کری ارسال هلی‌کوپترهای آپاچی به مصر را تضمین کرد

وزیر خارجه آمریکا طی تماسی با همتای مصری خود اعلام کرد، این کشور قصد دارد تا برای اثبات تعهداتش 10 هلی‌کوپتر آپاچی را برای کمک به فعالیت‌های ضد تروریستی قاهره به این کشور تحویل دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت: جان کری، وزیر خارجه آمریکا در ماه ژوئن، اطمینان خود را از ارسال سریع هلی‌کوپتر به قاهره ابراز کرده و طی تماسی با سامح شکری، وزیر خارجه مصر بر این موضوع مجدداً تاکید کرده است.

این مقام افزود: کری به شکری اطلاع داد که ایالات متحده قصد دارد تحویل هلی‌کوپترهای آپاچی به ارتش مصر را جلو بیاندازد، چرا که دولت آمریکا معتقد است این هلی‌کوپترها وسیله‌ای مهم است که به دولت مصر برای بهبود فعالیت‌های ضدتروریستی‌اش کمک می‌کند.

وی ادامه داد: کری این تماس را به عنوان بخشی از گفت‌و‌گوهای جاری بر سر جریان آتش‌بس غزه، مقابله با افراطی‌ها در عراق و سوریه و فعالیت‌های ضد تروریستی منطقه‌ای برقرار کرده است.

این مقام وزارت خارجه عنوان کرد: جان کری مجدداً بر حمایت آمریکا از نقش مصر در دستیابی به آتش‌بس غزه تاکید کرد. کری هم‌چنین درباره فعالیت‌های مصر در مقابله با تهدید گروه‌های افراطی، به‌ویژه در صحرای سینا گفت‌و‌گو کرده است.

دولت آمریکا هر سال 1.5 میلیارد دلار را برای کمک به مصر تخصیص می‌دهد که حدود 1.3 میلیارد آن شامل کمک‌های نظامی است.

این کمک‌ها در اکتبر سال گذشته میلادی طی اصلاحات دموکراتیک در مصر بعد از ژوئیه 2013 متوقف شد.

واشنگتن در ماه آوریل اعلام کرد این کشور قصد دارد تا برخی از این کمک‌های سالانه را به عنوان کمک به فعالیت‌های ضد تروریستی در مصر از سر بگیرد.

انتهای پیام

کد N473154