مهاجرت بیشتر؛ خشونت بیشتر

مسئله مهاجرت ها به اروپا و نسبت به آن با رادیکالیسم و خشونت طلبی در این قاره به معضلی اساسی برای اروپا تبدیل شده است.

محمود فاضلی

همزمان با گرم شدن هوا، افزایش ورود مهاجران غیرقانونی از آفریقا و خاورمیانه از طریق آب‌های مدیترانه به اروپا به یک معضل کشورهای جنوب اروپا از جمله ایتالیا، یونان و اسپانیا تبدیل گردیده است. بدنبال کشف جسد 18 مهاجر غیرقانونی در سواحل سیسیل، و حوادث مشابه آن در آب‌های دریایی این کشور یکبار دیگر «نجلینو آلفانو» وزیر کشور ایتالیا را مجبور ساخت به کشورهای اتحادیه اروپا هشدار دهد چنانچه اتحادیه اروپا به این کشور برای مقابله  با این پدیده کمک نکند، رم به تنهایی درباره موضوع مهاجرت تصمیم خواهد گرفت. گارد ساحلی این کشور در روزهای گذشته حدود چهار هزار نفر از مردان و زنانی مهاجرسرگردان در کرانه‌های این کشور که عمدتا از بندری در لیبی با رویای یک زندگی بهتر سوار قایق می‌شوند، نجات داده است. این پدیده بی‌شک با شرایط بحرانی لیبی مرتبط است، کشوری بدون دولت که مبدا اصلی حرکت ۹۰ درصد مهاجران و پناهجویان شمال آفریقا به سوی اروپا است.

بحران‌های منطقه‌ای مانند، جنگ داخلی در سوریه، وضع بد سیاسی در اریتره و دیگر بحران‌های آفریقا مانند بی‌ثباتی در لیبی، به افزایش موج مهاجرت‌ها و ورود مخفیانه به ایتالیا می‌کند. طبق اعلام کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، از آغاز سال 2014 میلادی تا کنون بیش از صد هزار نفر به دلیل افزایش بی‌ثباتی در لیبی وارد ایتالیا شده‌اند و این کشور پنج میلیون و نهصد هزار یورو برای گشت زنی در آب‌های ساحلی‌اش هزینه می‌کند. این گشت زنی‌ها از ماه اکتبر گذشته و پس از آن آغاز شد که 360 مهاجر غیرقانونی بر اثر غرق شدن کشتی‌شان در نزدیکی ایتالیا جان باختند. به گفته کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان (UNHCR) از آغاز سال جاری حدود 1900 و تنها در سه ماه گذشته حدود 1600 مهاجر غیر قانونی با قصد رسیدن به سواحل جنوبی ایتالیا در آبهای دریای مدیترانه جان خود را از دست داده‌اند. فرونتکس در جدیدترین آمار خود مدعی شده است  تا پایان ماه ژوییه (9 مرداد ماه) 78 هزار و 300 نفر ازمسیر خطرناک دریای مدیترانه خود را عمدتا به ایتالیا و برخی نیز به مالت رسانده‌اند. این تعداد درمدت مشابه سال گذشته 12هزار و915 نفر بوده است.

همزمان ایتالیا تلاش دارد توجه نهادهای بین‌المللی را به بحران مهاجرت‌ها جلب نماید. اخیرا نمایندگان وزارت کشور ایتالیا، سازمان اروپایی کنترل مرزها «فرونتکس»، کمیسیون اروپا و وزارت امور خارجه مالت، به منظور یافتن راه حلی برای حمایت از عملیات بشردوستانه نیروی دریایی ایتالیا برای حفاظت از جان مهاجران در دریای مدیترانه موسوم به عملیات «دریای ما»، در یک نشست در رم گردهم آمده و در خصوص عقب کشاندن مرزهای عملیاتی و یا گشت زنی‌های مشترک به همراه کشورهای دیگر اروپایی در آبهای مدیترانه و یا درگیر نمودن کشورهایی که عمدتاً مبداً مهاجران غیرقانونی می‌باشند از جمله الجزایر، مصر و تونس را مورد بررسی قرار دادند. ایتالیا که خواستار اتخاذ تصمیمات منطقی از سوی اتحادیه اروپا است مدعی است مرز مدیترانه یک مرز مشترک اروپایی بوده و برای کنترل آن نیاز به اقدامات مشترک از جمله افزایش منابع مالی و ظرفیت‌های «فرونتکس» که می‌بایست بطور بالفعل جایگزین عملیات «ماره نوستروم» (دریای ما) شود، وجود دارد.

