آغاز موج اعتراض های مردمی در ولز درآستانه برگزاری بزرگ ترین نشست ناتو

ولز,ناتو

لندن – ایرنا- در آستانه نشست سران سازمان پیمان آتلانیتک شمالی (ناتو) در ولز، هزاران نفر روز شنبه در حمایت از صلح و در اعتراض به جنگ و سیاست های جنگ طلبانه ناتو حرکت اعتراضی شان را در شهر ˈنیوپورتˈ محل برگزاری این نشست، شروع کردند.

به گزارش ایرنا، این اعتراض مردمی که تا بعد از ظهر امروز (شنبه) ادامه خواهد داشت، ازسوی گروه مدنی ˈجنگ را متوقف کنیدˈ و کارزارهای تبلیغاتی (کمپین) ˈ خلع سلاح هسته ایˈ و ˈصلحˈ برنامه ریزی شده است.

در این حرکت اعتراضی که سبب بسته شدن شماری از خیابان های مرکزی شهر نیوپورت شده، تظاهرکنندگان ضمن در دست داشتن پلاکاردهایی شعارهایی را علیه سیاست های جنگ طلبانه ناتو و برقراری صلح سر می دهند.

برگزارکنندگان این تظاهرات گفته اند، انتظار می رود که تا بعدازظهر امروز (شنبه) شمار زیادی از مردم انگلیس و نیز فعالان ضد جنگ از سایر کشورها به این موج مردمی بپیوندند.

ولز در حالی شاهد تظاهرات گسترده گروه های صلح طلب و ضد جنگ است که شهرهای نیوپورت و کاردیف مرکز ولز که محل برگزاری نشست ناتو هستند، شاهد شدیدترین تدابیر امنیتی می باشند.

برخی از رسانه های انگلیس از محل های برگزاری نشست ناتو در ولز که با موانع فلزی و بتنی و پلیس های تا دندان مسلح حفاظت می شوند، شبیه به یک ˈزندان امنیتیˈ یاد کرده اند.

منابع انگلیسی با اشاره به اتخاذ شدیدترین تدابیر امنیتی برای نشست هفته آینده سران عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در ولز، عنوان کرده اند که بیش از 9 هزار مامور پلیس کار حفاظت از این نشست مهم را بر عهده دارند.

نشست سران عضو ناتو قرار است در روزهای چهارم و پنجم سپتامبر (پنجشنبه و جمعه) در قلعه تاریخی ˈمدویلˈ در ˈکاردیفˈ مرکز ولز و نیز در شهر ˈنیوپورتˈ در 19 کیلومتری شمال شرقی کاردیف برگزار شود.

علاوه بر باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه، انتظار می رود که 180 میهمان ویژه از جمله رهبران و مقامات ارشد بیش از 60 کشور جهان در نشست ولز حضور داشته باشند.

دراین نشست دو روزه قرار است درباره اساسنامه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی و چگونگی تعامل آن با بحران های عراق و اوکراین و نیز خروج نیروهای این سازمان از افغانستان بحث و گفت وگو شود.

این اولین نشست سران اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در بریتانیا، از زمان برگزاری آن در سال 1990میلادی در لندن و درست در پایان جنگ سرد بشمار می آید.

بر اساس اطلاعیه گروه های مدنی ضد جنگ، تظاهرات علیه ˈناتوˈ تحت عنوان ˈنه ناتوˈ و ˈنه جنگˈ قرار است تا اواخر هفته در ولز ادامه داشته باشد.

کارزار تبلیغاتی (کمپین) صلح روز شنبه در بیانیه ای ضمن اشاره به برگزاری تظاهرات بین المللی علیه سیاست های ناتو در ولز عنوان کرده است: ناتو به عنوان یک اتحاد نظامی، سبب دنباله روی اروپا از سیاست خارجی آمریکا شده است.

به گفته این تشکل مدنی، مخالفت های جهانی علیه این سیاست خارجی بعد از جنگ عراق و اشغال افغانستان روند افزایشی داشته است.

در بیانیه این تشکل ضد جنگ گفته شده است: ثروت 85 تن از ثروتمندترین افراد جهان معادل ثروت 3 میلیارد و 500 میلیون تن از فقرای جهان است و مبلغی که برای سیر کردن گرسنگان جهان لازم است چیزی در حدود 30 میلیارد دلار می باشد و این در حالی است که بودجه نظامی آمریکا معادل 530 میلیارد دلار است.

به گفته این تشکل طرفدار صلح، در سال گذشته میلادی 500 هزار تن از مردم بریتانیا نیازمند کمک های غذایی بوده اند و این درحالی است که هزینه جنگی یک روز انگلیس در افغانستان می تواند تامین کننده غذای ده ها هزار نفر از مردم این کشور باشد.

دراین بیانیه تصریح شده است: هدف ما از برگزاری تجمع و اعتراض در جریان نشست ناتو این است که مطمئن شویم که صدای صلح طلبانه و عدالت خواهانه میلیون ها تن از مردم سراسر جهان به گوش رهبران حاضر در این نشست می رسد.

منابع انگلیسی پیشتر عنوان کردند که گروه های ضد جنگ و طرفدار صلح از بیشتر کشورهای اروپایی بدنبال برگزاری تظاهرات گسترده در شهرهای کاردیف و نیز نیوپورت هستند.

به گفته این منابع شماری از فعالان صلح و ضد جنگ از بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی ازجمله آلمان، بلژیک، اسپانیا، یونان و برخی دیگر از کشورهای جهان خودشان را برای حضور در تظاهرات این هفته در مرکز ولز و نیز نیوپورت آماده کرده اند.

در این میان مقامات رسمی و محلی ولز نیز ضمن پیش بینی برگزاری تظاهرات در طول نشست ناتو گفته اند تلاش می کنند که تظاهرات یادشده به صورت امن و آرام برگزار شود.

به گفته آنان، تاکنون برگزاری دو راهپیمایی و تظاهرات توسط کارزارهای تبلیغاتی (کمپین های) ضدجنگ و ضد ناتو مسجل شده است.

در همین حال به گزارش تارنمای روزنامه آرگوس چاپ ولز، مراکز خرید و فروشگاه ها در شهرهای توریستی کاردیف و نیوپورت نگران از برخوردهای خشن احتمالی میان تظاهرکنندگان ضد جنگ و ضد ناتو با نیروهای پلیس هستند.

براساس این گزارش، آنها نگران هستند که تظاهرات ضد ناتو در شهرهای نیوپورت و کاردیف سبب شود که سودشان تا 90 درصد کاهش یابد.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، اتحادی متشکل از 28 کشور از آمریکای شمالی و اروپا است که با امضای پیمان آتلانتیک شمالی در 4 آوریل 1949 بین 10 کشور اروپایی، کانادا و ایالات متحده آمریکا در واشنگتن، تاسیس شد و مقر آن شهر بروکسل، پایتخت بلژیک است.

اروپام ** 1** 1552** 1337
کد N474307