احتمال انتشار تصاویر بیشتری از زندان ابوغریب

یک قاضی دادگاه فدرال آمریکا اعلام کرد، ممکن است این دادگاه به دولت آمریکا دستور دهد تا حدود 2000 عکس جدید از زندان ابوغریب در عراق و سایر زندان‌ها را که نشان‌دهنده رفتارهای خشن با بازداشت‌شدگان است، منتشر کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، آلوین هلرشتاین، قاضی دادگاه فدرال آمریکا در نیویورک گفت: وزارت دفاع آمریکا در توجیه اینکه چرا انتشار عکس از زندان‌ها، زندگی سربازان آمریکایی و کارمندان را در خارج از کشور به خطر می‌اندازد، شکست خورده است.

هلرشتاین گفت، او پیش از صدور دستور انتشار عکس‌ها به عکاسان، شواهد بیشتری برای اثبات یافته‌هایش به جلسه دولت ارائه خواهد کرد. او هشتم سپتامبر را به عنوان این روز مقرر کرده است.

این قاضی در اطلاعیه خود نوشته است: در جریان این دعوی قضایی، من برخی از این عکس‌ها را مشاهده کردم و می‌دانم بسیاری از این عکس‌ها بی‌ضرر بوده در حالی که برخی دیگر از آن‌ها نیازمند توجه جدی هستند.

با این حال، وزارت دفاع آمریکا تاکنون واکنشی نشان نداده است.

جو لیبرمن، سناتور سابق آمریکایی در این رابطه در سال 2009 گفته بود، حدود 2100 عکس از این زندان‌ها وجود دارد. تعداد زیادی از این عکس‌ها بدرفتاری نیروهای آمریکایی با زندانیان را در سال 2004 نشان می‌دهد و انتشار آن‌ها منازعات عمومی را بر سر این موضوع ایجاد می‌کند که آیا آمریکا برای بهبود مراحل بازجویی از زندانیان از شکنجه استفاده می‌کرده است یا نه.

در سال 2005، هلرشتاین دستور به انتشار عکس و ویدئوهای مستند از رفتار با زندانیان در ابوغریب بغداد داد، اما پیش از انتشار عکس‌ها نوری‌ مالکی، نخست‌وزیر وقت عراق از دولت آمریکا خواست تا برای جلوگیری از ایجاد ناآرامی در این کشور، این تصاویر را منتشر نکند.

در واکنش به این درخواست، کنگره آمریکا قانونی را تصویب کرد که طبق آن اگر وزارت دفاع انتشار عکس‌ها را برای آمریکایی‌ها خطرناک بداند، انتشار آن‌ها ممنوع خواهد شد.

در همین حال، دادستان اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: این عکس‌ها آزار دهنده‌اند اما باید به صورت عمومی منتشر شوند. ما حق داریم بدانیم، چه چیزی نتیجه تصمیم مقامات ارشد برای اجازه بدرفتاری و شکنجه زندانیان است.

انتهای پیام

کد N474195