مشارکت 108 هزار نفری در جشنواره نامه‌ای به امام رضا(ع)

امام رضا ع ,حضرت معصومه س ,ذي‌القعده,جشنواره امام رضا ع ,دهه كرامت

دبیر جشنواره سراسری نامه‌ای به امام رضا(ع) از دریافت 108 هزار نامه در دبیرخانه جشنواره خبر داد و گفت: نامه‌های برتر در کتابی با عنوان «نجوای دل» منتشر خواهد شد.

دبیر جشنواره سراسری نامه‌ای به امام رضا(ع) از دریافت 108 هزار نامه در دبیرخانه جشنواره خبر داد و گفت: نامه‌های برتر در کتابی با عنوان «نجوای دل» منتشر خواهد شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام عباسعلی ابراهیمی دبیر جشنواره سراسری نامه‌ای به امام رضا(ع) با بیان این مطلب گفت: در نهمین دوره‌ جشنواره نامه‌ای به امام رضا(ع) که در استان مازندران برگزار شد، سال گذشته 93 هزار نامه دریافت کرده بودیم اما این تعداد امسال به 108 هزار نامه رسیده است. این در حالی است که هنوز تمامی آثار شمارش نشده‌اند.

وی افزود: این آثار در چهار گروه سنی کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان داوری می‌شوند که در سه گروه نخست سه برگزیده و در گروه بزرگسالان پنج برگزیده خواهیم داشت. بخش ویژه جشنواره با رویکرد بومی نیز سه برگزیده خواهد داشت.

ابراهیمی درباره جوایز توضیح داد: در گروه کودکان از 300 تا 100 هزار تومان، در گروه نوجوانان از 400 تا 200 هزار تومان، در گروه جوانان از 500 تا 300 هزار تومان و در گروه بزرگسالان از 700 تا 300 هزار تومان به نفرات برگزیده اهدا می‌شود. در بخش ویژه نیز به هر سه برگزیده مبلغ 300 هزار تومان اهدا خواهد شد.

وی ملاک انتخاب نامه‌ها از سوی داوران را نگاه واقع‌گرا به قضایا دانست و افزود: همچنین نامه‌ها نباید شعاری و آرمانی باشند و اگر اندکی آرمان‌گرایانه نوشته می‌شوند دست‌کم غایت‌مند باشند. نگاه بومی به مسایل نیز یکی دیگر از ملاک‌های انتخاب است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به دریافت آثاری از پاکستان و افغانستان اشاره کرد و گفت: استقبال سایر کشورها از این جشنواره ما را بر آن داشت که از سال آینده فراخوان جشنواره را در ابعاد بین‌المللی منتشر کنیم. نامه‌های برتر نیز در کتابی با عنوان «نجوای دل» منتشر خواهد شد.

ابراهیمی در پایان سخنانش گفت: در مراسم اختتامیه ویژه برنامه‌هایی متنوعی نیز با موضوع بومی مانند چاوشی‌خوانی خواهیم داشت. اختتامیه

جشنواره 13 شهریور برگزار می‌شود.

برندگان مسابقه‌ی شعر و خاطره‌نویسی جشنواره امام رضا (ع) ویژه‌ی ایرانیان خارج از کشور معرفی شدند

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اسامی برندگان مسابقه‌ی شعر و خاطره‌نویسی جشنواره‌ی بین المللی امام رضا (ع)، ویژه‌ی ایرانیان خارج از کشور را اعلام کرد.

ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، برندگان مسابقه‌ی خاطره‌نویسی و شعر این سازمان که در راستای برگزاری جشنواره‌ی بین المللی امام رضا (ع) برگزار شده است را معرفی کرد.

وی‌ گفت: برگزاری مسابقه‌ی خاطره‌نویسی و شعر با موضوع امام رضا (ع) ویژه‌ی ایرانیان خارج کشور، جزو کارهای ویژه‌ی امسال در بخش بین‌الملل جشنواره‌ی امام رضا (ع) بود که توسط اداره کل ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ ارتباطات اسلامی، مراحل آن برگزار شد و در هر بخش آن سه نفر برگزیده شدند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در معرفی برندگان این مسابقات اظهار کرد: در بخش شعر، شمس‌الله قنبری از مالزی، زینب موسایی از استرالیا و مجید مرادی از لبنان، به ترتیب اول تا سوم شدند و در بخش خاطره‌نویسی هم محمود ظهیری از چین، عباس نژاد راوی از مالزی و بهجت یاحقی از روسیه به ترتیب اول تا سوم شدند.

