آمریکا: قضاوت درباره موفقیت عملیات پاکستان در وزیرستان شمالی زود است

فرماندهان نظامی آمریکا اعلام کردند: برای گفتن اینکه حملات ارتش پاکستان علیه شبه‌نظامیان در وزیرستان شمالی مؤثر یا فقط حرکتی نمادین بوده، بسیار زود است. اما این فرماندهان معتقدند این عملیات به صورت موقت اقدامات شبه‌نظامیان را متزلزل کرده و باعث فرار آن‌ها به افغانستان شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جوزف دانفورد، فرمانده تفنگ‌داران دریایی آمریکا که هفته گذشته از سمت فرماندهی ارشد نیروهای آمریکا در افغانستان استعفا داد، گفت: شکی نیست که برخی از شبه‌نظامیان در کنار غیرنظامیانی که از خطر این حملات آواره شدند، از مرزها فرار کرده‌اند.

مقامات آمریکایی مدت طولانی است که دولت پاکستان را برای حمله به وزیرستان شمالی که پناهگاه مهمی برای شبه‌نظامیان به‌خصوص شاخه حقانی القاعده است، تحت فشار قرار می‌دادند. اعضای شکبه حقانی از این منطقه به عنوان پایگاهی برای آغاز حمله علیه نیروهای آمریکایی، افغانی و نیروهای ائتلافی در مرزهای افغانستان استفاده می‌کردند.

وزیرستان شمالی منطقه امنی برای برخی گروه‌های شبه‌نظامی مانند طالبان پاکستان، طالبان افغانستان و اعضای القاعده است؛ این منطقه همچنین محل تجمع شبه‌نظامیانی است که قصد سرنگونی دولت پاکستان را دارند.

ارتش پاکستان در ماه ژوئن حمله نظامی را به این منطقه آغاز کرد اما همچنان سوالاتی درباره توانایی ارتش پاکستان برای پیگیری و تعقیب اعضای شبکه حقانی وجود دارد.

دانفورد در این‌باره گفت: ما تجمع شبه‌نظامیان را یا هیچ نشانه‌ای از افزایش خشونت را که دال بر ورود دشمن از وزیرستان شمالی باشد، ندیدیم و قادر بودیم عملیاتی در افغانستان اجرا کنیم.

دانفورد و دمپسی، یکی دیگر از فرماندهان تفنگداران نیروی دریایی آمریکا معتقدند قضاوت درباره عملیات ارتش پاکستان بسیار زود است.

ژنرال دمپسی که هفته گذشته برای شرکت در مراسم تغییر فرماندهان نیروهای آمریکایی در افغانستان به کابل سفر کرده بود، گفت: به نظر من قضاوت درباره موفقیت این عملیات بسیار زود است. چیزی که بسیار مهم است، توانایی ارتش پاکستان در تکمیل سه مرحله: پاکسازی، حفظ و ساخت است.

به اعتقاد دمپسی، ارتش پاکستان هنوز در مرحله پاکسازی است و اکنون باید نشان دهد که می‌تواند کنترل منطقه را حفظ کند.

وی افزود: بعد از این مراحل، برای پاکسازی مهم است که بتواند دولتی را در این منطقه حاکم کند که نماینده‌ای از دولت مرکزی اسلام‌آباد باشد. اگر پاکستان بتواند این اقدام را صورت دهد، شبه‌نظامیان برای ورود مجدد به این منطقه با مشکل مواجه خواهند شد.

انتهای پیام

کد N473501