توضیحات پژمان‌فر درباره آخرین وضعیت نظام جامع رسانه‌ای

دولت,لايحه

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت که مجلس هنوز منتظر است دولت لایحه نظام جامع رسانه‌ای را به این کمیسیون ارائه دهد.

نصرالله پژمان‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: تلاش ما این بود که نظام جامع رسانه‌ای به صورت طرح نباشد بلکه به صورت لایحه باشد چرا که این طرح بار مالی دارد.

او ادامه داد: اگر ما در مجلس بخواهیم چنین طرحی را مطرح کنیم به دلیل مسائلی مثل بیمه و یا سایر خدماتی که قرار است به خبرنگاران داده شود یا باید طرح ناقصی را ارائه کنیم و یا اگر طرح کاملی باشد شورای نگهبان به دلیل بار مالی، آن را برگشت خواهد داد.

پژمان‌فر خاطرنشان کرد: طرح نظام جامع رسانه‌ای در مجلس قبل هم چندین بار بین دولت و مجلس رفت‌و‌آمد کرد و ما پیگیری‌های زیادی کردیم تا نظام جامع رسانه سریع‌تر مطرح شود. نظام جامع رسانه می‌تواند بسیاری از مشکلات رسانه‌های دیجیتال و مکتوب را حل کند و در جهت توسعه رسانه‌ها و ارائه خدمات به اهالی رسانه مفید باشد.

این عضو کمیسیون فرهنگی تأکید کرد: ما گفته‌ایم که اگر دولت لایحه را به مجلس بیاورد ما به سرعت آن را در کمیته بررسی و در کمیسیون فرهنگی جمع‌بندی می‌کنیم و به صحن علنی مجلس می‌فرستیم اما متأسفانه با گذشت یک سال از وعده‌های داده شده تا به حال چیزی به کمیسیون ارائه نشده است.

این نماینده مجلس افزود: نزدیک یک سال است که دولت می‌خواهد این لایحه را به مجلس بیاورد منتها من فکر می‌کنم انگیزه جدی برای این موضوع وجود ندارد.

پژمان‌فر در ادامه به سختی و مشکلات خبرنگاران اشاره کرد و گفت: در روز خبرنگار آقای رئیس جمهور اعلام کردند بیمه‌های تکمیلی را به خبرنگاران می‌دهند اما امروز خیلی از خبرنگاران بیمه‌های اولیه را هم ندارند و ایشان وعده بیمه تکمیلی را می‌دهند. این خیلی بد است که دولت وعده‌هایی بدهد که عملی نیست.

او اضافه کرد: لااقل به خبرنگارانی که تلاش می‌کنند احترام بگذارند. در خیلی از کشورها خبرنگاری به عنوان شغل سخت و زیان‌آور تلقی شده و خدمات ویژه‌ای برای آنها در نظر گرفته می شود. اگر در کشور ما چنین نیست حداقل امنیت شغلی، اقتصادی و درمانی برای یک خبرنگار وجود داشته باشد که متأسفانه اینچنین نیست.

انتهای پیام

کد N475626