لاریجانی در دیدار با حضرت آیت الله مکارم شیرازی:

نباید نسبت به مذاکرات هسته‌ای ناامید بود

آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي,علي لاريجاني

رئیس مجلس با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفت: مذاکره کنندگان ایرانی هم اکنون در حال مذاکره هستند و قطعا برای وصول نتیجه باید خیلی تلاش کرد و نباید قطعا به صورتی ناامیدانه به این موضوع نگاه کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح روز یکشنبه با آیت الله مکارم شیرازی دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس مجلس در ابتدای دیدار با اشاره به بیانیه اخیر آیت الله مکارم شیرازی در رابطه با لزوم همبستگی ملت و جریان‌های سیاسی عراق گفت: من در این جا باید از اقدام به موقع و سنجیده و دقیق شما در مسئله عراق تشکر کنم؛ زیرا این بیانیه بسیار گره گشا بود و طرف‌های غربی به خوبی نقش مرجعیت شیعی را در مسائل این کشور دریافتند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور گفت: خوشبختانه دولت در مسائل اقتصادی یک سمت گیری درستی را در پیش گرفته از طرفی دیگر در چند وقت اخیر سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده و دولت هم برای رونق بخش تولید و خروج کشور از رکود تورمی لایحه ای را ارائه کرده است.

وی با اشاره به برنامه ریزی مجلس در بودجه سال 93 برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی در بودجه امسال اعتباری حدود 100 میلیارد دلار را برای سرمایه گذاری حوزه نفت، گاز، مخازن مشترک، بهینه سازی مصرف سوخت، بهبود سیستم حمل و نقل و کمک به حمل و نقل ریلی اختصاص داده است و خوشبختانه از این اعتبار حدود 80 میلیارد دلار در شورای اقتصاد به تصویب رسیده است و در آینده محقق می شود و قطعا اختصاص این اعتبارات چرخ تولید را راه می اندازد.

لاریجانی ادامه داد: از طرفی دیگر در بودجه امسال یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده اضافه شد تا اعتبارات این بخش به همراه بخشی از اعتبارات هدفمند کردن یارانه ها به وزارت بهداشت اختصاص داده شود تا فشار بخش سلامت از دوش مردم برداشته شود و هم اکنون خوشبختانه وضعیت بهتر شده است.

لاریجانی افزود: همچنین در بودجه امسال اعتباراتی برای تسهیل فضای کسب و کار اختصاص داده شده که به طور حتم می تواند به اختصاص این اعتبارات در بهبود این حوزه تاثیرگذار باشد از طرفی دیگر مجلس شورای اسلامی در تدوین برنامه ششم توسعه قطعا به مقوله تولید توجه خاصی می کند و این موضوعات در سال آینده هم دنبال می شود.

رئیس قوه مقننه با اشاره به ارائه دو لایحه از سوی دولت به مجلس گفت: یکی از لوایح مربوط به تبصره های بودجه های سالیانه بود که هر سال در لوایح بودجه تکرار می شد و این لایحه با پیشنهاد مجلس ارائه شده تا در زمان بررسی لایحه بودجه وقت زیادی از مجلس صرف نشود. زیرا لوایح بودجه باید مجموعه ای از درآمدها و هزینه ها باشد.

لاریجانی ادامه داد: یکی دیگر از لوایح ارائه شده از سوی دولت به مجلس لایحه خروج از رکود تورمی بود که در این رابطه مجلس مطالعات زیادی را انجام داده است و قرار است این دو با هم تلفیق شده و به صورت یک لایحه به صحن علنی ارائه شود. البته در تعطیلات سه هفته آینده مجلس کمیسیون های مربوطه جلسات خود را به صورت مستند برای بررسی نهایی برگزار می کند.

نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه یکی از مسائل و مشکلات منطقه در شرایط کنونی موضوع جریان های تکفیری به ویژه داعش در عراق و سوریه است گفت: قبلا غربی ها در مسئله سوریه فکر می کردند که میتوانند از این گروه ها به صورت تاکتیکی استفاده کنند اما حال متوجه شدند که اشتباه کرده اند. از طرفی دیگر براساس آمارها حدود 2500 تبعه اروپایی در گروه تروریستی داعش حضور دارند که این موضوع نگرانی م قامات این کشورها را برانگیخته است اما باز هم با وجود این مسائل این کشورها می خواهند که تاکتیکی عمل کنند.

وی با تاکید بر اینکه عملیات هوایی آمریکا علیه داعش بیشتر یک ژست است گفت: هم اکنون غربی ها تا حدی متوجه شدند که کدام کشورها حرف فاضله در مسائل امنیتی می زنند.

به گزارش خانه ملت،لاریجانی با اشاره به وضعیت کنونی مذاکرات هسته ای گفت: مذاکره کنندگان ایرانی هم اکنون در حال مذاکره هستند و قطعا برای وصول نتیجه باید خیلی تلاش کرد و نباید قطعا به صورتی ناامیدانه به این موضوع نگاه کرد. البته توفیق در این موضوع به عواملی مانند تقویت بنیه اقتصاد درونی بستگی دارد و این موضوع بسیار تاثیرگذار است. از طرفی دیگر تاکنون تلاش هایی برای مسائل منطقه ای در وزارت امور خارجه انجام می شود و منطقه در کل به هم ریختگی دارد. البته شاید نفع برخی ها در همین به هم ریختگی ها باشد.

انتهای پیام

کد N475365