تجری: دولتمردان آستانه تحمل خود را بالا ببرند

دولت,نقد و انتقاد

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی معتقد است که دولتمردان باید آستانه تحمل خود را در مقابل نقد بالا ببرند و به انتقادات سازنده توجه کنند.

فرهاد تجری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره نحوه مواجهه دولتمردان با انتقادات اظهار کرد: شاید جز موضع تندی که آقای روحانی نسبت به منتقدین مذاکرات هسته‌ای داشت در بقیه حوزه‌ها ظرفیت نقد در دولت وجود داشته است. یکی از شعارهای رییس جمهور هم نقدپذیری است که مورد تایید مقام معظم رهبری است و صرف نظر از یک شعار باید به عنوان یک رویکرد و استراتژی نهادینه شود.

وی ادامه داد: دولتمردان باید آستانه تحمل‌شان بالا باشد و بتوانند پاسخ‌های مناسب را در جایی که ضرورت دارد بدهند. اگر تمرکز بر نقدهایی که بی‌پایه و اساس هستند گذاشته شود، انرژی دولت گرفته می‌شود و با چالش مواجه خواهند شد اما نقدهای اساسی و فنی باید با پشتوانه کارشناسی و علمی به درستی پاسخ داده شود. از دولتمردان و وزرا انتظار می‌رود که پاسخ نقدهای کارشناسی را بدهند.

نایب رییس کمیسیون قضایی مجلس هشتم با بیان اینکه به خاطر عمر کوتاه دولت، هنوز عملکرد دولت یازدهم به اندازه کافی به چالش کشیده نشده است، افزود: تا به حال نقدهای صورت گرفته خیلی عمیق و ریشه‌ای نبوده است چون زمان زیادی از عمر دولت یازدهم نمی‌گذرد و هنوز به چالش کشیده نشده است. هرچه جلوتر برویم قطعا انتقادات بیشتر خواهد شد و انتظار می‌رود دولتمردان به نقدهای سازنده توجه کنند. ضرورتی ندارد به هر نقدی پاسخ داده شود. چون شاید عده‌ای بخواهند دولت را با نقدهای بی‌پایه به چالش بکشند.

وی در ادامه تاکید کرد: اگر محور انتقادات روی خط منافع ملی و به دور از سیاه‌نمایی باشد قاعدتا باعث رشد و تعالی جامعه خواهد شد به خصوص در جامعه ما که مبتنی بر اخلاق است و انتظار داریم منتقدین و کسانی که از آن‌ها انتقاد می‌شود منصفانه حرکت کنند تا موجب پیشرفت کشور شوند. البته هنوز خیلی از دولتمردان در مرحله نقد جدی قرار نگرفته‌اند.

این عضو مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار کرد: در برخی موارد منافع ملی ایجاب می‌کند که خیلی از مسائل باز نشود و قطعا مصلحت‌های کلان نظام با نظر کارشناسان به مقام معظم رهبری و دولتمردان ارائه می‌شود و آن‌ها نظارت کافی را بر مسائل کلان اعمال می‌کنند. انتظار می‌رود دولت تدبیر و امید بتواند بعضی از سیاست‌های غلط گذشته را اصلاح کند و اهداف کلان نظام را با توجه به منافع مردم و کشور پیش ببرد.

انتهای پیام

کد N475059