مبادله سربازان اسیرشده اوکراین و روسیه

اوکراین

تهران- ایرنا- روسیه و اوکراین امروز (یکشنبه) شماری از سربازان اسیرشده خود را در کشور مقابل با هم مبادله کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو، کی یف گروهی از چتربازان روسیه را که هفته گذشته در شرق اوکراین دستگیر شده بودند با 63 سرباز اوکراینی که در مرزهای روسیه بازداشت شدند، مبادله کرد.

بر پایه این گزارش سرلشکر ˈآلکسی روگوزینˈ یکی از مقامات ارتش روسیه گفت که چتربازان روس بعد از مذاکرات دشوار و تعلل و تاخیرهای فراوان مبادله شده اند.

اوکراین هفته گذشته خبر داد که 10 چترباز روس در خاک آن کشور دستگیر شده اند، اما روسیه ورود آنها را به خاک اوکراین کاملا تصادفی دانسته بود.

تبادل سربازان روسیه و اوکراین به کاهش جزئی تنش ها بین دو کشور خبر می دهد، به ویژه نسبت به هفته های گذشته که جدایی طلبان با محاصره شهر بندری و جنوبی ˈنوازووسکˈ جبهه جدیدی در درگیری ها گشوده بودند.

اوکراین پیش از این نیز اعلام کرده بود چتربازان روس برای انجام عملیات ویژه وارد این کشور شده اند و به دلیل عبور غیرقانونی از مرز و حمایت از سازمان تروریستی بازداشت شده اند.

برکناری ˈویکتور یانوکوویچˈ رییس جمهوری پیشین اوکراین به دلیل امضا نکردن توافق تجاری با اتحادیه اروپا و روی کار آمدن دولتی جدید در کی یف، بخش های شرقی اوکراین را که اکثریت مردم آن روس زبان هستند، به عرصه فعالیت طرفداران حفظ هویت روسی تبدیل کرد.

دولت اوکراین 22 آوریل (دوم اردیبهشت) دستور عملیات ˈضد تروریستیˈ برای مبارزه با جدایی طلبان هوادار روسیه را صادر کرد، عملیاتی که تاکنون قربانیان قابل توجهی را از میان دو طرف درگیر و غیرنظامیان گرفته است.

این در گیری ها در روزهای گذشته با نزدیک شدن ارتش اوکراین به مهمترین مواضع جدایی طلبان شدت بیشتری یافته است.

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست روز گذشته خود در بروکسل تصمیم گرفتند پیش از اعمال تحریم های سخت گیرانه اقتصادی علیه روسیه یک هفته برای تنش زدایی در شرق اوکراین به مسکو وقت بدهند.

اروپام**9157** 1337
کد N476042