وزیر کشور ایتالیا پیش از دیدار کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا مدعی شده بود در صورتی که اروپا به درخواست کمک به ما پاسخ منفی دهد، عملیات «دریای ما» پایان خواهد یافت و تلاش کرد مسئولیت توقف احتمالی عملیات این عملیات در آبهای جنوبی ایتالیا را متوجه اتحادیه اروپا نماید. بزعم آنها «پاسخ منفی بروکسل به بهانه نداشتن پول برای ما غیرقابل قبول است، ما نیز منابع مالی لازم برای ادامه به این عملیات را در اختیار نداریم. اروپا باید با مسئله مرزها مواجه شود در غیر این صورت ایتالیا ناچار خواهد بود مسئولیت‌های خود را متقبل شده و به تنهایی درباره موضوع تصمیم گیری کند».

از سوی دیگر سسیلیا مالمستروم کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا پس از دیدار اخیر خود با وزیر کشور ایتالیا در بروکسل، اعلام کرد عملیات سازمان اروپایی کنترل مرزها «فرونتکس» تحت عنوان «فرونتکس پلوس» با وظیفه تکمیل و در پایان جایگزینی عملیات یکساله نیروی دریایی ایتالیا برای حفاظت از جان مهاجران در دریای مدیترانه موسوم به «دریای ما»، از ماه نوامبر آغاز شود. طبق این مأموریت «فرونتکس» در دریای مدیترانه با افزایش نیرو، تجهیزات و منابع مالی که بر اساس درخواست کمیسیون اروپا از سوی کشورهای عضو اتحادیه در اختیار قرار خواهند گرفت، تقویت خواهد شد. کمیسیون اروپا همچنین از درخواست ایتالیا مبنی بر افزایش بودجه «فرونتکس» که هم اکنون 80 میلیون یورو در سال است حمایت کرده و با توجه به نظر مساعد پارلمان اروپا آمادگی دارد به میزان 20 میلیون یورو بر بودجه سالیانه این سازمان بیفزاید.

 وزیر کشور ایتالیا متعهد شده است پس از آغاز عملیات «فرونتکس پلوس»، کشورش به عملیات «دریای ما» خاتمه خواهد داد. به زعم وی عملیات اروپا فتوکپی عملیات ایتالیا نخواهد بود و این عملیات جایگزین کشتی‌های ایتالیایی که در آب‌های بین‌المللی مجاور آبهای سواحل لیبی حضور دارند، نخواهد شد، چرا که سازمان اروپایی کنترل مرزها تنها در داخل آبهای سواحل کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه «شنگن» عمل می‌کند و این پیام اصلی عملیات جدید خواهد بود. چرا که با عقب نشینی کشتی‌های ایتالیایی، قاچاقچیان انسان دیگر نمی‌توانند قایق‌های نامناسب و مملو از مهاجر را از سواحل آفریقای شمالی به سوی اروپا به حرکت درآورند، چرا که پس از عبور از محدوده آبهای سواحل لیبی دیگر کشتی‌های نیروی دریایی ایتالیا برای نجات جان مهاجران در آبهای بین‌المللی حضور نخواهند داشت». 