وی افزود: به نفرات اول هزار دلار، نفرات دوم 500 دلار و نفرات سوم هم 300 دلار جایزه از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تعلق گرفت.

پایان داوری مقالات واصله به همایش امام رضا (ع) در ادبیات معاصر

با پایان یافتن کار داوری مقالات ارسال شده به دبیرخانه همایش علمی پژوهشی امام رضا (ع) در ادبیات معاصر برگزیدگان این همایش شناخته شدند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، اعلام کرد: پس از طی حدود 10 ماه تلاش، مراحل کار همایش سراسری علمی پژوهشی امام رضا(ع) در ادبیات معاصر از سری برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) رو به پایان است و استان کرمانشاه در آستانه برگزاری مراسم اختتامیه این رویداد بزرگ فرهنگی و مذهبی قرار گرفته است.

ابراهیم رحیمی زنگنه در خصوص چگونگی مراحل برگزاری این همایش گفت: مراحل اولیه برگزاری این همایش با کار تهیه و تدوین فراخوان مقاله و ارسال آن به همه نقاط کشور و نیز انجام تبلیغات مناسب آغاز، که پس از طی مدت زمان حدود 10 ماه از شروع کار، با یک روند کند، مقالاتی از نقاط مختلف کشور به دبیرخانه همایش ارسال و هر چه به مراحل پایانی مدت زمان اعلام شده برای ارسال مقالات نزدیکتر می‌شدیم، نحوه ارسا ل آثار از اقبال و استقبال بیشتری برخوردار بود و این استقبال در روزهای پایانی خصوصاً آخرین مهلت تمدید به اوج خود رسیده تا جایی که تعداد مقالات و آثار واصله به دبیرخانه جشنواره به رقم دو برابری(حدود 140 مقاله) نسبت به سال گذشته رسید، و پس از بررسی‌های لازم تعداد 120 مقاله مرتبط کدبندی و بلافاصله برای انجام امور داوری در اختیار داوران مورد نظر قرار گرفت.

مدل مدیریتی جشنواره امام رضا(ع) در کشور تسری یابد/

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، جشنواره امام رضا(ع) را به مثابه موتور توسعه فرهنگی در عرصه ملی و بین المللی دانست و گفت: اگر مسئولان مختلف کشوری به جشنواره امام رضا(ع) اینگونه نگاهی داشته باشند و آن را یک موتور توسعه فرهنگی تلقی کنند اهتمام آن‌ها به این پدیده معنوی و فرهنگی بیشتر خواهد شد.

حجت‌الاسلام محمدحسین حسین زاده بحرینی، با اشاره به این‌که «جشنواره بین المللی امام رضا(ع) زمینه استفاده بهتر و موثر از فرصت وجود مضجع شریف و نورانی حضرت رضا(ع) را در کشور ما به وجود آورده است» افزود: اگر از این فرصت استفاده کنیم نتیجه آن ایجاد تکانه‌های فرهنگی در میان اقشار مختلف جامعه است.

وی با بیان اینکه دست اندرکاران و برنامه ریزان جشنواره بین المللی امام رضا(ع) توانسته‌اند از حضور حضرت رضا(ع) در ایران اسلامی بهره کافی را ببرند، گفت: وجود حضرت رضا(ع) در ایران فرصتی برای انتقال و صدور فرهنگ رضوی به همه مردم دنیاست که مدیران فرهنگی و مدیران عرصه سیاست خارجی باید به این مهم توجه داشته باشند.

حسین زاده بحرینی با اشاره به حدیثی از حضرت رضا(ع) مبنی بر اینکه اگر مردم زیبایی‌های کلام ما را بدانند از ما تبعیت می‌کنند و با طرح این پرسش که چه کسی وظیفه دارد، زیبایی‌های کلام ائمه را به اقشار مختلف دنیا ابلاغ کند؟ افزود: اگر جشنواره بین المللی امام رضا(ع) برای خود یک ماموریت راهبردی قائل باشد ماموریت آن همین ابلاغ و انتقال زیبایی‌های کلام ائمه(ع) به ویژه امام رضا(ع) و فرهنگ ناب رضوی است.

