افخم در واكنش به تحریم‌های جدید آمریكا علیه ایران:

تحریم‌ها جدید آمریكا خلاف توافق ژنو است

سیاسی

حالی که گام‌های اعتمادساز از سوی جمهوری اسلامی ایران برمبنای تعهد به توافقات به عنوان یک اصل مهم بنیادین برداشته شده و در گزارشات متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز منعکس شده است، تهران انتظار عمل مشابه از سوی آمریکا و بقیه اعضای 1+5 را در عمل به تعهدات خود دارد. جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌نماید که حق کامل خود را برای بهره‌گیری از تمامی امکانات قانونی در جهت تامین منافع ملت ایران، از جمله هرگونه اقدام متقابل، محفوظ نگاه می‌دارد و مسئولیت عواقب این روند را تماما به عهده ایالات متحده امریکا و سایر اعضا 1+5، که در برابر این نقض‌های فاحش توافق ژنو سکوت می‌کنند، می‌داند.

در آستانه شروع دور جدیدی مذاکرات هسته‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو 1+5، دولت آمریکا روز گذشته بار دیگر اقدام به وضع تحریم‌های جدیدی علیه تعدادی از افراد و موسسات ایرانی و غیرایرانی كرد. 

به گزارش ایلنا، مرضیه افخم این اقدام را در تضاد با برنامه عمل مشترک توصیف کرد و گفت: این اقدام در تعارض کامل با روند حل و فصل کنونی موضوع هسته‌ای است.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگونه تفسیر به رای و برداشت یکجانبه و غیرقابل قبول از توافق ژنو از سوی آمریکا را رد کرده و قویا اعتقاد دارد که تحریم‌های اعلام شده خلاف تعهدات آمریکا بر اساس توافق ژنو است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه این اقدام در شرایط حاضر همچنین تاثیرات منفی و غیرسازنده‌ای را بر روند مذاکرات هسته‌ای خواهد گذارد، تصریح کرد: چنین اقداماتی به ویژه جدیت، صداقت و حسن نیت آمریکا و سایر طرف‌های مذاکره‌کننده با جمهوری اسلامی ایران را زیر سوال برده و تعهد آنها را به هرگونه توافق نهایی احتمالی، که قطعا باید متضمن برداشته شدن تمامی تحریم‌های غیرقانونی و نامشروع علیه جمهوری اسلامی ایران باشد، مورد شک و تردید قرار می‌دهد.

افخم خاطرنشان ساخت: درحالی که گام‌های اعتمادساز از سوی جمهوری اسلامی ایران برمبنای تعهد به توافقات به عنوان یک اصل مهم بنیادین برداشته شده و در گزارشات متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز منعکس شده است، تهران انتظار عمل مشابه از سوی آمریکا و بقیه اعضای 1+5 را در عمل به تعهدات خود دارد. جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌نماید که حق کامل خود را برای بهره‌گیری از تمامی امکانات قانونی در جهت تامین منافع ملت ایران، از جمله هرگونه اقدام متقابل، محفوظ نگاه می‌دارد و مسئولیت عواقب این روند را تماما به عهده ایالات متحده امریکا و سایر اعضا 1+5، که در برابر این نقض‌های فاحش توافق ژنو سکوت می‌کنند، می‌داند.

وی در پایان تصریح کرد: دوره کاربرد تاکتیک ناکارآمد فشار و مذاکره سپری شده است و زمان آن رسیده که امریکا به طور جدی و صریح به اتخاذ یک رویکرد واقع‌بینانه ثابت در قبال برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و رفتار عملی یکنواخت مبتنی بر آن روی آورد.

کد N474229