اوا مونکور سخنگوی کمیسیون اروپا در ارتباط با موضع ایتالیا مبنی بر اینکه سازمان اروپایی کنترل مرزها «فرونتکس» جایگزین نیروی دریایی ایتالیا در عملیات بشر دوستانه برای حفاظت از جان مهاجران در دریای مدیترانه موسوم به عملیات «دریای ما» گردد، مدعی شد:«فرونتکس یک سازمان کوچک و بدون ابزار لازم، بدون محافظان مرزی و فاقد کشتی و هواپیما بوده و منابع مالی لازم برای انجام چنین عملیاتی را در اختیار ندارد. لذا کشورهای عضو اتحادیه برای مواجهه با مسئله باید اقدامات بیشتری صورت دهند.

ایتالیا اگرچه یکی از راههای ورود مهاجرین به مرزهای اتحادیه اروپا است اما ایستگاه پایانی سفر مهاجران غیرقانونی نیست. اکثر آن ها راه خود را به سوی شمال اروپا ادامه می‌دهند. سفری پرهزینه که البته سرشار از خطر است. هر لحظه این امکان وجود دارد که پناهجویان به مرزهای قبلی پس فرستاده شوند. راه‌آهن شهرهای مختلف ایتالیا بخش اجتناب ناپذیر سفر مهاجران غیرقانونی به سوی کشورهای شمال اروپا است و میلان در خط مقدم سیل بی‌سابقه مهاجران، تنها یک منطقه گذر است. چند متر دورتر از ایستگاه راه آهن، خیابان‌ها پر از مهاجرانی است که از شاخ آفریقا آمده‌اند. همه تلاش دارند دستگیر نشوند و در نهایت به سمت کشورهای شمال بروند. این مسافران غیرقانونی می‌دانند که پلیس کمتر افراد را در قطارهای نیمه شب کنترل می‌کند. آخرین قطاری که از میلان به پاریس می‌رود و از خاک سوئیس هم می‌گذرد، به قطار ارواح مشهور شده است. بی‌تردید تازمانی که آتش جنگ شعله ور است، فرار از خانه و سرزمین ادامه خواهد یافت.

اسپانیا نیز با معضل ورود غیرقانونی مهاجرت‌ها روبرو است. فقط در نيمه نخست آگوست سالجاری 1429 نیز مهاجر غيرقانونی از مبدا مراكش وارد خاك اسپانيا شدند. ورود اين تعداد افراد با قايق‌های لاستيكی، پرشمارترين مورد رخ داده در سواحل جنوبی ايالت آندالوسيا به شمار می‌رود. تلاش جهت ورود مهاجران غيرقانونی به خاك اسپانيا از طريق قايق‌های لاستيكی در روزهای 12 و 13 آگوست به حدی شديد بوده است كه گروه نجات دريايی اسپانيا در اين دو روز 113 قايق با سرنشينانشان را از آب‌های تنگه جبل الطارق نجات داده است. پليس اسپانيا و گروه‌های حقوق بشری دليل آنرا بی‌توجهی مرزداران مراكشی در بحث نگهبانی و مراقبت زمينی و دريايی سفر می کنند.

        یونان نیز به عنوان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سواحل آن مورد علاقه مهاجرین خارجی و عمدتا از طریق مرزهای زمینه و دریایی ترکیه بوده است. به دلیل بحران‌های خاورمیانه ورود مهاجرین از کشورهای منطقه خاورمیانه به این کشور افزایش قابل توجهی داشته است. در یکسال گذشته بارها کشتی حامل مهاجرین در آب‌های یونان دچار حوادث دریایی گردیده‌اند. مهاجرین خارجی گارد ساحلی این کشور را به بدرفتاری با خود متهم نموده‌اند. مهاجرین خارجی دستگیر شده نیز همگی به اردوگاههای موقت اسکان می‌یابند. اکثریت آنها پس از مدت‌ها انتظار در اردوگاههای کوچک و فاقد امکانات بهداشتی لازم، مجبورند مجددا به کشور خود بازگردند. مقامات این کشور بارها تاکید کرده‌اند اتحادیه اروپا به مسئله مهاجرت‌ها بی‌توجه است و دائما از آنها خدمات بشردوستانه می‌خواهد اما ابزار لازم را در این زمینه در اختیار آنها قرار نمی‌دهد.

49308

کد N474984