پاکستان، هند را به نقض آتش بس مکرر درسه ماه گذشته متهم کرد

هند,تنش مرزی

اسلام آباد – ایرنا – وزارت خارجه پاکستان با صدور بیانیه ای اعلام کرد که هند طی سه ماه گذشته 140 بار آتش بس را در منطقه مورد اختلاف کشمیر نقض کرده است.

به گزارش رسانه های پاکستان ، در بیانیه صادرشده از سوی وزارت خارجه پاکستان آمده است که اسلام آباد موارد نقض آتش بس از سوی هند را به گروه های ناظر سازمان ملل گزارش کرده است.

در این بیانیه آمده است: نقض مداوم آتش بس از سوی نیروهای هندی موجب نگرانی شدید دولت و مردم پاکستان است و اسلام آباد در اوایل ماه جاری میلادی (اوت) مراتب اعتراض رسمی خود را از طریق مجاری دیپلماتیک به دهلی نو اعلام کرده است.

وزارت خارجه پاکستان در این بیانیه همچنین تاکید کرده است که مرزبانان این کشور برای جلوگیری از تشدید تنش های مرزی، خویشن داری نشان داده اند.

دولت پاکستان در این بیانه از دولت هند خواسته است تا از اقدامات تحریک آمیز که می تواند موجب تشدید تنش های مرزی شود، خودداری کند.

دو کشور همسایه در سال 2003 قرارداد آتش بس در منطقه کشمیر امضا کردند اما تبادل آتش میان نیروهای مرزبان دو کشور تقریبا هر هفته اتفاق می افتد و هریک، طرف دیگر را متهم به نقض آتش بس می کند.

تشدید تنش ها بین پاکستان و هند در پی درگیری در نوار مشترک مرزی درحالی صورت گرفته است که اسلام آباد و دهلی نو برای عادی سازی روابط و ازسرگیری مذاکرات صلح تلاش کرده و پیش بینی می شود نخست وزیران دو کشور به زودی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار کنند.

در شرایطی که دولت های جدید اسلام آباد و دهلی نو تلاشهای تازه ای را برای بهبود بخشیدن به روابط پرتنش دو کشور و از سرگیری مذاکرات برای عادی سازی روابط آغاز کرده اند، حوادث اخیر در مرزهای دو کشور، ازسرگیری گفت وگوها میان دو همسایه را به طور جدی تحت الشعاع قرار داده است.

مقامهای نظامی پاکستان معتقدند تداوم آتشباری نیروهای هندی، قرارداد آتش بس میان پاکستان و هند را که در سال 1382 شمسی (2003میلادی) میان دو کشور امضا شد، تهدید می کند.

دو کشور به منظور کاستن از تنش در روابط مرزی خود در ماههای گذشته با یکدیگر گفت و گو کردند.

در پی این گفت و گوها دولتهای پاکستان و هند توافق کردند که نشست قائم مقام وزارتخانه های امور خارجه دو کشور دوم شهریور (24 اوت) در اسلام آباد برگزار شود اما این نشست بنا به دلایلی، از سوی دولت هند لغو شد.

آساق*271**1723 *1446
کد N476508