روابط ژاپن و کره شمالی بهبود می یابد

کره شمالی,روابط

تهران - ایرنا - یک مقام ژاپنی روز شنبه در تلاش برای رفع اختلاف های فیمابین، با مقامات کره شمالی دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری کیودو، دیدار «آنتونیو اینوکی» نماینده مجلس از حزب مخالف ژاپن با «کیم یونگ نام» مسوول هیات رییسه مجلس عالی خلق کره شمالی و مقامات این کشور پس از آن صورت گرفت که دو کشور از شش ماه پیش مذاکرات رسمی را برای حل و فصل مساله شهروندان ژاپنی ربوده شده از سوی کره شمالی از سر گرفتند.

بر اساس این گزارش، در این دیدار «کیم» از تلاش های «اینوکی» که با هدف درک متقابل و بهبود روابط بین دو کشور صورت می گیرد، قدردانی کرد.

انتظار می رود «اینوکی» در این دیدار که در جریان سی امین سفر وی به کره شمالی صورت می گیرد، در مورد مسایل مورد اختلاف بین دو طرف گفت و گو کند.

ژاپن در اوایل ماه ژوییه (تیر) سال جاری میلادی تحریم های یکجانبه علیه کره شمالی را در ازای آغاز تحقیقات جدید از سوی «پیونگ یانگ» در خصوص 12 شهروند ربوده شده این کشور در دهه 1970 و 1980 میلادی لغو کرد و اکنون منتظر دریافت نخستین گزارش کمیته جدید تحقیقاتی کره شمالی در ماه سپتامبر (شهریور) درخصوص یافته های مربوط به مساله ربوده شدن این شهروندان است.

ژاپن که مساله ربوده شدن اتباعش از سوی کره شمالی را همواره مطرح کرده است، می گوید 17 شهروند این کشور از سوی کره شمالی ربوده شده، اما غالبا ادعاهای ضد و نقیضی را در خصوص تعداد این افراد مطرح می کند که همین امر بروز اختلاف بین دو کشور را به دنبال داشته است.

گفته می شود پنج نفر ازاین شهروندان ژاپنی در سال 2002 میلادی به کشورشان بازگردانده شدند.

آساق 1450**1545
کد N473498