وی اظهار کرد: حضور نهادها، سازمان‌ها و مردم در جشنواره بین المللی امام رضا(ع) علاوه بر اینکه یک حرکت بزرگ و ماندگار را ایجاد می‌کند، برکات این فعالیت‌ها و نور رضوی در تمام این دستگاه‌ها و نهادهای فعال که خود را مروج فرهنگ رضوی می‌دانند، منتشر می‌شود.

حسین زاده بحرینی ادامه داد: دستگاه‌هایی که در این مسیر حرکت می‌کنند و بخشی از امکانات و نیروهای خود را به ترویج فرهنگ رضوی اختصاص می‌دهند علاوه بر اینکه در یک حرکت فرهنگی تاثیرگذار مشارکت می‌کنند، بهره وری منابع داخلی خود را نیز به شدت افزایش می‌دهند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وقتی در درون یک دستگاه شور رضوی رواج می‌یابد همه برنامه‌ریزی‌های آن‌ها نیز متناسب با این هدف گذاری نورانیت پیدا می‌کند، گفت: این نحوه مشارکت و مدیریت در جشنواره بین المللی امام رضا(ع) قابل تقدیر است و توصیه می‌کنم که این شیوه مدیریت به عنون یک مدل مدیریتی مطلوب، مورد مطالعه بیشتر قرار گیرد تا در کشور تسری پیدا کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: در مورد اثربخشی فعالیت‌ها در حوزه فرهنگی مسئولان برگزار کننده جشنواره امام رضا(ع) تنها به ارائه گزارش فعالیت‌های خود به عنوان شاخص اثرگذاری و اثربخشی اکتفا نکنند و آن بخش از فعالیت‌ها که جنبه احساسی و ایجاد حب و محبوبیت برای ائمه اطهار در قلوب مخاطبان دارد را رصد کنند.

وی تاکید کرد: جشنواره بین المللی امام رضا(ع) باید به مثابه یک موتور توسعه فرهنگی در کشور و در سطح جهان مورد توجه قرار گیرد و اگر به جشنواره با این دید نگاه شود همه مسئولان و سیاستگذاران اجرایی و تاثیرگذار فرهنگی حول این محور اجتماع خواهند کرد.

حسین‌زاده بحرینی خاطرنشان کرد: آهن ربای بسیار پرقدرتی به نام جشنواره بین المللی امام رضا(ع) قابلیت جذب امکانات، افکار و احساسات به مراتب بیش از این را دارد و اگر مسئولان مختلف کشوری، در حوزه برنامه یزی، اجرا، سیاستگذاری و تخصیص منابع مالی به این جشنواره اینگونه نگاهی داشته باشند و آن را یک موتور توسعه فرهنگی تلقی کنند اهتمام آن‌ها به این پدیده فرهنگی بیشتر خواهد شد و قطعا در آینده آثار و برکات بیشتری را شاهد خواهیم بود.

برگزیدگان نهمین جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی معرفی شدند

داوری آثار رسیده به دبیرخانه نهمین جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی در شهرکرد پایان یافت. دراین جشنواره 27 برگزیده در 3 گروه سنی معرفی شدند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: با اعلام رای داوران، برگزیدگان نهمین جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی در سه مقطع سنی کودک، نوجوان و بزرگسال، در بخش‌های شعر، داستان و قطعه ادبی اعلام شدند.

وی اشاعه فرهنگ منور رضوی را مهمترین هدف از برگزاری این جشنواره عنوان کرد و افزود: گسترش فعالیت‌های فرهنگی، هنری و مذهبی مرتبط با سیره ائمه معصومین، تجلیل از پدیدآورندگان آثار برتر فرهنگی و کمک به انتشار گسترده این آثار از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره است.

جواد کارگران با معرفی برگزیدگان کودک این جشنواره بیان کرد: در بخش شعر امیرحسن ابراهیمی خبیر از تهران، محمد صدرا ابراهیمی خبیر از تهران و سیده سحر کاظمی از چهارمحال و بختیاری مقام اول تا سوم را کسب کردند.

وی اضافه کرد: در بخش داستان، امیر برخیا معصومی از کهگیلویه و بویراحمد، امیرحسن سلمانی از گلستان و ریحانه شیرانی از چهارمحال و بختیاری مقام کسب کردند.کارگران با اشاره به برگزیدگان قطعه ادبی این گروه سنی گفت: زینب مشتاقی از مرکزی، عارفه صباغی از خراسان جنوبی و آریا جوانمهر از گلستان در بخش قطعه ادبی اول تا سوم شدند.

