خانجانی: دولت به صورت منسجم به منتقدین پاسخ دهد

دولت,نقد و انتقاد

یک عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: جای خالی یک تیم منسجم که به انتقادات پاسخ دهد در دولت و وزارتخانه‌ها دیده می‌شود. این تیم انسجام یافته با رصد انتقادات و پاسخگویی به آنها دولت را از حاشیه دور می‌کند.

جهانبخش خانجانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: شرایط دولت پس از گذشت یک سال سهل و ممتنع است. برای بررسی عملکرد دولت در مواجهه با نقد باید موقعیت‌هایی که برای دولت در این سال به وجود آمد را در نظر بگیریم. به نظر من دولت نقدپذیر بوده است و در پاره‌ای از موارد به نوعی توانسته تحمل نقد در خودش را بالا ببرد و در واقع با منتقدین خودش از موضع پذیرش وارد شده است.

این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در ادامه تصریح کرد: درست است که دولت نقدپذیری بر سر کار آمده اما نباید فراموش کرد که بین نقد، تخریب و تحقیر تفاوت وجود دارد. دولت شعور و آگاهی خود را در برابر انتقادات سازنده نشان داده است اما از نظر من یک جاهایی نیز در پاسخ‌دهی به نقدهای بیجا و مخرب کوتاهی کرده است.

این فعال سیاسی با اشاره به پاسخ رییس‌جمهور و دولتمردان به برخی از تخریب‌ها خاطرنشان کرد: رییس‌جمهور و دولتمردان در برخی موارد پاسخ تخریب‌گران را داده‌اند اما به جای استفاده از واژه‌های نامأنوس می‌توان به صورت شفاف جواب آنها را داد.

وی با تاکید بر ضرورت تقویت تیم رسانه‌ای دولت، گفت: یکی از مشکلات و نقاط ضعف دولت در سال اول کارش ارتباط کم تیم رسانه‌ای دولت با افکار عمومی بوده است که در چند ماه اخیر رو به بهبود رفت. تیم رسانه‌ای دولت نباید خودش را بی‌نیاز از افکار عمومی بداند. ساختار دولت در برابر انتقادات منسجم نیست. باید به جای به حاشیه رفتن نقدها با یک سیستم منسجم و مکانیزه پاسخ آنها را داد.

این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در ادامه توضیح داد: اطلاع‌رسانی شفاف و به موقع ابزاری است که می‌تواند جلوی نقدهای تخریبی را بگیرد. به جای اینکه رییس‌جمهور و وزرا به دنبال فرصتی برای پاسخگویی به نقدها باشند این سیستم مکانیزه می‌تواند انتقادات، تخریب‌ها و تحقیرها را رصد، شناسایی و طبقه‌بندی کند و در اختیار مسئولین برای پاسخگویی قرار دهد.

وی افزود: این کار سبب می‌شود که منتقدان و تخریب‌گران هم مواظب اعمال خود باشند و بی‌مهابا دست به نقد و تخریب نزنند.

خانجانی با اشاره به پایبندی دولتمردان به میثاق میان دولت و مردم، اظهار کرد: دولت میثاقی با مردم داد و قول برنامه‌هایی را داده است. اگر مبنای اولیه کار دولت این میثاق باشد بدون توجه به حاشیه‌ها به کار خودش ادامه می‌دهد. الان هجمه‌های وسیعی علیه دولت و وزارتخانه‌ها توسط افرادی که با پول رسانه‌های زیادی را در اختیار دارند، صورت می‌گیرد.

این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در پایان افزود: اگر شرایطی فراهم شود که هر مسئول در سازمان نسبت به کارهایش پاسخگو باشد فشار از روی وزیر برداشته می‌شود.

انتهای پیام

کد N477023