لاریجانی: دولت در مسائل اقتصادی جهت گیری درستی دارد

لاریجانی

قم - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی گفت: خوشبختانه دولت در مسائل اقتصادی ،جهت گیری درستی را در پیش گرفته است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری خانه ملت، ˈعلی لاریجانیˈ روز یکشنبه در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید در قم افزود: از طرف دیگر در چند وقت اخیر سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده و دولت هم برای رونق بخش تولید و خروج کشور از رکود تورمی لایحه ای را ارائه کرده است.

وی در ادامه با اشاره به مذاکرات هسته ای گفت: مذاکره کنندگان ایرانی هم اکنون در حال مذاکره هستند و به طور حتم برای وصول نتیجه باید تلاش زیاد نمود و نباید قطعا به صورتی ناامیدانه به این موضوع نگاه کرد.

لاریجانی اظهار داشت: توفیق در موضوع هسته ای به عواملی مانند تقویت بنیه اقتصاد درونی بستگی دارد و این مساله بسیار تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر تاکنون تلاش هایی برای مسائل منطقه ای در وزارت امور خارجه انجام می شود و منطقه در کل به هم ریختگی دارد که البته شاید نفع برخی ها در همین به هم ریختگی ها باشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به بیانیه به موقع و سنجیده آیت الله مکارم شیرازی در رابطه با لزوم همبستگی ملت و جریان های سیاسی عراق گفت: من در این جا باید از اقدام به موقع و سنجیده و دقیق شما در مساله عراق تشکر کنم زیرا این بیانیه بسیار گره گشا بود و طرف های غربی به خوبی نقش مرجعیت شیعی را در مسائل این کشور دریافتند.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه ریزی مجلس در بودجه سال 93 برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور تصریح کرد: در بودجه امسال توسط مجلس اعتباری حدود 100 میلیارد دلار را برای سرمایه گذاری حوزه نفت، گاز، مخازن مشترک، بهینه سازی مصرف سوخت، بهبود سیستم حمل و نقل و کمک به حمل و نقل ریلی اختصاص داده شده است.

وی افزود: خوشبختانه از این اعتبار حدود 80 میلیارد دلار در شورای اقتصاد به تصویب رسیده است و در آینده محقق می شود و قطعا اختصاص این اعتبارات چرخ تولید را راه می اندازد.

لاریجانی ادامه داد: از طرفی دیگر در بودجه امسال یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده اضافه شد تا اعتبارات این بخش به همراه بخشی از اعتبارات هدفمند کردن یارانه ها به وزارت بهداشت اختصاص داده شود تا فشار بخش سلامت از دوش مردم برداشته شود و هم اکنون خوشبختانه وضعیت بهتر شده است.

وی اضافه کرد: همچنین در بودجه امسال اعتباراتی برای تسهیل فضای کسب و کار اختصاص داده شده که به طور حتم می تواند به اختصاص این اعتبارات در بهبود این حوزه تاثیرگذار باشد از طرفی دیگر مجلس در تدوین برنامه ششم توسعه قطعا به مقوله تولید توجه خاصی می کند و این موضوعات در سال آینده هم دنبال می شود.

رییس قوه مقننه با اشاره به ارائه دو لایحه از سوی دولت به مجلس گفت: یکی از لوایح مربوط به تبصره های بودجه های سالیانه بود که هر سال در لوایح بودجه تکرار می شد و این لایحه با پیشنهاد مجلس ارائه شده تا در زمان بررسی لایحه بودجه وقت زیادی از مجلس صرف نشود، زیرا لوایح بودجه باید مجموعه ای از درآمدها و هزینه ها باشد.

لاریجانی ادامه داد: یکی دیگر از لوایح ارائه شده از سوی دولت به مجلس ، لایحه خروج از رکود تورمی بود که در این رابطه مجلس مطالعات زیادی را انجام داده است و قرار است این دو با هم تلفیق شده و به صورت یک لایحه به صحن علنی ارائه شود، البته در تعطیلات سه هفته آینده مجلس کمیسیون های مربوطه جلسات خود را به صورت مستند برای بررسی نهایی برگزار می کند.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه یکی از مسائل و مشکلات منطقه در شرایط کنونی موضوع جریان های تکفیری به ویژه داعش در عراق و سوریه است گفت: قبلا غربی ها در مسئله سوریه فکر می کردند که می توانند از این گروه ها به صورت تاکتیکی استفاده کنند اما حال متوجه شدند که اشتباه کرده اند.

لاریجانی گفت: از طرفی دیگر براساس آمارها حدود دو هزار و 500 تبعه اروپایی در گروه تروریستی داعش حضور دارند که این موضوع نگرانی مقامات این کشورها را برانگیخته است اما باز هم با وجود این مسائل این کشورها می خواهند که تاکتیکی عمل کنند.

وی با تاکید بر اینکه عملیات هوایی آمریکا علیه داعش بیشتر یک ژست است گفت: هم اکنون غربی ها تا حدی متوجه شدند که کدام کشورها حرف فاضله در مسائل امنیتی می زنند.

553/ 550/ 605
کد N475787