همایش بین‌المللی «باران غدیر» برپا می‌شود

شاعر,شعر,غدير

پنجمین دوره همایش بین‌المللی «باران غدیر» در حوزه هنری برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، این همایش سالانه در ایام مبارک عید غدیر خم و با محوریت شناسایی و گرامی‌داشت ادیبان و هنرمندان غیرمسلمان و یا مسلمان غیرشیعه – که به رسالت غدیر و اهل بیت نبوت و طهارت (ع) خدمت کرده‌اند – برگزار می‌شود.

پنجمین دوره این همایش نیز مهرماه امسال با حضور شخصیت‌های ادبی، هنری و دانشگاهی کشورها و ادیان مختلف برگزار می‌شود.

نخستین همایش بین‌المللی «باران غدیر» از 4 تا 6 آذر 1389 و هم‌زمان با عید سعید غدیر در تهران و اهواز برگزار شد. دوره اول این همایش با رویکرد ادبی به موضوع غدیر و حماسه کربلا پرداخت و میزبان شش شاعر مسیحی از کشور لبنان و برخی از شاعران کشورمان در تهران، همچنین شیوخ، علما و اقلیت‌های مذهبی شهر اهواز بود.

دومین همایش بین‌المللی «باران غدیر» نیز از تاریخ 22 تا 24 آبان 1390 در تهران و شیراز برگزار شد. در این دوره، همایش میزبان میهمانانی از هند، لبنان، ترکیه، تونس، افغانستان و پاکستان بود.

سومین همایش بین‌المللی «باران غدیر» از 6 تا 9 آذر 1391 در تهران و مشهد برگزار شد. در این دوره در پاسخ به جریان فیلم اهانت‌آمیز به ساحت قدسی رسول اسلام (ص)، بخش ویژه «رحمه‌للعالمین» به موضوع همایش اضافه شد و شاعران دوره‌های قبل و همراهان همایش با صدور بیانیه، فیلم مزبور را محکوم کردند. همچنین چهار کتاب «هماری رسول» تالیف دهرمندرنات از هند، «مناقب حضرت علی در شعر شبه قاره هند» گردآوری دکتر سرفراز ظفر از پاکستان، «ملحمه الرسول» چکامه بلند جورج شکور از لبنان، و کتابی حاوی مجموعه مقالات با عنوان «پولس سلامه و حماسه غدیر» ترجمه شد و به چاپ رسید. در این دوره شاعرانی از تونس، لبنان، مصر، هندوستان و گروه قوالی مهرعلی‌خان پاکستان میهمان همایش بودند.

همچنین چهارمین دوره همایش بین‌المللی «باران غدیر» از 12 تا 15 آبان 1392 در شهرهای تهران، قم و مشهد برگزار شد. در این دوره، در کنار محور اصلی همایش، عناصر و مفاهیم مشترک حادثه غدیر و حماسه عاشورا محور کار قرار گرفت و شاعران و برگزارکنندگان همایش با حضرت‌ آیت‌الله جوادی آملی دیدار کردند. در این همایش، 15 شاعر و صاحب‌نظر از شش کشور مصر، کویت، لبنان، پاکستان، هندوستان و روسیه حضور داشتند.

انتهای پیام

کد N474539