دبیر جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی بیان کرد:

در بخش شعر و در گروه سنی نوجوان علی مردانی از آذربایجان غربی، طاها ارجونی از گلستان و ستاره رفیعیان از گیلان مقام‌های اول تا سوم شدند.

کارگران با تقدیر از نوجوانان برتر این جشنواره گفت:

زینب دلاور از اصفهان، سیده فاطمه قریشی نیا از اردبیل و سارا نظری از چهارمحال و بختیاری نوجوانان برگزیده این جشنواره در بخش داستان معرفی شدند.

وی بیان کرد: رضا داودآبادی از مرکزی، مطهره اقبالی نیا از چهارمحال و بختیاری و سودا فکور از اردبیل در بخش قطعه ادبی برتر شدند.

وی با اشاره به برگزیدگان بزرگسالان جشنواره گفت: سعیده مولوی زاده از تهران، هادی فردوسی از فارس، نیره هاشمی از خراسان رضوی شاعران برتر شناخته و در بخش داستان، منصور استرکی از لرستان، فریبا داودآبادی از مرکزی و امید مردانی از چهارمحال و بختیاری داستان نویسان برتر جشنواره و زهرا یکه فلاح از قزوین و زینب سنچولی از گلستان و نسیم نوروزی از اصفهان قطعات برتر ادبی را نوشته‌اند.

کارگران خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و هماهنگی‌های لازم شرایط مناسبی برای برگزاری هرچه بهتر این جشنواره فراهم شده است.

مراسم پایانی نهمین جشنواره شعر کودک و نوجوان رضوی از سری برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 11 شهریور همزمان بادهه کرامت برگزار و طی مراسمی با حضور برخی از برگزیدگان از 27 اثر برتر این جشنواره تجلیل خواهد شد.

نهمین جشنواره سراسری ادبیات کودک و نوجوان رضوی با 1500 اثر و مشارکت800 هنرمند برگزار شد.

اختتامیه سومین همایش "منزلت خانواده و سبک زندگی در فرهنگ رضوی" در زنجان برگزار می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: سومین همایش علمی، پژوهشی" منزلت خانواده و سبک زندگی در فرهنگ رضوی" شنبه(8 شهریور) با تجلیل از 11 مقاله برگزیده در فرهنگسرای امام خمینی(ره) استان زنجان برگزار می‌شود.

ناصر مقدم، اظهار کرد: همایش علمی پژوهشی منزلت خانواده و سبک زندگی در فرهنگ رضوی از سری برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) است که با هدف اشاعه و ترویج فرهنگ رضوی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: 98 اثر از نقاط مختلف کشور به سومین همایش علمی پژوهشی"منزلت خانواده و سبک زندگی در فرهنگ رضوی" استان زنجان ارسال شده است.

به گفته این مقام مسئول، گسترش فعالیت‌های پژوهشی و مذهبی مرتبط با سیره ائمه معصومین بویژه امام رضا(ع) گرامیداشت تولید کنندگان و پدید آورندگان آثار برتر پروهشی در زمینه سیره و شخصیت و معارف امام رضا(ع) از دیگر اهداف برپایی این همایش در استان زنجان است.

مقدم با یادآوری اینکه این همایش 11 برگزیده در بخش‌های منزلت خانواده و سبک زندگی در فرهنگ رضوی دارد، افزود: همایش مذکور با حضور علما، روحانیون، اساتید حوزه و دانشگاه و فرهنگیان استان زنجان در نوبت‌های صبح و بعدازظهر برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه مراسم افتتاحیه این همایش صبح روز شنبه با حضور امام جمعه و استاندار زنجان برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: اختتامیه این مراسم نیز با سخنرانی دکتر عماد افروغ از اساتید دانشگاه و حجت‌الاسلام خان محمدی ناظر همایش رضوی استان زنجان اجرا می‌شود.

مقدم همچنین از ارائه مقالات برگزیدگان در این همایش خبر داد و افزود: در مراسم اختتامیه از برگزیدگان تجلیل می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان ادامه داد: سومین همایش علمی، پژوهشی منزلت خانواده و سبک زندگی در فرهنگ رضوی با همکاری موسسه قرآنی احسن الحدیث زنجان برگزار می‌شود.

انتهای پیام

کد N472921