تکفیریها همچنان جولان می دهند/

ایجاد "ولایت فرات" در داخل مرزهای سوریه و عراق توسط داعش

تحرکات داعش در عراق‬

گروه تروریستی داعش از ایجاد یک ولایت جدید در محدوده اراضی مشترک عراق و سوریه و در حاشیه رود فرات، تحت عنوان ولایت فرات خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسله، به دنبال تشکیل خلافت توسط داعش توسط "ابو بکر البغدادی" خلیفه خود خوانده و سرکرده این گروه تروریستی، داعش از تشکیل "ولایت فرات" در محدوده جغرافیایی مشترک میان عراق و سوریه و بر اساس خلافتی که پیشتر اعلام شده بود خبر داد.

این ولایت جدید از منطقه القائم در غرب عراق تا شهر البوکمال در مرزهای شرقی سوریه که در حاشیه رود فرات هستند امتداد می یابد.

"رامی عبدالرحمن" مدیر دفتر دیده بان حقوق بشر در این خصوص افزود: ولایت جدید داعش موسوم به ولایت فرات شامل شهر البوکمال در سوریه و شهر القائم در عراق و همچنین روستاهای اطراف آنها است.

عبدالرحمن افزود: داعش با اتخاذ چنین اقدامی قصد دارد مرزبندی هایی را که طبق توافقنامه سایکس پیکو منعقد شده است،از  بین ببرد.

 شایان ذکر است، توافقنامه سایکس پیکو توافقی میان بریتانیای کبیر و فرانسه بود که در ماه مه 1916 در خلال جنگ جهانی اول و با رضایت روسیه برای تقسیم سوریه، عراق، لبنان و فلسطین که تحت کنترل عثمانی بود منعقد شد که هدف از آن تقسیم امپراطوری عثمانی بود.

این اولین بار است که داعش از ایجاد یک ولایت جدید در محدوده جغرافیایی مشترک سوریه و عراق خبر می دهد.