فردا؛ مذاکرات ظریف و اشتون در بروکسل

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1, محمدجواد ظریف, کاترین اشتون

محمد جواد ظریف و کاترین اشتون فردا در بروکسل با یکدیگر ملاقات خواهند کرد.

به گزارش خبرآنلاین، در راستای تبادل نظر میان دو طرف در آستانه مذاکرات بعدی ایران و 1+5 محمد جواد ظریف و کاترین اشتون رییس هیات مذاکره‌کننده ایران و رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده 1+5 قرار است دوشنبه در بروکسل در دیداری دو جانبه گفت‌وگو کنند.
محور این دیدار بررسی و تبادل آخرین مواضع و تصمیم‌گیری ها دو طرف در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات در نیویورک است.

ایران و گروه 1+5 پس از آن‌که نتوانستند در 20 ژوئیه به راه‌حل نهایی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران برسند این مذاکرات را چهار ماه دیگر یعنی تا 24 نوامبر سال 2014 تمدید کردند.

کاترین اشتون روز شنبه گفت که دور بعدی مذاکرات ایران و گروه 1+5 در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می‌شود.

اشتون در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات هسته‌ای در اواسط سپتامبر در نیویورک برگزار می‌شود، گفت: رایزنی‌ها در مورد مسأله هسته‌ای ایران ادامه دارد. بنابراین ما از فرصت برگزاری اجلاس مجمع عمومی در نیویورک استفاده خواهیم کرد تا به مذاکراتمان ادامه دهیم.

روز گذشته کشورهای عضو اتحادیه اروپا فدریکا موگرینی وزیر امور خارجه ایتالیا را به عنوان مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا انتخاب کردند اما انتظار می‌رود کاترین اشتون تا اواخر ماه اکتبر به نقش خود به عنوان سرپرست مذاکرات هسته‌ای با ایران علی‌رغم پایان دوره کاری‌اش ادامه دهد.

در عمین حال ایران تلاش های دیپلماتیکش را برای پیشبرد مذاکرات هسته ای دنبال می کند مذاکرات دو جانبه ایران و چند کشور عضو گروه 1+5 اواخر هفته جاری و هفته آینده نیز برگزار می شود.

محمد جواد ظریف روز جمعه برای دیدار با همتای روسی خود راهی مسکو شد و درباره موضوعات مهم از جمله مساله هسته ای و مذاکرات پیش رو گفت وگو کردند.

«محمد جواد ظریف، مذاکرات میان وزیران خارجه ایران و 1+5 در نیویورک در زمان برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل را تایید کرد.» ایسنا صبح امروز با انتشار این خبر نوشت: قرار است قبل از نشست مجمع عمومی سازمان ملل، مذاکرات ایران و 1+5 در ادامه مذاکرات وین 6 در نیویورک برگزار شود. طی برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل، مذاکرات هسته‌ای در سطح وزیران خارجه ایران و 1+5 برگزار می‌شود.

حسن روحانی، رییس‌جمهور عصر روز شنبه در کنفرانس خبری از انجام مذاکرات در اواخر هفته جاری خبر داد و گفت که ملاقات وزیران خارجه 1+5 با یکدیگر در نیویورک انجام می‌شود و قبل از آن هم مذاکرات کارشناسی صورت خواهد گرفت.

رییس جمهور در مورد موضوع هسته ای و تحریم های اخیر که از سوی آمریکا علیه ایران اعمال شد، گفت: مبنای کار ما در زمینه هسته‌ای همکاری با گروه 1+5 است. اگر صداقت وجود داشته باشد و زیاده‌خواهی‌ها نباشد همکاری ما باقی می‌ماند و می‌توانیم به توافق نهایی دست پیدا کنیم. از آغاز کار آن چیزی که در ذهن ما بود تحقق یافت و پیشرفت کردیم و امیدواریم بتوانیم دست در دست هم تحریم‌های ظالمانه را از سر ملت ایران برداریم.
کد N475368