روحانی /3/: بودجه عمرانی پنج اول امسال پنج برابر مدت مشابه سال قبل است

رییس‌جمهور گفت که پروژه‌های مصوب در سفرهای استانی دولت یا در سال 93 یا نیمه اول سال 94 به اتمام خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در نشست خبری خود با اشاره به درآمد، وضع خزانه و وضع مالی دولت، اظهار کرد: سال گذشته ما بودجه را اصلاح کردیم و بودجه 150 هزار میلیاردی را تقدیم مجلس کردیم البته مجلس قدری آن را افزایش داد و بودجه را به 170 هزار میلیارد تومان رساند و در پایان سال وضع درآمدی ما حدودا با رقمی که به مجلس پیشنهاد کرده بودیم نزدیک بود یعنی ما بودجه را 150 هزار میلیارد تومان پیشنهاد کرده بودیم و 148 هزار و خرده‌ای میلیارد تحقق یافت.

وی افزود: در سال جاری هم البته تا پایان سال کمی بعید است که بر مبنای بودجه مصوب بتوانیم همه آمار و ارقام را محقق کنیم اما همه تلاش این است که حتی‌الامکان بودجه عمرانی را اجرایی کنیم.

رییس‌جمهور با بیان اینکه رقم بودجه عمرانی تخصیص یافته در پنج ماهه اول امسال 3.2 برابر بودجه عمرانی در مدت مشابه سال گذشته است، تاکید کرد: بنابراین بودجه عمرانی در پنج ماه اول سال نسبت به پنج ماه اول سال گذشته بیش از سه برابر شده اما بودجه استانی در پنج ماه گذشته نسبت به مدت مشابه در سال پیش 13 برابر شده و این نشان می‌دهد دولت تحرک خوبی بر بودجه عمرانی استان‌ها داشته و در کل وضع‌ ما نسبت به پارسال بهتر است. البته به تلاش‌ها ادامه می‌دهیم تا همه وعده‌ها محقق شود.

روحانی با اشاره به برخی مسائل اقتصادی و وضعیت آب، وضعیت لوله‌کشی‌ها و زهکشی‌ها در سراسر کشور، مهار آب و بهره‌وری درست در زمینه آب کشاورزی، تصریح کرد: دولت قدم‌های بسیار مهمی در این زمینه برداشته است. ما در سال جاری و پایان سال گذشته مجموعا 10 میلیارد دلار در زمینه آب و لوله‌کشی و زهکشی اختصاص دادیم که دو میلیارد دلار آن امسال و بقیه در طول سه تا چهار سال آینده اجرایی خواهد شد که این تحول خوبی به وجود می‌آورد زیرا مساله آب یکی از معضلات بزرگ ماست.

رییس‌جمهور با تاکید بر لزوم مهار آب‌های مرزی و افزایش بهره‌وری در آب کشاورزی، اظهار کرد: بیشترین آب مصرفی کشور یعنی 90 درصد در حوزه کشاورزی است و مابقی 10 درصد است لذا اگر در بخش کشاورزی صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای کنیم کمک بزرگی برای حل مشکل آب خواهد بود.

روحانی ادامه داد: ما در استان‌های غربی، خوزستان و سیستان و بلوچستان طرح‌های مفصلی داریم که البته من آن را در سفرهای استانی اعلام کردم.

وی اضافه کرد: در سفرهای استانی بنای ما بر این است که پروژه‌هایی که اعلام می‌شود پروژه‌هایی باشد که در سال 93 یا نیمه اول سال 94 به اتمام می‌رسد و طرح‌های بزرگ و مهمی که اعلام می‌شود یا ظرف دولت یازدهم یعنی در سه سال آینده اجرایی شود یا بخش اعظم آن در این سه سال تحقق یابد. ما بر این مبنا برنامه‌ریزی کرده‌ایم و به مردم در هفت سفر قبلی وعده داده‌ایم.

رییس‌جمهور همچنین گفت که هشتمین سفر استانی دولت در هفته آینده انجام خواهد شد.

ادامه دارد

کد N474448