امضاء یادداشت تفاهم همکاری میان سازمان بازرسی و آمبودزمان دانمارک

سازمان بازرسي كل كشور

ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور که بنا به دعوت همتای خود یورگن استین سورنسن به کپنهاگ سفر کرده است با دستگاه نظارت و بازرسی کشور پادشاهی دانمارک (آمبودزمان پارلمانی) یادداشت تفاهم همکاری امضاء کرد.

ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور که بنا به دعوت همتای خود یورگن استین سورنسن به کپنهاگ سفر کرده است با دستگاه نظارت و بازرسی کشور پادشاهی دانمارک (آمبودزمان پارلمانی) یادداشت تفاهم همکاری امضاء کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این تفاهم‌نامه در 6 ماده با هدف ایجاد و تقویت فعالیت‌های مشترک آمبودزمانی (رسیدگی به شکایات مردمی از دستگاه‌های اداری) و ارتقاء ظرفیت طرفین در زمینه پیشگیری و مبارزه با فساد، شفافیت و پاسخگویی به امضاء رسید.

طبق تفاهم‌نامه مذکور زمینه‌های همکاری طبق قوانین و مقررات و رویه‌های طرفین در چارچوب و محدوده حوزه صلاحیت آن‌ها شامل تبادل تجارب و اطلاعات در حوزه‌های آمبودزمانی و رسیدگی به شکایات مردمی است.

با توجه به این که تکلیف اصلی و ماموریت سازمان بازرسی کل کشور جمهوری اسلامی ایران، نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین توسط دستگاه‌های اداری است و همچنین نقش آمبودزمان پارلمانی کشور پادشاهی دانمارک نیز نظارت بر حسن اجرا و ‌تقویت رویه صحیح اداری در سطوح ملی و منطقه‌ای است، دو نهاد نظارتی هدف از این یادداشت تفاهم را ایجاد چارچوب همکاری، تبادل تجارب و گسترش همکاری ثمربخش با بهره‌مندی از دستاوردهای علمی مرتبط با موضوع یادداشت تفاهم همدیگر ذکر کردند.

آنچه طرفین را به دست یافتن به اهداف مندرج در این چارچوبه همکاری نزدیک‌تر می‌سازد، تنظیم دیدارهای کاری، نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی به منظور تبادل تجارب و تحقیقات علمی در‌ موضوعات مختلف آمبودزمانی و نیز اجرای برنامه‌ها و طرح‌های آمبودزمانی، با در نظر گرفتن صلاحیت‌ها و ‌اختیارات طرفین است که در بندهایی از مواد این یادداشت تفاهم درج شده است.

ادارات امور بین‌الملل این دو نهاد، پیگیری و ارزیابی اجرای مفاد این یادداشت تفاهم را به عهده گرفتند. با امضاء یادداشت تفاهم مزبور که در تاریخ ششم شهریور در شهر کپنهاگ انجام گرفت طرفین متعهد شدند که این یادداشت تفاهم به محض امضاء توسط طرفین، لازم الاجرا و برای مدت نامعین منعقد می‌شود و با رضایت مشترک و مکتوب طرفین این یادداشت تفاهم می‌تواند اصلاح شود.

در قسمت پایانی یادداشت تفاهم مزبور آمده است که هرگونه اختلاف بین طرفین در تفسیر یا اجرا یا کاربرد هر یک از مفاد این یادداشت تفاهم، به طور دوستانه با مشورت یا مذاکره از طریق مجاری دیپلماتیک بدون ارجاع به شخص ثالث و یا داوری بین‌المللی حل و فصل می‌شود.

در کشور پادشاهی دانمارک، سازمان بازرسی یا آمبودزمان پارلمانی نهادی وابسته به پارلمان است که رئیس آن از سوی پارلمان انتخاب می‌شود. این سازمان به شکایات مربوط به سوء جریانات، تخلفات و نقض قوانین در نهادهای اداری رسیدگی می‌کند. نهاد آمبودزمان دانمارک مستقل از دولت بوده و می‌تواند رأسا تمامی امور مربوط به بازرسی را انجام دهد. هر شخصی که احساس کند یکی از دستگاه‌های دولتی مرتکب تخلف و نقض قوانین شده است می‌تواند پس از طی راه‌های قانونی و عدم حصول نتیجه، برای پیگیری موضوع به بازرس پارلمانی مراجعه کند.

وظیفه سازمان بازرسی یا آمبودزمان دانمارک، نظارت بر دولت، مقامات محلی و شوراهای شهر و سایر نهادهای دولتی است. در سال‌های اخیر، سازمان بازرسی دانمارک سالانه در حدود 4000 الی 5000 شکواییه از مردم دریافت کرده است. این نهاد در صورتی که موضوعاتی توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده باشد، آن را در دستور کار خود قرار داده و علاوه بر دریافت شکایات مردمی، بازدیدهای نظارتی را نیز انجام می‌دهد.

در سفر رئیس سازمان بازرسی کشورمان به پادشاهی دانمارک، علاوه بر دیدار با رئیس بازرسی این کشور، از زندان هورسه غورد در شهر هلسینگور و پارلمان دانمارک، بازدید به عمل آمد. همچنین در دیدار با رئیس مرکز شفافیت بین‌المللی این کشور و نیز دادستان جرایم اقتصادی و بین‌المللی، در خصوص شفافیت، پاسخگویی، پیشگیری و مبارزه با فساد گفت‌وگو شد.

انتهای پیام

کد N473822

خواندنی از سراسر وب