برای دستیابی به خواسته های مشروع؛

رهبر حوثی های یمن بر ادامه اعتراض های مردمی علیه دولت تاکید کرد

الحوثی,اعتراضات

تهران- ایرنا- «عبدالملک الحوثی» رهبر حوثی های یمن، دولت را به فساد متهم و بر ادامه اعترض های مردمی تاکید کرد و گفت: تداوم کار دولت فعلی به معنای ادامه وخامت اوضاع امنیتی و اقتصادی در کشور است.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های خبری، وی روز یکشنبه در سخنانی با اعلام این مطلب افزود: مردم یمن به اقدامات مسالمت آمیز برای دستیابی به خواسته های عادلانه و مشروع خود ادامه می دهند.

رهبر حوثی های یمن، از بین بردن فساد، سرنگونی دولت و اجرای تصمیم های گفت وگوی ملی را به عنوان سه خواست مشروع ملت یمن عنوان کرد و دستیابی به آنها را حق مردم این کشور دانست.

وی همچنین گفت: نمی توان ملت را به تحمل سیاست های غلط دولت محکوم کرد.

عبدالملک الحوثی با تاکید بر ادامه مبارزات مردم یمن تا برآورده شدن خواسته هایشان گفت: ملت ما ایمان دارد که ایستادگی آنها به پیروزی منتهی خواهد شد.

الحوثی گفت: دولت تحت نفوذ قدرت های سلطه گر، فاسد و ظالم قرار دارد و به همین دلیل همه توجه آن در راستای خدمت به این قدرتهاست و به مردم هیچ توجهی ندارد.

وی افزود: قدرت هایی که در حال حاضر بر ادامه فعالیت این دولت پافشاری می کنند در جایگاه ضعف قرار دارند. آنها کسانی هستند که دارایی های زیادی را هزینه می کنند تا جلوی برآورده شدن مطالبات مشروع مردم را بگیرند؛ این روش و سیاست آنها برای به زانو درآوردن مردم است.

الحوثی گفت: آنها این سیاست را وسیله ای برای سلطه بر مردم می دانند و این واقعیتی است که وجود دارد. ملت ما امروز در برابر سیاست ظالمانه ای قرار دارد، سیاستی که هدف آن غارت و چپاول ثروت های کشور است.

وی دولت یمن را به فساد متهم کرد و گفت: آمارهای بین المللی نشان می دهد این دولت از نظر فساد در بین کشورهای عربی در رده نخست و در جهان در رده سوم قرار دارد.

وی با یادآوری مداخله آمریکا در امور منطقه نیز گفت: سیاست آمریکا، حمایت از فساد و خرابی و پیاده کردن آن در کل منطقه است.

وی شورای امنیت سازمان ملل را نیز به نادیده گرفتن اعتراض های اقشار مختلف مردم یمن و حمایت از گروهی خاص متهم کرد و از این شورا خواست تحت تاثیر مواضع آمریکا و انگلیس قرار نگیرید و از نگاهی غیر از نگاه این دو کشور به ملت یمن بنگرد.

وی افزود: بیانیه اخیر شورای امنیت، تظاهرات اقشار مختلف مردم یمن را نادیده گرفته و از یک گروه واحد سخن گفته است.

رهبر جنبش انصار الله یمن، همچنین گزارش های مربوط به آمادگی حوثی ها برای امتیازدهی و کوتاه آمدن از مواضع خود را تکذیب کرد و آن را نادرست خواند.

وی همچنین با انتقاد از برخورد شورای همکاری خلیج فارس با تحولات یمن و حمایت این شورا از دولت فعلی این کشور گفت: ما از کشورهای شورای همکاری می خواهیم یمنی های مقیم کشورهای خود را محترم شمرده و با احترام با آنان رفتار کنند.

حوثی های یمن در روزهای اخیر اعتراض های وسیعی را در ˈصنعاˈ پایتخت این کشور برپا کرده و خواستار تحقق مطالبات سیاسی و مدنی خود شده اند.

مذاکرات میان دولت یمن و حوثی ها تاکنون به نتیجه ای نرسیده و ˈعبدالملک الحوثیˈ رهبر این گروه خواستار تشدید اعتراض ها شده است.

حامیان حوثی های یمن جمعه گذشته با برپایی تظاهراتی گسترده خواستار برکناری دولت و بازگرداندن یارانه های سوخت شدند که دولت این کشور چندی پیش آن را قطع کرده بود.

ˈعبد ربه منصور هادیˈ رییس جمهوری یمن به تازگی از شیعیان حوثی که برای تحقق مطالبات سیاسی و مدنی خود مبارزه می کنند خواسته است با عقب نشینی از اطراف صنعا، زمینه را برای از سرگیری مذاکرات فراهم کنند.

وی سه شنبه هفته گذشته در نامه ای خطاب به ˈعبدالملک الحوثیˈ از وی خواست تا نیروهایش را به طور کامل از استان عمران واقع در شمال صنعا خارج کند.

حوثی های یمن در ماه ژوییه (تیرماه) کنترل این استان را به دست گرفتند.

رییس جمهوری یمن در این نامه از حوثی ها خواست تا با آتش بس در استان ˈالجوفˈ که صحنه درگیری این گروه با ارتش یمن بوده، موافقت کنند.

وی همچنین تاکید کرد که این گروه ˈعوامل تنش زا را از میان بردهˈ و زمینه را برای از سرگیری مذاکرات براساس ˈنکات مورد توافق با هیات نمایندگی رییس جمهوریˈ فراهم کند.

حوثی های یمن به عنوان یکی از مطالبات خود خواستار کناره گیری دولت کنونی یمن، لغو افزایش بهای سوخت و ایجاد فضای لازم برای مشارکت سیاسی وسیع تر اقشار مختلف این کشور هستند.

این گروه همچنین با طرح دولت مبنی بر تقسیم یمن به 6 منطقه مخالفند و آن را عامل تقسیم کشور به بخش های فقیر و غنی نشین و بیشتر شدن شکاف میان این دو طبقه می دانند.

حوثی ها به منظور تقویت موقعیت خود، از هفته گذشته تاکنون در اطراف شهر صنعا مستقر شده اند.

دوره انتقال سیاسی در یمن از زمان برکناری ˈعلی عبدالله صالحˈ دیکتاتور سابق این کشور از مسند قدرت در سال 2012، همچنان به درازا کشیده است.

یمن از سال 2011 و به دنبال اعتراض های مردمی گسترده که به سرنگونی حکومت 33 ساله ˈعبدالله صالحˈ منتهی شد، در دوره گذار سیاسی به سر می برد.

**مترجمام**1480** 2023
کد N476979