سران اتحادیه اروپا بیکاری و رشد اقتصادی اندک کشورهای عضو را بررسی می کنند

رشد اقتصادی,نشست سران

تهران- ایرنا- سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست روز گذشته(شنبه) خود با درخواست ایتالیا برای برگزاری نشستی فوق العاده در ماه اکتبر (مهر/آبان) به منظور بررسی نرخ رشد اقتصادی ناچیز و بیکاری فزاینده در کشورهای عضو موافقت کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بروکسل، سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پایان نشست فوق العاده خود در بیانیه ای اعلام کردند: آمار و اطلاعات اقتصادی که در هفته های اخیر منتشر شده، تایید می کند روند بهبود اقتصادی به ویژه در منطقه یورو بسیار ناچیز است، نرخ بیکاری به شدت بالاست و تورم معکوس رشد ناچیز اقتصادی را بیش از پیش تهدید می کند.

بر اساس این بیانیه نشست فوق العاده ماه اکتبر با هدف بررسی نرخ بیکاری، به ویژه بیکاری جوانان برگزار می شود که برای اتحادیه اروپا شرایط را به شدت دشوار کرده است.

ایتالیا بیش از بقیه کشورها برگزاری این نشست به منظور بررسی راهکارهای منعطف تر در مورد قوانین سخت گیرانه کسری بودجه اتحادیه اروپا را خواستار بوده است. فرانسه نیز با تاکید بر اینکه تمرکز بیش از حد بر تدابیر ریاضتی مد نظر آلمان موجب کاهش رشد اقتصادی اروپاست، همراه با ایتالیا خواستار برگزاری این نشست بود.

ˈمتئو رنتزیˈ نخست وزیر ایتالیا بعد از نشست روز شنبه در جمع خبرنگاران گفت: اتحادیه اروپا غیر از قوانین، بودجه های اقتصادی و خرید و فروش اوراق قرضه به مفاهیم دیگری هم نیاز دارد.

آخرین آمار تورم منطقه یورو نشان می دهد این منطقه هر روز بیشتر به تورم صفر نزدیک می شود، شرایط هشدار دهنده ای که با در نظرگرفتن نرخ بیکاری دو رقمی، کاهش رشد و افزایش نشانه های خستگی از اصلاحات مالی در میان دولت ها می تواند بار دیگر رکود را برای این منطقه به بار آورد.

سخنگوی رنتزی گفت که نشست فوق العاده سران اتحادیه اروپا برای بررسی وضعیت اقتصادی این منطقه 7 اکتبر (15 مهر) برگزار می شود. افزون بر این 18 کشور عضو منطقه یورو نیز در فصل پاییز نشستی جداگانه برگزار می کنند.

اروپام**9157 **1561** 1337
کد N476043