در کنفرانس خبری با ظریف

وزیر خارجه فنلاند: ایران و اتحادیه اروپا باید در موضوع عراق همکاری کنند

ايران,فنلاند,محمدجواد ظريف

وزیر خارجه فنلاند با بیان این که هدف از سفرش به ایران گفت‌وگو با مقامات ایرانی برای همکاری درباره خطرات داعش در عراق و منطقه بوده است،گفت: ایران و اتحادیه اروپا باید در موضوع عراق با یکدیگر همکاری کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ارکی تیومیویا، وزیر خارجه فنلاند صبح روز یکشنبه در کنفرانس خبری مشترک با محمد جواد ظریف همتای ایرانی‌اش اظهار کرد: ما از فرایندهای سیاسی و اقتصادی برای ایجاد ثبات در عراق حمایت می‌کنیم.

وی با بیان این که من از طرف نخست‌وزیر فنلاند برای گفت‌وگو درخصوص مسایل عراق به تهران آمده‌ام، اظهار کرد: نیاز است برای ایجاد ثبات ابتدا خشونت متوقف شود تا شاهد امنیت در این کشور باشیم. این ناامنی‌ها و اقدامات تروریستی خطری برای امنیت جهانی است و امروز شاهد فاجعه بشری در عراق هستیم. ما معتقدیم این مسایل با فرایند سیاسی قابل حل است.

تیومیویا تصریح کرد که باید ایران و اتحادیه اروپا در موضوع عراق با یکدیگر همکاری کنند.

وزیر خارجه فنلاند درباره روابط دوجانبه با ایران گفت: منافع بسیاری در فنلاند برای توسعه روابط با ایران وجود دارد و همیشه آن را پیگیری کردیم و به دنبال آن هستیم با توافق هسته‌ای و از بین رفتن تحریم‌های علیه ایران این روابط بیش از پیش گسترش یابد.

تیومیویا افزود: جامعه اقتصادی و تجاری فنلاند علاقه‌مند به توسعه روابط با ایران هستند و پتانسیل فراوانی در این بخش وجود دارد.

وزیر خارجه فنلاند با اشاره به مذاکرات ایران و 1+5 ابراز امیدواری کرد که در ماه‌های آینده مسایل حل و فصل شود تا شاهد عادی‌سازی روابط بین ایران و اتحادیه اروپا باشیم، چرا که این روند نه تنها به نفع دو طرف بلکه برای کل دنیا مفید است و می‌تواند تغییرات مثبتی را ایجاد کند.

وزیر خارجه فنلاند در اقدامات تروریستی داعش در عراق با بیان این که ما داعش را تهدید جدی برای همه می‌دانیم تاکید کرد: داعش مسئول جنایات فجیعی است که در عراق صورت گرفته است و ما از دولت عراق برای مبارزه با داعش حمایت می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، وزیر خارجه فنلاند که آخرین بار در سال 2003 به ایران آمده است از جمله مخالفان سرسخت محمدرضا شاه بوده و 44 سال پیش زمانی‌که محمدرضا پهلوی به فنلاند رفته بود وی در صف مقدم تظاهرکنندگان علیه او حضور داشت.

در سال 1970 یعنی 9 سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی وی تظاهراتی را علیه سفر شاه به فنلاند ترتیب داده و علیه سفر شاه به این کشور مصاحبه‌ای را ترتیب داده است.

انتهای پیام

کد N476059