مروری بر آخرین تحولات یمن

تحولات

تهران - ایرنا - اعلام آمادگی رییس جمهوری یمن برای گفت وگو با القاعده و کشته شدن چند تن از تروریست های القاعده در درگیری استان ˈحضرموتˈ این کشور از مهم ترین اخبار مربوط به یمن است.

*اعلام آمادگی رییس جمهوری یمن برای گفت و گو با القاعده

رییس جمهوری یمن اعلام کرد که آماده مذاکره با شاخه شبکه القاعده در شبه جزیره عربستان است.

ˈمنصور هادیˈ دیروز (شنبه) در نشستی ملی که به منظور بحث درباره حل و فصل مسایل امنیتی این کشور برگزار شد، شرط کرد که اگر همه جنگجویان غیریمنی خاک این کشور را ترک کنند، با شاخه القاعده در شبه جزیره عربستان وارد مذاکره خواهد شد.

اظهارات رییس جمهوری یمن در شرایطی صورت می گیرد که درگیری های خونین میان ارتش و افراد مسلح وابسته به شاخه القاعده در شبه جزیره عربستان هم چنان ادامه دارد.

یمن از سال 2011 و به دنبال اعتراض های مردمی گسترده که به سرنگونی حکومت 33 ساله ˈعبدالله صالحˈ منتهی شد، در دوره گذار سیاسی به سر می برد.*حوثی های یمن بیانیه شورای امنیت را محکوم کردند

حوثی های یمن ضمن محکوم کردن بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد، اتهامات وارده از سوی این شورا درباره کارشکنی در مسیر دستیابی به راه حل سیاسی در یمن و تشدید اقدامات مسلحانه علیه دولت را رد کردند.

حوثی ها بار دیگر با یادآوری درخواست هایشان مبنی بر کنارگیری دولت، بازنگری در تصمیم افزایش بهای سوخت وعدم توجه به هر تهدیدی، روز یکشنبه با صدور بیانیه ای به بیانیه شورای امنیت واکنش رسمی نشان دادند.

حوثی ها دراین بیانیه از برپایی تظاهرات در صنعا و چادر های تحصن در ورودی های پایتخت به عنوان یک انقلاب مردمی نام بردند.*درخواست ترکیه از گروه های سیاسی یمن برای حل بحران سیاسی

وزارت خارجه ترکیه، از گروه های سیاسی یمن خواست تا به موفقیت روند گذار سیاسی و حل بحران این کشور کمک کنند و از اقداماتی که می تواند به این روند لطمه بزند، بپرهیزند.

در بیانیه وزارت خارجه این کشور، ضمن ابراز خشنودی از پیشرفت های روند گذار سیاسی در یمن، آمده است: اخیرا برخی اقدامات مغایر با توافقات کنفرانس گفت و گوی ملی یمن موجب نگرانی درباره احتمال بی ثباتی در این کشور شده است.

این وزارتخانه اعلام کرد که از گام های دولت صنعا در جهت حل بحران سیاسی یمن حمایت می کند.*درگیری ها در یمن 10 کشته برجا گذاشت

اخبار رسیده از صنعا، از درگیری حوثی ها با نیروهای دولت مرکزی یمن حکایت دارد، درگیری میان شبه نظامیان دولتی و ارتش یمن با حوثی ها روز شنبه دست کم 10 کشته بر جا گذاشت.

ده ها هزار تن از حامیان حوثی ها از حدود دو هفته پیش اقدام به تجمع در حومه صنعا پایتخت برای اعمال فشار بر دولت برای کناره گیری و لغو تصمیم خود مبنی بر حذف یارانه مواد سوختی کردند.

در پی تلاش روز شنبه حوثی ها برای تسلط بر جاده ارتباطی صنعا با استان های ˈماربˈ، ˈشبوهˈ و ˈحضرموتˈ در جنوب این کشور که بیشترین نفت یمن از این مناطق تامین می شود، همچنین مقاومت ارتش و نیروهای کمکی در برابر این گروه معترض 11 نفر از حوثی ها دستگیر شدند.

مقام های نظامی یمن روز شنبه نیز اعلام کردند که در درگیری ها میان نیروهای ارتش و شاخه سازمان القاعده در جنوب این کشور، دست کم 13تروریست و 4 نظامی کشته شده اند.*اردن اتباع خود را از سفر به یمن برحذر داشت

با توجه به افزایش اعتراض های ضددولتی و احتمال تشدید درگیری معترضین با نیروهای دولتی یمن، وزارت خارجه اردن ضمن برحذر داشتن اتباع خود از سفر به یمن، از اردنی های مقیم این کشور خواست تا مراتب احتیاط را رعایت کنند.

وزارت خارجه اردن با صدور بیانیه ای از شهروندان اردنی خواست سفر خود به یمن را به دلیل اوضاع ناامن این کشور لغو کنند.

مخالفان دولت یمن در روزهای اخیر تظاهرات زیادی در صنعا و دیگر شهرهای یمن به به خاطر ناکارآمدی دولت این کشور به راه انداخته اند و خواستار اصلاحات در یمن به ویژه برکناری دولت این کشور شده اند.

خاورم**7074**1566
کد N476281