اعتراض لیبیایی ها به دخالت های امارات، عربستان و مصر

اعتراض,دخالت

تهران - ایرنا - شهرهای مختلف لیبی دیروز (جمعه) در اعتراض به حمله تجاوزکارانه اخیر به این کشور، صحنه تظاهرات اعتراض آمیزی علیه کشورهای امارات مصر و عربستان بود.

مردم لیبی در شهرهای مختلف این کشور از جمله بنغازی، مصراته و طرابلس در اعتراض به مداخله کشورهای بیگانه از جمله امارات، عربستان و مصر با برپایی تظاهراتی شعار سر دادند.

تظاهرات کنندگان لیبیایی پرچم های مصر و امارات را در اعتراض به حمله هوایی به لیبی آتش زدند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، معترضان لیبیایی در شعارهای خود تأکید کردند که مصر، امارات و عربستان علیه انقلابیون لیبی تبانی می کنند.

در طرابلس، شرکت کنندگان در تظاهرات حمایت خود را از ائتلاف شبه نظامیان موسوم به ˈفجر لیبیˈ اعلام و مداخله نظامی مصر و امارات را در این کشور محکوم کردند.

هفته گذشته هواپیماهای ناشناس برای دومین بار، مواضعی را در شهر طرابلس بمباران کردند. محل حمله هوایی نزدیک به فرودگاه طرابلس بود.

از یک ماه پیش نبرد شبه نظامیان ˈفجر لیبیˈ با گروه های مسلح برای تسلط بر فرودگاه طرابلس جریان دارد. چندی بعد مقام های آمریکایی، مصر و امارات را به انجام دو حمله هوایی به لیبی متهم کردند. در این حملات، امارات از پایگاهی هوایی در مصر، مواضع گروه موسوم به انقلابیون فجر لیبی را که مورد حمایت قطر هستند، بمباران کرد.

تظاهرات کنندگان لیبیایی همچنین شعارهایی علیه ˈعبدالفتاح سیسیˈ رئیس جمهور مصر و سران امارات سر دادند.

لیبی از ماه ژوئیه شاهد درگیری های خشونت بار گروه های شبه نظامی رقیب در شهرهای بنغازی و طرابلس است. شدت این درگیری ها باعث شده تا پارلمان این کشور خواستار مداخله خارجی در لیبی شود، خواسته ای که با پاسخ مثبت جامعه جهانی روبرو نشد.

پس از سرنگونی رژیم معمر قذافی، فعالیت های گروه های شبه نظامی که زمانی در براندازی قذافی با هم همپیمان بودند، لیبی را به عرصه هرج و مرج و خشونت تبدیل کرده است.

مخالفان نیز دولت و پارلمان لیبی را به ناکامی در عرصه سیاسی، اقتصادی و خدمات رسانی متهم می کنند.

دولت موقف لیبی به ریاست ˈعبدالله الثنیˈ این هفته استعفا کرد.

خاورم/1275
کد N473374