لاهوتی در گفت‌و‌گو با ایلنا:

قوه قضاییه عناوین مجرمانه را کاهش دهد

مجلس

در قانون فعلی ما برای بسیاری از جرائم زندان در نظر گرفته شده است. این در حالی است که زندانبه تنهایی معضلات اجتماعی زیادی به همراه دارد. ما می‌توانیم برای بسیاری از عناوین مجرمانه را به گونه‌ای تنظیم کنیم که حبس نداشته باشد.

یک نماینده مجلس گفت: که قوه قضاییه باید در دوره دوم فعالیت خود در راستای کاهش عناوین مجرمانه، حبس زدایی و پیشگیری از وقوع جرم اقدام کند.

مهرداد لاهوتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در ارتباط با لزوم به روزرسانی خدمات قوه قضاییه با نیازهای مردم گفت: در جهت اصلاح امور قوه قضاییه یک سری اقداماتی در کشور صورت گرفته است که اقدامات خوبی بوده است اما باید اقدامات دیگری هم صورت بگیرد. یکی از این اقدامات این است که باید عناوین مجرمانه در کشور کاهش پیدا کند. این یکی از موضوعاتی است که در کشور ما ضرورت دارد. ما حدود دوهزار عناوین مجرمانه در کشور داریم که باعث شده است در مقایسه با کشوری همچون هندوستان که جمعیتی بسیار بیشتر از ما دارد پرونده‌های قضایی‌مان سه برابر باشد. این موضوع به‌‌ همان عناوین مجرمانه بازمی گردد که باید در راستای کاهش آن‌ها اقدام شود.

نماینده مردم لنگرود ادامه داد: البته قوه قضاییه مشغله‌های زیادی دارد که او را مشغول کرده است اما خوشبختانه این قوه قدم‌هایی برای حبس زدایی نیز برداشته است. در قانون فعلی ما برای بسیاری از جرائم زندان در نظر گرفته شده است. این در حالی است که زندانبه تنهایی معضلات اجتماعی زیادی به همراه دارد. ما می‌توانیم برای بسیاری از عناوین مجرمانه را به گونه‌ای تنظیم کنیم که حبس نداشته باشد. قوه قضاییه باید در دوره جدید حبس زدایی را به صورت جدی دنبال کند.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه قوه قضاییه نشان داده است که یک قوه مستقل در برخورد با مفاسد است، تصریح کرد: قوه قضاییه نشان داده است که در موضوع فساد با هر شخصیتی در هر موقعیتی برخورد می‌کند. این کار باعث شده است که در میان مردم یک اعتمادی ایجاد شود.

لاهوتی با اشاره به اهمیت پیشگیری از وقوع جرم ادامه داد: باید بررسی‌های لازم صورت بگیرد که چگونه می‌توان از وقوع جرم پیشگیری کرد.

وی با تاکید بر مثبت بودن عملکرد قوه قضاییه خاطرنشان کرد: ما در مجلس برای سهولت کار قوه قضاییه اختیاراتی را برای آیت‌الله آملی لاریجانی در نظر گرفتیم که بر اساس آن بتواند به مجلس لایحه ارائه بدهد اما این اختیاری که به رییس قوه قضاییه داده شده است نشان دهنده اهمیت کار قوه قضاییه است که ما امیدواریم در دوره دوم فعالیت این قوه شاهد اصلاح برخی مشکلات از سوی این قوه باشیم.

کد N475892