قانون‌گذاران آمریکایی: به اوکراین سلاح دهید

اوكراين

گروهی از قانونگذاران جمهوری خواه و دموکرات آمریکا از دولت واشنگتن خواستند نسبت به ارسال تسلیحات برای دولت اوکراین اقدام کند.

گروهی از قانونگذاران جمهوری خواه و دموکرات آمریکا از دولت واشنگتن خواستند نسبت به ارسال تسلیحات برای دولت اوکراین اقدام کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، قانونگذاران جمهوری خواه و دموکرات آمریکا ارسال سلاح به دولت اوکراین را با هدف مقابله با آنچه تهاجم روسیه به این کشور قلمداد کردند، ضروری دانستند.

رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت که آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) باید با یکدیگر همکاری داشته باشند و دولت کی‌یف را که در مناطق شرقی تحت حمله شورشیان تحت حمایت روسیه قرار دارد، تجهیز کنند.

این سناتور دموکرات اعلام کرد: ما باید انواع تسلیحات دفاعی در اختیار اوکراینی‌ها قرار دهیم تا مانع گسترش خشونت‌ها از سوی پوتین شویم.

وی در پاسخ به پرسشی در این باره که آیا دولت اوباما درخصوص چنین اقدامی تصمیم گیری کرده است یا خیر تصریح کرد: معتقدم در حال حاضر این گزینه روی میز قرار دارد. شرایط تغییر کرده است.

در همین حال باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا احتمال مداخله کشورش در اوکراین را به صورت نظامی منتفی دانست و خواستار حل و فصل دیپلماتیک در این کشور شد.

هم‌زمان جان مک کین، سناتور جمهوری خواه آمریکایی از ایالت آریزونا اعلام کرد، از اعمال تحریم علیه روسیه حمایت می‌کند اما در عین حال معتقد است که دولت اوکراین به اطلاعات و تسلیحات نیز نیاز دارد.

مک کین در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی اس آمریکا اعلام کرد که آنچه در اوکراین روی می‌دهد نمونه بارز یک تهاجم است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: چنانچه روسیه متوقف نشود تهدیدهای خود را در مولداوی و منطقه بالتیک ادامه خواهد داد.

مایک راجرز، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا گفت که واشنگتن و شرکای اروپایی‌اش باید کمک استراتژیک به اوکراین ارائه دهند تا اقدامات خشونت طلبانه مسکو در منطقه متوقف شود.

وی در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس نیوز اعلام کرد: اگر ما رویکرد موثر و هوشمندانه‌ای نداشته باشیم نتایج بدی حاصل خواه شد. اکنون این فرصت مهیا است که تصمیم لازم اتخاذ شود و آمریکا همان اشتباهی را که در سوریه مرتکب شد در قبال اوکراین تکرار نکند.

این در حالی است که منندز ضمن طرح درخواستی درخصوص افزایش تحقیق‌ها علیه روسیه اعلام کرد که آمریکا باید شرکت‌های روسی در حوزه‌های انرژی و مالی را بیشتر تحریم کند.

آدام اسمیت، نماینده آمریکایی و عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان این کشور نیز در گفت‌وگوی خود با شبکه سی‌بی اس به موضوع اوکراین پرداخت و گفت که واشنگتن باید در حمایتش از دولت کی‌یف رویکرد جدی‌تری را دنبال کند.

انتهای پیام

کد N477074