هواپیمای وزیر دفاع روسیه پس از ممانعت اولیه اجازه عبور از لهستان را یافت

هواپیمای وزیر دفاع روسیه که از فرودگاه براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی عازم مسکو بود چند ساعت پس از ممانعت اولیه اجازه عبور از آسمان لهستان را یافت. این هواپیما در ابتدا به دلیل مخالفت لهستان مجبور به بازگشت به اسلواکی شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، هواپیمای حامل "سرگئی شوائیگو "وزیر دفاع روسیه از نوع Tu-154 از فرودگاه براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی راهی مسکو شد اما این هواپیما مجبور شد به فرودگاه براتیسلاوا بازگردد زیرا لهستان به این هواپیما اجازه عبور از آسمان کشورش را نداد.

در ادامه​ تلاش​ دیپلمات​های روس، دولت لهستان پس از چند ساعت با درخواست روسیه برای عبور هواپیمای وزیر دفاع روسیه از حریم هوایی این کشور موافقت کرد.

وزیر دفاع روسیه برای شرکت در مراسم هفتادمین سالگرد قیام اسلواکی علیه نازی​های آلمان به این کشور سفر کرده بود. به نوشته​ اشپیگل آنلاین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که به این مراسم دعوت شده بود به نمایندگی از طرف خود وزیر دفاع روسیه را فرستاد. پوتین به دلیل رویکرد سرسختانه خود در بحران اوکراین و ورود سربازان روسیه به خاک اوکراین مورد انتقاد شدید سران کشورهای اروپائی قرار گرفته است.

مقام​های لهستانی در توضیح علت ممانعت از پرواز هواپیمای حامل وزیر دفاع روسیه گفتند، این هواپیما در ابتدا تحت عنوان هواپیمای غیرنظامی شرکت هوایی "آیروفلوت" روسیه ثبت شده بود اما بعد وضعیت خود را به هواپیمای نظامی تغییر داده و مقامات لهستانی به آن اجازه ندادند از فضای هوایی لهستان عبور کند.

طبق قوانین لهستان پرواز هواپیماهای نظامی ۷۲ ساعت پیش از پرواز باید اطلاع داده می​شد. مقامات لهستانی در این رابطه همچنین گفتند اشتباه از جانب روس​ها بوده است.

هواپیمای وزیر دفاع روسیه گرچه پس از چند ساعت تاخیر دوباره اجازه پرواز از آسمان لهستان را دریافت کرد، اما این ماجرا سبب عصبانیت و خشم مقامات روسی شد. روسیه از لهستان به علت بستن فضای هوایی به روی هواپیمای حامل وزیر دفاع کشورش به شدت انتقاد کرد. وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد اقدام لهستان در بستن فضای هوایی خود به روی هواپیمای حامل وزیر دفاع روسیه، "نقض آشکار قوانین و مقررات بین​المللی" است.

انتهای پیام

کد N473094