با تاکید به اینکه عصای سحرآمیز نداریم

نخست وزیرلبنان: کمیته وزارتی پیگیری پرونده نظامیان ربوده شده تشکیل شده است

نخست وزیر,نظامیان ربوده شده

بیروت – ایرنا - « تمام سلام» نخست وزیر لبنان فاش کرد که برای پیگیری پرونده نظامیان و نیروهای امنیتی لبنانی ربوده شده توسط گروه های تروریستی تکفیری داعش و جبهه النصره یک « کمیته وزارتی» تشکیل شده است.

به گزارش ایرنا، تمام سلام عصر روز شنبه خاطرنشان کرد که این کمیته به ریاست وی تشکیل شده و« سمیر مقبل»،« نهاد المشنوق»، « جبران باسیل» و « اشرف ریفی» وزیران دفاع ، کشور، خارجه و دادگستری عضو آن هستند.

وی که در دیدار با هیاتی از شهرعکار از شهرهای شمال لبنان سخن می گفت، تاکید کرد که دولت لبنان تمام تلاش خود را در حد امکان برای آزادی نظامیان ربوده شده لبنانی بکار گرفته و هیچ فرصتی را برای تحقق این هدف از دست نمی دهد.

تاکنون آمارهای مختلفی از تعداد نظامیان ربوده شده ارائه شده که بین 26 تا 36 تن است.

علاوه بر نهاد المشنوق وزیر کشور تعدادی از اعضای خانواده نظامیان ربوده شده، شخصیت های سیاسی ، اجتماعی و مذهبی و نمایندگان شهرهای شمالی لبنان در مجلس این کشور در این دیدار شرکت کردند.

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه « تلاش ها بطور سری » ادامه دارد، خاطرنشان کرد که با هر طرف داخلی و خارجی که می تواند برای حل این پرونده و کاهش نگرانی و رنج خانواده نظامیان ربوده شده کمک کند، تماس برقرار شده است.

خانواده ربوده شدگان از دولت لبنان خواستار تحمل مسئولیت و تلاش بیشتر برای آزاد کردن و بازگرداندن سالم فرزندانشان در سریعترین زمان هستند.

تمام سلام در واکنش به این درخواست گفت: لحظه ای از تلاش برای آزاد کردن نظامیان ربوده شده کوتاهی نکرده و هرگز تلاش های خود را تا رسیدن به یک راه حل مطمئن متوقف نخواهیم کرد.

وی خانواده نظامیان ربوده شده را به « التزام به صبر و رفتار حکیمانه» دعوت کرد و اظهارداشت: نبرد ما با تروریست ها طولانی و مسیر پیش روی ما هموار نیست و نمی توان بسرعت به نتیجه دست یافت.

نخست وزیر لبنان با تاکید به اینکه « من و دولت عصای سحر آمیز نداریم»، تصریح کرد: همه آنچه که ما می توانیم وعده بدهیم این است که هرگز و حتی برای یک لحظه از مسئولیت خود شانه خالی نخواهیم کرد.

تمام سلام « اوضاع را خطرناک خواند» و گفت: ما برای آزاد کردن نظامیان ربوده شده لبنانی در حال مسابقه با زمان هستیم.

وی با هشدار به همه طرف ها و گروه های سیاسی لبنانی برای اجتناب از بگومگوهای چالش برانگیز در خصوص پرونده نظامیان ربوده شده، افزود: داد و بیدادهای رسانه ای در این مسئله حساس ، اصلا مفید نیست و هیچ کمکی به بازگرداندن نظامیان ربوده شده نمی کند.

نخست وزیر لبنان اظهارداشت: این مسئله دردناک در زمانی اتفاق افتاده که منطقه در شرایط خطرناکی بسر می برد و لبنان در قلب این منطقه و تحت تاثیر همه تحولات آن قرار دارد.

تمام سلام خاطرنشان کرد: برهیچکس پوشیده نیست که وضعیت سیاسی در لبنان ثبات ندارد و شاهد دو دستگی ها و رقابت ها هستیم در حالیکه امروز به همبستگی ملی نیاز داریم و تنها راه ما تقویت کشور و خود برای مقابله با این شرایط است.

وی تصریح کرد: ارتش و نیروهای امنیتی لبنان در چند ماه گذشته موفق شدند به انفجارهای تروریستی که هدف آنها ایجاد فتنه بین لبنانی ها بود، پایان دهند.

نخست وزیر لبنان از خانواده ربوده شدگان خواست که پشت سر این ارتش بایستند و به آن اطمینان کامل داشته باشند زیرا تنها ارتش سپر دفاعی همه لبنان ولبنانی ها است.

تمام سلام تاکید کرد : هرگونه انتقادی از ارتش در این مرحله حساس صحیح نیست و اکنون موقعی مناسب برای آن نمی باشد.

وزیر کشور لبنان هم در این دیدار و در پاسخ به سئولات خانواده ربوده شدگان، برای کاستن از ترس و نگرانی آنها گفت : به دولت و تلاش های آن که هدفش رسیدن به یک پایان خوشحال کننده در این پرونده است، اطمینان کنید.

وی به آنها اطمینان داد که تماس ها بطور سری با همه طرف ها جریان دارد و برای لحظه ای متوقف نشده است و با تمام قدرت برای رسیدن به نتیجه ادامه خواهد یافت.

نهاد المشنوق از خانواده ربوده شدگان خواست تا در دام بازی ها و داد وبیدادهای رسانه ای نیافتند زیرا هیچ نتیجه مثبتی بدنبال ندارد.

دولت لبنان روز جمعه گذشته بعداز انتشار یک فیلم از سربریدن «علی السید» نظامی ربوده شده لبنانی توسط گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره ، تیمی ویژه را مامور بررسی فیلم منتشره، کرد اما تاکنون اظهارنظری رسمی در این باره نشده است.

انتشار این فیلم موجب اعتراض های گسترده درسراسر لبنان بویژه زادگاه نظامیان ربوده شده لبنانی شده است.

گروه های تروریستی تکفیری داعش و جبهه النصره که نظامیان لبنانی را حدود 4 هفته قبل و هنگام حمله به شهرک عرسال لبنان واشغال 5 روزه آن ربوده اند، تهدید کرده اند در صورت مخالفت دولت لبنان با مطالبات آنها ، این نظامیان را یکی بعداز دیگری سر می برند.

آزادی شماری از زندانیان تکفیری در زندان های لبنان و سوریه و خروج حزب الله از سوریه از جمله مطالبات گروه های تروریستی تکفیری اعلام شده است.

وزارت کشور لبنان تاکید کرده است که گروه های تروریستی تکفیری این تهدید خود را عملی نمی کنند و مذاکرات سری و از کانال های مختلف برای آزادی نظامیان ربوده شده ، ادامه دارد.

منابع خبری از مذاکره قطر و ترکیه با همکاری ژنرال « عباس ابراهیم» فرمانده نیروهای امنیت عمومی لبنان با گروه های تروریستی تکفیری خبر داده اند.

قبلا یک گروه از هیات علمای مسلمان لبنان متشکل از شیوخ سلفی در اقدامی مشکوک و تردید برانگیز مسئولیت مذاکره با گروه های تروریستی تکفیری را برعهده داشت که بعداز دیدار با نخست وزیر لبنان عقب نشینی خود را اعلام کرد.

خاورم ** 1324
کد N474952