امیرعبدالهیان در دیدار با هیأت رسانه ای مصر مطرح کرد: 

استقبال ایران از توسعه مناسبات با قاهره/ تأکید بر حضور همه احزاب و گروه ها برای کمک به ثبات مصر 

سیاست خارجی

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ايران ضمن استقبال از توسعه مناسبات با مصر حضور همه احزاب ، گروهها و طیف های سیاسی را در روند مسالمت آمیز سیاسی در مصر برای کمک به توسعه و پیشرفت و ثبات و امنیت در این کشور را حائز اهمیت مي داند .

به گزارش خبرگزاری مهر ،هیات رسانه ای متشکل از جمعی از نویسندگان و اصحاب رسانه های گروهی مصر، عصر روز یکشنبه با حسین امیرعبدللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کردند.

حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه  در دیدار با هیأت رسانه ای مصر گفت: جمهوری اسلامی ايران ضمن استقبال از توسعه مناسبات با مصر، حضور همه احزاب، گروهها و طیف های سیاسی را در روند مسالمت آمیز سیاسی در مصر برای کمک به توسعه، پیشرفت، ثبات و امنیت در این کشور حائز اهمیت مي داند.

امیرعبدللهیان در این دیدار نگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران به مصر را مبتنی بر نگاهی تاریخی، تمدنی و ادياني بعنوان کشوری مهم در جهان عرب و اسلام دانست و افزود: ایران علاقمند به مشاهده مصری باثبات، یکپارچه و پیشرفته و با ايفاي نقشی در خور شان واقعی و تاریخی این کشور در منطقه و جهان اسلام است. مصر دارای جایگاه و ظرفیتی است که کشوری نمی تواند خلاء آن را پر نماید.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با اشاره به سفر اخیر خود به قاهره برای شرکت در مراسم تحلیف عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و گفتگو با وی اظهار داشت: در این دیدار كوتاه تاکید شد که نگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران به مردم و کشور مصر بعنوان یک حوزه تمدنی، تاریخی و فرهنگی استوار است.

امیر عبداللهیان افزود: رئیس جمهور مصر نیز در این دیدار از این رویکرد ایران استقبال کرد.

معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه همچنین افزود: ما علاقمندیم مردم و دولت مصر با پشت سرگذاشتن شرایط و چالشهای کنونی نقش و جایگاه واقعی خود را برای کمک به مسائل منطقه ای و بین المللی ایفاء نمایند.

امیرعبداللهیان همچنین حضور همه احزاب، گروهها و طیفهای سیاسی در روند مسالمت آمیز سیاسی در تحولات داخلی مصر برای کمک به توسعه و پیشرفت و ثبات و امنیت در این کشور را حائز اهمیت خواند و افزود: ایران امنیت و ثبات مصر و همه کشورهای منطقه را امنیت خود می داند و خط قرمز ایران در منطقه توسل به افراطگرايي و تروریسم می باشد.

معاون وزیر امور خارجه با رد برخی خبرسازیها در خصوص مداخلات ایران در امور داخلی کشورهای عربی تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران بر مبنای وظیفه انسانی واسلامی از نقش و نفوذ خود برای تقويت ثبات و امنيت و رفاه منطقه بهره مي گيرد و مقابله با توطئه های دشمنان مشترک جهان اسلام و در راس آن رژیم صهیونیستی را مدنظر دارد.

وی با انتقاد از برخورد دوگانه برخی كشورهاي فرامنطقه ای در برخورد با موضوعات مردمسالاری و تروریسم، بر رویکرد و عملکرد صریح و شفاف ایران در مبارزه با تروريسم و افراط گرایی و نیزحمایت از مبارزه جدی و قاطع با پدیده شوم تروریسم در منطقه از جمله در عراق و سوریه تاکید کرد.

امیرعبدللهیان همچنین با اشاره به حضور هیات مصری در نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در تهران ، بر دغدغه مشترک ایران و مصر در خصوص فلسطین تاکید کرد امروز جهان اسلام اولویت خود را در دفاع از مسأله فلسطین می داند و جمهوری اسلامی ایران همواره از مقاومت  و همچنین وحدت گروههای فلسطینی حمایت می کند. ایشان بر لزوم حمایت از مطالبات به حق و مشروع مردم فلسطین و گروههای مقاومت تاکید کرد و اظهار داشت  ارتقای وضعیت دفاعي و اقتصادی مردم فلسطین و حمايت همه جانبه فلسطینیان برای رسیدن به حقوق مسلم و تاریخی خواست جمهوری اسلامی ایران است.

وی از مواضع مصر در خصوص ضرورت مقابله با پدیده تروریسم و افراط در سوریه و عراق استقبال کرد و لزوم همکاری و تعامل نزدیک بین کشورهای موثر در منطقه از جمله مصر و ایران را برای ایجاد نوعی همگرایی و همکاری جمعی در منطقه برای مقابله با این پدیده بدور از مداخلات بیگانگان یادآور شد.

امیرعبداللهیان ایران و مصر را دو کشور مستقل و مهم درمنطقه خواند و  روند توسعه دوجانبه روابط در ابعاد مشورتها و گفتگوهای  سیاسی و همکاری های اقتصادی و فرهنگی را روبه رشد دانست و بر تداوم و تقویت این همکاریها تاکید کرد و در این خصوص اظهار داشت جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکار عملی برای تقویت همکاری های دوجانبه  ، منطقه ای و بین المللی با مصر استقبال می کند. 

در این نشست اعضای هیات مصری به طرح دیدگاههای خود در زمینه تحولات منطقه ای و همچنین روابط ایران و مصر پرداخته و بر ضرورت توسعه روابط دو کشور تاکید نمودند .