فروش زنان ایزدی توسط داعش

داعش

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه از "فروش ۲۷ زن ایزدی که قبلا در عراق ربوده شده‌اند" توسط نیروهای گروه تروریستی "دولت اسلامی" خبر داد. این زنان با اجبار به تغییر دین، به عنوان "عروس" فروخته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی العربیه، گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز شنبه اعلام کرد: گروه تروریستی "دولت اسلامی" تعدادی از زنان ایزدی را که پیش از این در شمال عراق ربوده بودند به سوریه منتقل کرده و پس از اجبار به تغییر دین، آن‌ها را به شبه‌نظامیان فروخته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید: اطمینان دارد که "دولت اسلامی" دست کم ۲۷ زن ایزدی را به مبلغ حدودا هر کدام 1000 دلار به شبه‌نظامیان گروه خود فروخته است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید، مطلع است که حدود ۳۰۰ زن ایزدی تا کنون از سوی گروه تروریستی "دولت اسلامی" ربوده شده و به سوریه منتقل شده‌اند با این‌ همه این گروه تنها توانسته از ازدواج اجباری ۲۷ زن اطمینان حاصل کند.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای افزود: "در هفته‌های اخیر حدود ۳۰۰ زن و دختر ایزدی‌ مذهب که در عراق دزدیده شدند به عنوان غنایم جنگی در میان جنگجوهای دولت اسلامی تقسیم شده‌اند."

به گزارش این سازمان، زنان ربوده‌ شده در سوریه به عنوان "عروس" به مردان "دولت اسلامی" فروخته می‌شوند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه فروش زنان ایزدی را تا کنون در حلب٬ رقه و حسکه ثبت کرده است.

پیشروی جریان تروریستی "دولت اسلامی" در شمال عراق بحران سیاسی و امنیتی در این کشور را به شدت وخیم کرده است.

به تخمین سازمان ملل، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از عراق آواره شده‌اند. هزاران نفر از اقلیت دینی ایزدی از بیم تروریست‌های "دولت اسلامی" گریخته و در کوه‌های سنجار آواره و از غرب خواستار کمک شده‌اند.

این گزارش می‌گوید: تعدادی از مردان عرب و کرد سوریه تلاش کرده‌اند تا زنان را خریده و آزاد کنند اما به آن‌ها گفته شده این زنان تنها به اعضای "دولت اسلامی" فروخته می‌شوند.

همچنین دیده بان حقوق بشر سوریه ضمن محکوم کردن ربودن و فروختن دختران ایزدی به عنوان کالایی تجاری،‌ اعلام کرد که برخی سرشناسان عرب و کرد از طریق میانجیگران اموالی را به اعضای داعش در منطقه " الشدادی" در ردیف الحسکه داده و دختران ایزدی را می‌خرند تا بتوانند آن ‌ها را آزاد کرده و به خانواده ‌هایشان بازگردانند.

دیده بان حقوق بشر سوریه می‌گوید: از سرنوشت دیگر زنان ربوده و منتقل شده به سوریه خبری در دست نیست.

این سازمان "فروش زنان ایزدی" را شدیدا محکوم می‌کند.

ربوده شدن زنان ایزدی در شمال عراق پیش از این به تایید سازمان ملل متحد و دیگر ایزدی‌هایی که موفق به فرار شده‌اند، رسیده‌ است.

آن‌ها اعلام کرده بودند هدف از این آدم‌ربایی‌ها٬ فروش زنان در شکل ازدواج است.

هاینر بایلفلت٬ مسئول حقوق مذاهب سازمان ملل٬ در این ماه نسبت به اعدام و آدم‌ربایی زنان توسط داعش هشدار داد.

به گفته وی، "گزارش‌هایی مبنی بر اعدام زنان" وجود دارد.

وی همچنین از گزارش‌های "تایید نشده‌ای" سخن گفت که بر اساس آن‌ها داعش صدها زن و بچه ایزدی را دزدیده و بسیاری از نوجوان‌ها را مورد آزار جنسی قرار داده است و زنان را برای ارائه یا فروش به نیروهای خود داده است.

محمد شیاع السودانی٬ وزیر حقوق بشر عراق٬ پیش از این در اوایل ماه اوت به نقل از آوارگان ایزدی گفته بود که حدود 300 زن ایزدی توسط "دولت اسلامی" ربوده و به کنیزی گرفته شده‌اند.

شمار ایزیدی‌ها را در سراسر جهان حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر تخمین می‌زنند. ایزدی‌ها یا ایزدیان، اقلیت مذهبی کردی هستند که در شمال عراق، سوریه، جنوب شرق ترکیه، قفقاز و ایران زندگی می‌کنند.

آیین آن‌ها ایزدیه؛ آمیزه‌ای از عقاید و ادیان پیش از اسلام و عقاید اسلامی است. داعش ایزدی‌ها را "شیطان‌پرست" می‌خواند.

انتهای پیام

کد N475430