریکا باید برای سرکوب داعش عملیات نظامی گسترده تری را تدارک ببیند که شامل آموزش بیشتر به سربازان عراقی، پروازهای شناسایی و ائتلاف با کشورهای دیگر برای مبارزه با داعش است.

اما مک کین یاداور شد اوباما برای ایجاد ائتلاف با کشورها به منظور مقابله با داعش با چالش اساسی روبروست، به ویژه که سال گذشته از حمله به سوریه عقب نشینی کرد و به تردید و بدبینی کشورهای منطقه از واشنگتن دامن زد.

اروپام**9157**5981
کد N477234